Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” SCENARIUSZ LEKCJI „SSAKI BAŁTYKU – WPŁYW ZMIAN KLIMATU” ETAP NAUCZANIA SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA Dobry Klimat dla Morza Scenariusz do filmu „Ssaki Bałtyku – wpływ zmian klimatu” Temat: Ssaki występujące w Morzu Bałtyckim Cel ogólny: Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń odbiera, analizuje i ocenia informacje pochodzące z różnych źródeł, ze szczególnym uwzględnieniem prasy, mediów i Internetu. Cele szczegółowe: • opisanie różnorodności biologicznej na poziomie gatunkowym i ekosystemowym • poznanie cech charakterystycznych ssaków w powiązaniu ze środowiskiem i trybem życia • poznanie głównych czynników geograficznych kształtujących różnorodność gatunkową i ekosystemową Ziemi (klimat, ukształtowanie powierzchni) • przedstawienie wpływu zlodowaceń na rozmieszczenie gatunków (rola ostoi w przetrwaniu gatunków w trakcie zlodowaceń, gatunki reliktowe jako świadectwo przemian świata żywego); podanie przykładów reliktów; • wyjaśnienie rozmieszczenia biomów na kuli ziemskiej, odwołując się do zróżnicowania czynników klimatycznych • przedstawienie wpływu człowieka na różnorodność biologiczną oraz przykłady tego wpływu (zagrożenie gatunków rodzimych) • introdukcja gatunków obcych wskazanie przyczyn spadku różnorodności genetycznej, wymierania gatunków, zanikania siedlisk i ekosystemów Metody pracy: praca z filmem, burza mózgów Formy pracy: grupowa i indywidualna Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Ssaki Bałtyku – wpływ zmian klimatu”), karta pracy (zał.1). Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Ssaki Bałtyku – wpływ zmian klimatu”. Faza realizacyjna 1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Uczniowie wraz z nauczycielem rozwiązują zadanie 1 z karty pracy. 2. Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na temat zagrożeń, na które narażone są ssaki morskie. 3. Uczniowie dobierają się w pary i wspólnie ustalają na jakie zagrożenia narażone są ssaki morskie żyjące w Bałtyku. Wykonują zadanie 2 i 3 z karty pracy. Faza podsumowująca 1. Wybrane grupy prezentują wyniki swoich ustaleń. Nauczyciel podsumowuje krótko temat. Dobry Klimat dla Morza