Konspekt pracy z dziećmi z dnia 15.05.2014r. Temat bloku: Wiosna tu, wiosna tam Temat zajęć: - „ A tulipan śpi" - metoda ilustrowanych opowiadań Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, koncentracji uwagi i pamięci. Prowadzenie: mgr Agnieszka Katarzyna Zdanuczyk Grupa: 3-latki Cel główny: Poznanie charakterystycznego dla wiosny tulipana Znajomość warunków koniecznych do wzrostu roślin Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi i zapamiętywania Cele operacyjne: Dziecko: Zaśpiewa piosenkę ilustrując ją ruchem Ułoży sylwety postaci w odpowiedniej kolejności Wymieni postacie występujące w wierszu Układa w kolejności obrazki pokazujące wzrost tulipana Wymieni z czego składa się tulipan Wybierze najładniejszy kwiat Wymieni warunki konieczne do wzrostu kwiatów Przykleja tulipana z elementów Przykleja uśmiechnięte lub smutne tulipany na trawkę Metody: Słowne: rozmowa, objaśniania Percepcyjne: obserwacji i pokazu Czynne: metoda zadań stawianych do wykonania, metoda ilustrowanych opowiadań Formy: Zbiorowa Indywidualna Środki dydaktyczne: Płyta CD z muzyką Koperty z sylwetami postaci: słońce, tulipan, dziadek, budzik, Tablica magnesowa i magnesy Małe dywaniki 4 obrazki pokazujące wzrost kwiatów Żółte tulipany Własnoręcznie wykonane opaski z tulipanami, słoneczko i deszczyk Pojemniczki z elementami tulipana: łodyga, liście, kielich tulipana Kleje Kolorowe kartki Małe sylwety tulipanów uśmiechniętych i smutnych PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. "Już"- piosenka z ilustracją ruchową Dzieci i nauczycielka stoją w kole i śpiewają piosenkę ilustrując ją ruchem. JUŻ Spadła kropla deszczu, Plum... Zawiał ciepły deszczyk, Szum... Pachnie coś w powietrzu Kwiat. Zmienia się wokoło świat. Spadła kropla deszczu, Plum... Zawiał ciepły deszczyk, Szum... A co to tak śpiewa? Ptak. Czyżby przyszła wiosna? Tak! 2. "Tulipan śpi" - ilustrowanie przez dzieci treści wiersza sylwetami. Nauczycielka rozkłada małe dywaniki na dywanie i sadza przy nich po kolei dzieci. Rozdaje dzieciom koperty w których są sylwety obrazków: słońce, tulipan, budzik, dziadek. Nauczycielka recytuje wiersz zawieszając głos w określonych fragmentach zadaniem dzieci jest układanie w kolejności na swoim dywaniku pojawiających się sylwet obrazków. "A tulipan śpi" Idą, idą ciepłe dni A tulipan śpi. Słońce siadło na parkanie, Wstawaj, wstawaj tulipanie, A tulipan śpi. Słychać wkoło deszczu granie, Wstawaj, wstawaj tulipanie Kończ zimowe sny. A tulipan śpi. Stanął dziadek na ścieżce: Tulipanie śpisz jeszcze? Postawię na grządce budzik, Może wtedy się obudzisz! Drrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, Kto to dzwoni, kto mnie woła? O jak ciepło dookoła. Patrzcie liście mam zielone! I na głowie mam koronę! - A tak mało brakowało żebym przespał wiosnę całą! 3. "Od ziarenka do tulipana" - ułożenie obrazków w kolejności wzrostu rośliny Nauczycielka rozkłada obrazki ilustrujące wzrost tulipana: ziarenko, cebulkę tulipana, wyrośniętego tulipana i prosi dzieci o ułożenie obrazków w odpowiedniej kolejności. 4. "Kolorowe tulipany" - poznanie z jakich części składa się tulipan Nauczycielka rozdaje dzieciom kwiaty - tulipany dla każdego po jednym. Krótka rozmowa z dziećmi: Przypomnienie nazwy kwiatów - tulipany Wybór najładniejszego zdaniem dzieci Pokazanie z jakich części składa się tulipan: łodyga, liście, kielich kwiatowy Pielęgnacja kwiatów - codzienne zmienianie wody Konieczne warunki do wzrostu kwiatów : słońce i woda 5. "Budzące się tulipany" - zabawa ruchowa Nauczycielka rozdaje dzieciom opaski z tulipanami i wybiera dwoje dzieci, które będę "Słoneczkiem" i "Deszczykiem". Dzieci tulipany śpią przykucnięte. Na tle muzyki są budzone przez dotknięcie dziecka "Słoneczka" i "Deszczyku", które wędrują wokół śpiących dzieci tulipanów. 6. "Tulipany" - praca plastyczna Dzieci siedzą na dywanie, a nauczyciel pokazuje jak należy wykonać pracę. Na stolikach leżą przygotowane przez nauczyciela w pojemniczkach elementy tulipana: łodyga, liście i kielich tulipana . Zadaniem dzieci jest przyklejenie całego tulipana na kartce. 7. "Wesołe tulipany" - podsumowanie zajęć Na tablicy przyczepiona jest zielona trawa. Nauczyciel rozkłada na dywanie małe sylwety uśmiechniętych tulipanów i smutnych. Zadaniem dzieci jest wybranie uśmiechniętego tulipan jeśli zajęcia i zabawy im się podobały lub smutnego jeżeli im się nie podobały i przyczepienie tulipanów na trawkę.