Scenariusz lekcji chemii dla uczniow z autyzmem

advertisement
BUDOWA ATOMU
SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW Z AUTYZMEM
KLASA GIMNAZJUM
Uczniowie z niepełnosprawnością sprzężoną – autyzm oraz upośledzenie umysłowe w stopniu
lekkim (uczniowie nie mówią i nie piszą, porozumiewają się tablicą ułatwionej komunikacji)
Nauczyciel prowadzący + nauczyciel wspomagający
Cele operacyjne:
- uczeń :
- rozróżnia dwie strefy w atomie, potrafi wskazać strefę dodatnią i ujemną atomu,
- zna cząstki elementarne materii i wie, gdzie się znajdują w atomie,
- wie, że atom jest elektrycznie obojętny,
- zna liczby znaczące atomu i potrafi je odczytać z układu okresowego pierwiastków,
- wskazuje na modelu elektrony walencyjne atomu.
Cele rewalidacyjne:
- ćwiczenie wyobraźni przestrzennej,
- utrwalanie pojęć znanych z poprzednich zajęć,
- doskonalenie komunikacji uczeń – nauczyciel (tablica UK)
- praca nad koncentracją uwagi,
- stymulowanie do zachowań adekwatnych do sytuacji.
Metody pracy: słowna, ćwiczenia uczniowskie, foliogramy, karty pracy.
Pomoce: plansze, tabele informacyjne,
Tok lekcji:
I Sprawy organizacyjne.
II. Przypomnienie wiadomości:
- Czym jest atom pierwiastka?
- Czy materia ma budowę ciągłą, czy ziarnistą?
- Jakie zjawisko potwierdza budowę ziarnistą materii?
III. Nawiązanie do tematu lekcji.
Nauczyciel podaje informację o dwustrefowej budowie atomu pokazując schemat budowy na
foliogramie. Wyjaśnia, że atomy wszystkich pierwiastków zbudowane są z tych samych
cząstek elementarnych, czyli protonu, neutronu i elektronu.
Poruszające się w różnych odległościach od jądra elektrony e ( - ) tworzą powłoki
elektronowe oznaczane literami: K, L, M, N, O, P, Q
Kolejność powłok elektronowych w atomie.
Schematyczne rozmieszczenie elektronów na pierwszych trzech powłokach.
Atomy pierwiastków różnią się ilością poszczególnych cząstek elementarnych.
Uczniowie poznają cząstki elementarne materii.
Tabela 1 /foliogram/
NAZWA
CZĄSTKI
proton
SYMBOL
p
POWŁOKI
ELEKTRONOWE
elektron
ELEMENTARNY
ŁADUNEK
ELEKTRYCZNY
1u
+1
1u
0
1/ 1840 u
-1
;
JĄDRO ATOMU
neutron
PRZYBLIŻONA
MASA
n
;
e
;
Następnie n-el zapoznaje uczniów z dwoma liczbami znaczącymi, czyli liczbą atomowa i
masową.
Liczba atomowa Z – liczba protonów w jądrze atomu.
Liczba masowa – A- suma liczby protonów i neutronów w jądrze atomu.
Jak zapisujemy te liczby przy symbolu pierwiastka?
E – oznacza symbol dowolnego pierwiastka
np. dla atomu azotu liczba atomowa wynosi 7, czyli Z = 7, a liczba masowa 14, czyli A = 14
Nauczyciel wyjaśnia, gdzie w układzie okresowym pierwiastków są zapisane te liczby.
Uczeń zapisuje poprawnie liczby atomową i masowa przy symbolu azotu.
Nauczyciel wykorzystuje zapisane informacje o atomie do schematycznego przedstawienia
budowy atomu azotu:
elektrony walencyjne
Uproszczony model atomu azotu.
Liczba:
- protonów = 7
- neutronów = (A – Z) = 14 - 7 = 7
- elektronów = 7
Ćwiczenie uczniowskie
Po omówieniu tego przykładu uczniowie z pomocą n – la ćwiczą na modelu, poprzez
dokładanie lub odejmowanie elektronów i zmianę ładunku jądra budowę i właściwy zapis
innych atomów pierwiastków (3 – 4 przykłady)
Opis liczbowy składu poszczególnych atomów z ćwiczenia powyższego obliczamy i
zapisujemy.
Nauczyciel zadaje pracę domową:
Zadanie 1
Odczytaj z układu okresowego i zapisz poprawnie liczby atomowe Z i masowe A dla atomów
pierwiastków:
wodoru H, sodu Na i fosforu P.
Zadanie 2
Dorysuj brakujące elementy w uproszczonym modelu atomu sodu
11 Na
+ +11
11
K
IV. Podsumowanie lekcji.
V. Zakończenie lekcji.
Download