Wiosna w naszej klasie

advertisement
Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej klasy I – III
Temat: Wiosna w naszej klasie
Cele ogólne:

poszerzanie wiadomości na temat nazewnictwa i budowy kwiatów, warunków potrzebnych
do wzrostu roślin

rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

kształtowanie postawy szacunku i ochrony przyrody
Cele – dziecko

wypowiada się na określony temat

zna oznaki wiosny w Dolinie Baryczy

zna nazwy kwiatów wiosennych i ptaków przylatujących na wiosnę do Doliny
Baryczy

wyróżnia podstawowe części rośliny

wie co potrzebne jest roślinie do życia

dokonuje syntezy fonemowej
Metody

słowna (rozmowa, zagadki, piosenka, opowiadanie)

czynna (karty pracy, zabawy ruchowe)

oglądowa (obserwacje)
Forma

zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne

wiosenny „kącik przyrody”, ilustracja – budowa kwiatka, koszyczek wiosenny z
kwiatkami i zagadkami w kopertach, magnetofon, płyta z piosenką i muzyką relaksacyjną,
karty pracy, opowiadanie „O żółtym tulipanie”, ilustracje przedstawiające kwiaty wiosenne,
ilustracje przedstawiające budowę kwiatka, ilustracje przedstawiające etapy sadzenia roślin,
płatki kwiatka z szablonu, doniczki, ziemia, kwiaty, gałązki krzewów, kwiatów, nasiona
rzeżuchy, zboża, butelka napełniona wodą.
Przebieg
1. Śpiew zbiorowy piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”
2. Rozmowa z dziećmi na temat:
*aktualnej pory roku w Dolinie Baryczy,
*oznak wiosny w Dolinie Baryczy,
*kwiatów wiosennych w Dolinie Baryczy,
*ptaków przylatujących na wiosnę do Doliny Baryczy.
3. Opowiadanie nauczyciela „O żółtym tulipanie”
W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipan. Tulipan jak wszystkie małe dzieci ,
spał całymi dniami. Wokoło było bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia usłyszał lekkie
pukanie do drzwi. Kto tam? – zapytał obudzony ze snu Tulipanek. To ja – Deszczyk Chcę
wejść do Ciebie nie bój się otwórz. Nie, nie chcę, nie otworzę. Tulipanek odwrócił się na
drugą stronę i smacznie zasnął. Po chwili mały Tulipanek usłyszał pukanie. Puk, puk, puk
Kto tam? To ja Deszcz Pozwól mi wejść do swojego domku. Nie, nie chcę, abyś mnie
zmoczył. Pozwól mi spać. Po pewnym czasie Tulipanek znów usłyszał pukanie i cichutki
głosik wyszeptał Tulipanku, Puść mnie! Ktoś ty? Promyk słoneczny odpowiedział cieniutki
głosik. Nie potrzebuję cię. Idź sobie. Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili
zajrzał do tulipanowego domku przez dziurkę od klucza i zapukał. Kto tam puka? zapytał
zżółkły ze złości Tulipan. To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie. Wtedy
Tulipanek pomyślał Ha musze jednak otworzyć bo dwojgu nie dam rady. Wtedy Deszcz i
Promyk wpadli do domu tulipanowego Deszcz wziął przestraszonego Tulipanka za jedną rękę
Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko aż pod sam sufit. Mały Tulipanek uderzył
główką o sufit swego domku i o dziwo znalazł się wśród pięknego ogrodu na zielonej polanie
Promyki słońca padały na żółtą główkę Tulipana. A rano przyszły dzieci i zawołały Patrzcie
jaki piękny żółty tulipan. Teraz wiemy, że jest wiosna.
4. Zabawa „Kwiat” – (ćwiczenie gimnastyki mózgu) przy muzyce relaksacyjnej.
Wyobraźcie sobie, że jesteście kwiatem który rośnie w górę, ale kiedy jest zbyt gorąco,
zaczyna więdnąć i chyli się ku ziemi. Nadchodzi noc kwiat nabiera sił, a o poranku ponownie
rozkwita, rośnie ku słońcu.
5. Omówienie budowy kwiatka.
Dzieci podają z jakich części składa się kwiat (słupek, płatki korony, działki kielicha, pręciki).
Wpisywanie propozycji dzieci budowy kwiatu na płatki kwiatka z szablonu.
6. Nawiązanie do kolejnych etapów sadzenia kwiatów w oparciu o własne doświadczenia,
wiedzę, pamięć z pomocą ilustracji.
7. Zabawa aktywizująca „Burza mózgów”. „Co jest potrzebne roślinie, aby mogła rosnąć?”.
Podawanie pomysłów dotyczących warunków, w jakich roślina najlepiej wzrasta.
Wpisywanie propozycji dzieci warunków potrzebnych do życia na płatki kwiatka z szablonu.
8. Zabawa ruchowo-naśladowcza „W naszym ogródeczku” w nawiązaniu do kolejnych
etapów siania nasion i używania odpowiednich narzędzi ogrodniczych.
9. „Mali ogrodnicy” – założenie hodowli roślin w kąciku przyrodniczym.
Nauczyciel przynosi na zajęcia rzeczy, które są potrzebne do założenia hodowli roślin:
doniczki, ziemię, nasiona zboża, rzeżuchy, kwiaty: hiacynt, żonkile, prymulki, stokrotki,
cebulę, ziarna fasoli, słonecznik, watę.
Nauczyciel pokazuje co trzeba będzie zrobić z tym wszystkim i jakie są sposoby hodowli
roślin.
Ustalenie wspólnie dyżurów w kąciku przyrodniczym oraz w jaki sposób dzieci będą
pielęgnowały rośliny.
10. Podsumowanie zajęć:
zabawa „Wirująca butelka” – zabawa integrująca pozwalająca utrwalić najważniejsze treści.
Dzieci siedzą na dywanie w kręgu. Nauczyciel zadaje pytanie z danego zakresu
tematycznego, np.:

Czego potrzebują rośliny do prawidłowego rozwoju i wzrostu?

Wskaż kolejność rozwoju roślin.

Wymień nazwy wiosennych kwiatów.

Omów budowę tulipana.
Po zadaniu pytania prowadzące dziecko wprowadza w ruch wirowy napełnioną wodą i
zakręconą butelkę. Odpowiedzi na pytanie udziela osoba, do której zwrócona jest szyjka
butelki. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, odpowiadający wchodzi w rolę prowadzącego.
Download