Scenariusz lekcji matematyki AUTOR: Gabriela Źrałek TEMAT LEKCJI: Rachunki pamięciowe na liczbach naturalnych. KLASA: IV CELE LEKCJI: kształcenie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, uczeń potrafi nazwać wykonywane działania, uczeń zna kolejność wykonywania działań, uczeń zna własności działań, uczeń rozumie czytany teksy, uczeń umie rozwiązać w pamięci zadania tekstowe z wykorzystaniem działań na liczbach, uczeń potrafi zapisać liczbę jako wynik działania dwóch liczb, uczeń potrafi wykryć błędy w źle wykonanym obliczeniu, uczeń proponuje własne zadania i sposoby ich rozwiązania, METODY NAUCZANIA: metoda problemowa, metoda ćwiczeniowa. FORMY ORGANIZACYJNE LEKCJI: praca zbiorowa, praca indywidualna, praca w grupach. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zadania, rebusy i grafy przygotowane dla uczniów (załączniki 1, 2, 3 i 4) podręcznik. PRZEBIEG LEKCJI: I Część wstępna lekcji 1. Przywitanie uczniów i czynności porządkowe. 2. Sprawdzenie obecności. 3. Krótkie przypomnienie – zadania na rozgrzewkę do rozwiązania w pamięci (załącznik nr 1). II Część właściwa lekcji 1. Podanie tematu lekcji. 2. Podział uczniów na dwie grupy i wyłonienie w nich lidera. Przypomnienie zasad pracy zespołowej. 3. Rozdanie grupom zestawów zadań (załącznik nr 2). 4. Rozwiązywanie zadań w grupach, a następnie odczytanie przez liderów propozycji rozwiązania. 5. Indywidualne rozwiązywanie rozdanych zadań z błędami (załącznik nr 3). 6. Podanie i omówienie poprawnych wyników. 7. Rozdanie rebusów uczniom i indywidualne ich rozwiązywanie (załącznik nr 4). 8. Odczytanie hasła przez wskazanego ucznia. 9. Obliczenie na tablicy przez wskazanych uczniów przykładów z wykorzystaniem rozdzielności mnożenia i dzielenia względem dodawania i odejmowania liczb naturalnych (pozostali uczniowie rozwiązują w zeszytach). Przykłady do rozwiązania: 18 × 8 = (20 – 2) × 8 = 20 × 8 – 2 × 8 = 160 – 16 = 144 6 × 43 = 6 × (40 + 3) = 6 × 40 + 6 × 3 = 240 +18 = 258 76 : 4 = (80 – 4) : 4 =80 : 4 – 4 : 4 = 20 – 1 = 19 66 : 3 = (60 + 6) :3 = 60 : 3 + 6 : 3 = 20 +2 = 22 III Część końcowa lekcji 1. Podsumowanie wiadomości i umiejętności zdobytych na lekcji. 2. Ocena przez nauczyciela pracy grup. 3. Zadanie i omówienie pracy domowej (zad. 1, 2, 3, 4, 6 i 7 ze str. 47 z podręcznika). 4. Pożegnanie uczniów. ZAŁĄCZNIKI: Załącznik nr 1 Na rozgrzewkę wykonamy kilka działań w pamięci. Proszę uważnie słuchać: 1. Kasia czytała książkę. W ciągu jednego dnia przeczytała 23 strony, a przez kilka następnych dni 55 stron. Ile stron łącznie przeczytała Kasia? 2. Janek ma 68 znaczków, a jego brat o 13 znaczków mniej. Ile znaczków ma brat Janka? 3. Michał ma 12 lat, a tato jest od niego 4 razy starszy. Ile lat ma tato Michała? 4. Jeśli mama podzieliła 18 cukierków na trójkę swoich dzieci, to po ile cukierków otrzymało każde dziecko? Załącznik nr 2 GRUPA 1 ZADANIE 1. Uzupełnij graf. 56+38 …… … 75–37 …… … 26 ∙ 3 …… … 13 ∙ 5 48 : 4 …… … …… … 16+81 66–19 …… … …… … 64 : 16 …… … ZADANIE 2. Oblicz. Uporządkuj wyniki malejąco, a otrzymasz hasło: 47 + 19 = P 96 : 3 = E 9·8=U 75 – 69 = R 99 – 12 = S hasło: _ _ _ _ _ Opracuj własne hasło i ułóż do niego działania. Liderzy grup prezentują zaszyfrowane hasła – rozwiązują wszyscy uczniowie. GRUPA 2 ZADANIE 1. Liczbę 15 przedstaw w postaci ośmiu różnic dwóch liczb naturalnych. ….. ….. ….. – ….. ….. 15 – ….. ….. – ….. – ….. ….. ….. ….. – ….. – ….. – ….. – ….. ZADANIE 2. Oblicz. Uporządkuj wyniki malejąco, a otrzymasz hasło: 96 : 3 = A 85 – 68 = W 4 ∙ 15 = R 60 : 12 = O 59 – 34 = B hasło: _ _ _ _ _ Opracuj własne hasło i ułóż do niego działania. Liderzy grup prezentują zaszyfrowane hasła – rozwiązują wszyscy uczniowie. Załącznik nr 3 ZADANIE Zabaw się w nauczyciela i sprawdź, czy poprawnie został rozwiązany poniższy przykład. Jeśli nie, to wskaż błędy i oblicz prawidłowo. 56 : (16 – 2 ∙ 4) ∙ 3 + 2 = 56 : (14 ∙ 4) ∙ 5 = 56 : 56 ∙ 5 = 1 ∙ 5 = 5 Załącznik nr 4 ZADANIE Z poziomych linii wykreśl odgadnięte hasła (mogą być napisane wspak, czyli od tyłu). Pozostałe litery czytane poziomo dadzą rozwiązanie. Wynik dodawania to ... R O S U M A Z D Z Wynik mnożenia to ... N Y Z C O L I I E Liczba 35 w działaniu 35 + 24 to ... L K I N D A Ł K S Liczba 46 w działaniu 46 – 9 to ... O D J E M N A N O Liczby, które mnożymy to ... Ś K I N N Y Z C Liczba 9 w działaniu 45 : 9 to ... Ć D Z I E L N I I K ROZWIĄZANIE: ................................... mnożenia i dzielenia względem dodawania i odejmowania to własność, która ułatwia obliczenia pamięciowe.