Konspekt - PG

advertisement
Grażyna Michna
Publiczne Gimnazjum
w Janowie Lubelskim
Konspekt - scenariusz lekcji „godzina z wychowawcą”
Czas trwania – 2 godziny.
Temat spotkania – „Smacznego jajka!”
W wielkanocny dzień do domu
Przyszły białe bazie w gości,
By pisankom po kryjomu
Kolorów pozazdrościć.
Bo ich nie pomalowano,
Nikt o baziach nie pamiętał,
Choć też pragną na Wielkanoc
Przywdziać strój od święta.
Cele spotkania :
1.Kultywowanie tradycji chrześcijańskich obchodów Świąt Wielkanocnych w regionie.
2.Rozwijanie wiedzy o kulturze i tradycjach wielkanocnych własnego regionu.
3.Kultura zachowania się przy stole, składanie życzeń bliskim i znajomym.
Metody pracy: podająca, poszukująca.
Formy pracy: rozmowa kontrolowana, dyskusja, gawęda.
Scenariusz spotkania:
1. Czynności organizacyjne:
a. Odświętne nakrycie stołu – dekoracja wielkanocna: baranek, koszyczek
z pisankami, palma.
b. Przygotowanie poczęstunku – na odświętnie nakrytym stole dziewczęta ustawiają
poczęstunek: ciasta, napoje, słodycze, wśród nich naczelne miejsce zajmuje jajko
wielkanocne.
c. Zaproszenie gości. – Na spotkanie uczniowie mogą zaprosić gości – nauczycieli lub
inne zaprzyjaźnione osoby.
2. Życzenia świąteczne.
Spotkanie rozpoczyna wychowawca klasy, który wita gości i krótką gawędą
wprowadza w nastrój spotkania. Częstuje zebranych jajkiem i składa świąteczne życzenia:
Niech wielkanocne dzwony obudzą w nas nowe życie,
abyśmy usłyszeli radosne „Alleluja”, spotkali Zmartwychwstałego Jezusa i nieśli
na wszystkie drogi współczesnego świata mocne świadectwo wiary , uczciwości, dobroci i miłości.
W nastroju wzajemnej życzliwości i powagi wszyscy składają sobie życzenia
świąteczne. Potem siadają do stołu.
3. Gawędy o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych.
Przygotowali je wcześniej uczniowie, którzy w ramach przygotowań do spotkania
podzielili się na trzyosobowe zespoły – każdy zespół był odpowiedzialny za określoną część
pracy.

Co to jest „Triduum Paschalne” i dlaczego obchodzimy „ Wielki
Tydzień” ?
Pascha – przyjście
Pascha Chrystusa –przejście z tego świata do ojca, przez mękę i śmierć Jezus wchodzi do
chwały Zmartwychwstania.
Pascha uczniów Chrystusa ( Kościoła ) –przejście z niewoli grzechu do życia w łasce Bożej.
Pierwszy Dzień – Wielki Czwartek – Męka
W tym dniu Pan Jezus :
-spożył z uczniami Ostatnią Wieczerzę, podczas której po raz pierwszy przemienił chleb
w swoje Ciało i wino w swoją Krew. Była to pierwsza Msza święta,
-umył uczniom nogi i pozostawił im przykazanie miłości,
-został zdradzony przez Judasza, opuszczony przez Apostołów i pojmany przez żołnierzy
w Ogrodzie Oliwnym.
Drugi Dzień-Wielki Piątek-Śmierć
W tym dniu Pan Jezus:
-został ubiczowany, ukoronowany cierniową koroną i skazany na śmierć,
-dźwigał ciężki krzyż idąc ulicami Jerozolimy,
-został ukrzyżowany na górze Kalwarii, a po śmierci złożony w grobie wykutym w skale.
Trzeci Dzień-Wielka Sobota-Spoczynek
W tym dniu:
-ciało Pana Jezusa spoczywało w grobie aż do momentu Zmartwychwstania.
-w niedzielę, wczesnym rankiem, kobiety zastały pusty grób i usłyszały od aniołów
niezwykłą wiadomość:
Pan Jezus żyje!
Chrystus Zmartwychwstał!

Święcenie pokarmów - o święconce opowiedziała kolejna grupa uczniów:
Dla uczczenia dnia Zmartwychwstania Pana Jezusa święcimy pokarmy, które w tym dniu
będziemy spożywać. Święcenie odbywa się w Wielką Sobotę. Zazwyczaj już rano
przygotowujemy w domu przystrojone koszyki, a w nich symboliczne ilości pokarmów.
Wśród nich nie może zabraknąć, jajek, chleba, wędliny, odrobiny soli i chrzanu.
Baranek Wielkanocny zajmuje najważniejsze miejsce w koszyku. Jest najczęściej
wykonany z cukru, piernika, gipsu lub wosku. Symbolizuje Zmartwychwstałego Pana Jezusa.
Ponieważ Zbawiciel zwyciężył śmierć, baranek ozdobiony jest chorągiewką- znakiem
zwycięstwa.
Jajka oznaczają początek nowego życia. W koszyczkach święcimy najczęściej barwne
pisanki i kraszanki. Później, podczas uroczystego śniadania, dzieląc się poświęconymi
jajkami składamy sobie nawzajem życzenia.
Chleb uważa się za najważniejszy pokarm codzienny i świąteczny. Dlatego modlimy się,
aby nigdy nie zabrakło go na naszym stole.
Wędliny dodają nam sił.
Sól i chrzan jako podstawowe przyprawy, podnoszą smak wielu potraw.

Polskie obyczaje wielkanocne –informację przygotowali następni uczniowie.
Wielka Niedziela-dzień radości.
W Wielką Niedzielę poranny buk petard i dźwięk dzwonów miały obudzić śpiących
w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji
zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło
zabraknąć baby wielkanocnej i dziada-czyli mazurka.
Lany poniedziałek.
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka-to zabawa, którą wszyscy doskonale znamy.
Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe
szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła-to nieprędko znalazła męża. Wykupić się
można było od oblewania pisanką-stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była
najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu
się podoba.
O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są
bardziej radosne.
4.Obchody Wielkanocy w naszym mieście.
Uczniowie, wychowawca i zaproszeni goście opowiadają o zwyczajach wielkanocnych
w swoim mieście - Janowie:
a. Mycie się i czerpanie wody ze źródliska, które ma miejsce na przełomie dnia i nocy
w Wielki Czwartek.
b. Odwiedzanie kapliczki pod wezwaniem św. Antoniego w Kruczku w Wielki
Poniedziałek –uczestnictwo we mszy świętej oraz zwiedzanie stacji Drogi Krzyżowej
VIA CRUCIS. Można przy okazji zaplanować pieszą wycieczkę do Kruczka, miejsca,
z którym mieszkańcy miasta są silnie związani emocjonalnie.
5.Zakończenie spotkania.
Na zakończenie spotkania uczniowie przygotowują wielkanocne jajko dla dyrekcji
szkoły.
Zwracają uwagę na estetyczny wygląd półmiska z poczęstunkiem. Delegacja klasowa
udaje się z życzeniami do dyrekcji. Pozostali uczniowie i zaproszeni goście dziękują sobie
za wspólnie spędzony czas i , ponownie życząc sobie wesołych świąt, rozchodzą się.
Download