881981 - Scholaris

advertisement
1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KTO TO JEST METEOROLOG?”
PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Kto to jest meteorolog?
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (3.12) [uczeń] obserwuje pogodę, mierzy temperaturę
powietrza oraz określa kierunek i siłę wiatru, rodzaje opadów i osadów, stopień
zachmurzenia nieba, prowadzi kalendarz pogody.
Cele zoperacjonalizowane
Definiuje pojęcia: meteorologia,
prognoza, pogoda, wilgotność,
ciśnienie atmosferyczne.
Określa składniki pogody.
Wymienia podstawowe przyrządy
meteorologiczne.
Wyjaśnia zasadę działania
higromierza.
Objaśnia działanie deszczomierza.
UCZEŃ
Tłumaczy zasadę działania
termometru.
Objaśnia działanie barometru.
Wyjaśnia zasadę działania
wiatromierza.
Ocenia stopień zachmurzenia nieba
Rozróżnia rodzaje opadów i osadów
atmosferycznych.
Podaje źródła komunikatów o
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
pogodzie.
Objaśnia znaczenie prognozy pogody
dla człowieka.
Nabywane umiejętności
UCZEŃ
Potrafi obserwować i
rejestrować składniki pogody.
Odczytuje wyniki pomiaru z
wybranych przyrządów
meteorologicznych.
Notuje stan pogody za
pomocą symboli.
Potrafi określić kierunek
wiatru.
Przetwarza i analizuje
zebrane dane.
Analizuje przykładowe
prognozy pogody i wyciągać z
nich odpowiednie wnioski.
Kompetencje kluczowe




Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
Kompetencje informatyczne.
Umiejętność uczenia się.
Etapy lekcji
1) Wstęp:
Uczniowie wyglądają przez okno. Wybrani uczniowie próbują przedstawić
aktualną pogodę.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Wspólnie z nauczycielem definiują pogodę jako występujący w danej chwili nad
określonym obszarem stan atmosfery. Wymieniają składniki pogody:
- temperatura powietrza,
- wilgotność powietrza,
- ciśnienie atmosferyczne,
- opady atmosferyczne,
- kierunek i prędkość wiatru,
- zachmurzenie nieba.
Wybrani uczniowie kolejno zapisują wymieniane składniki pogody na tablicy.
2) Przebieg zajęć:
Uczniowie dzielą się na 5 zespołów. Otrzymują zestaw zdjęć „Instrumenty do
obserwacji pogody”, spośród którego nauczyciel losowo przydziela każdemu z
zespołów zdjęcie jednego z instrumentów. Zadaniem uczniów jest zastanowienie
się i określenie: do czego służy ilustrowany przyrząd, jaką ma nazwę i jak działa.
Przedstawiciele referują wyniki zadania opracowane przez zespoły. W dyskusji
kierowanej wszyscy uczniowie w klasie, a w szczególności członkowie
konkretnych zespołów, charakteryzują:
1. Termometr:
- Służy do pomiaru temperatury powietrza.
- Pomiaru należy dokonywać w cieniu.
- Jego podstawową częścią jest szklana rurka z podziałką, wypełniona rtęcią
lub alkoholem. Gdy temperatura rośnie, ciecz rozszerza się i podnosi do góry,
a gdy temperatura obniża się, ciecz kurczy się i opada.
- Wysokość słupka cieczy wskazuje na podziałce aktualną temperaturę
powietrza.
- Oprócz tradycyjnych, wykorzystuje się też termometry elektroniczne.
2. Higrometr:
- Wilgotność to zawartość pary wodnej w powietrzu.
- Zasadniczą częścią tradycyjnego higrometru jest włos, który zmienia swoją
długość w zależności od ilości pary wodnej w powietrzu.
- Zmiana sygnalizowana jest przez wskazówkę poruszającą się na tle
specjalnej skali.
- Oprócz tradycyjnych, wykorzystuje się też higrometry elektroniczne.
3. Barometr:
- Napieranie powietrza na wszystko, co nas otacza, nazywamy ciśnieniem
atmosferycznym. - Mierzymy je w mmHg lub hPa.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4
- Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza wynosi 1013
hPa (ok. 760 mmHg).
4. Wiatromierz:
- Wiatr to poziomy ruch powietrza nad powierzchnią Ziemi.
- Za pomocą wiatromierza określamy siłę i kierunek wiatru.
- Kierunek można też określić obserwując zachowanie się drzew, flag i innych
przedmiotów swobodnie unoszących się na wietrze.
- Określając kierunek wiatru, podajemy kierunek z którego on wieje.
- W tradycyjnych wiatromierzach wiatr napiera na blaszaną płytkę, wychylając
ją. Stopień wychylenia zależy od prędkości wiatru, podaje się go w m/s.
- Oprócz tradycyjnych, wykorzystuje się też higrometry elektroniczne.
5. Deszczomierz:
- Służy do pomiaru wielkości opadów atmosferycznych.
- Woda gromadzi się w zbiornikach ze specjalną skalą, z której odczytuje się
ilość opadów.
Stopień zachmurzenia nieba można ocenić bez specjalnych przyrządów.
Nauczyciel przedstawia zdjęcia z zestawu: „Zachmurzenie nieba”.
Uczniowie krótko przypominają obieg wody w przyrodzie. Definiują rodzaje
opadów i osadów atmosferycznych:
- deszcz - woda spadająca w postaci kropel,
- śnieg - opad w postaci płatków zamarzniętej wody różnej wielkości i kształtu,
- grad - bryłki lodu o różnej wielkości,
- mgła - zawiesina drobnych kropelek wody w powietrzu,
- rosa - krople wody na powierzchni przedmiotów, powstające w wyniku skraplania
się pary wodnej,
- szron – drobne lodowe kryształki na powierzchni przedmiotów, powstające w
wyniku bezpośredniej przemiany pary wodnej w lód.
3) Podsumowanie:
Uczniowie ponownie wyglądają za okno. Wykorzystując informacje zdobyte na
lekcji, ponownie opisują aktualną pogodę. Wymieniają i określają wszystkie
omawiane składniki pogody.
Notują obserwacje w arkuszu kalkulacyjnym: „Kalendarz pogody”, stosując
symbole zawarte w legendzie.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
5
Środki dydaktyczne
 Zestaw zdjęć „Instrumenty do obserwacji pogody”.
 Stanowiska komputerowe połączone z Internetem.
 Arkusz kalkulacyjny „Kalendarz pogody”.
Metody nauczania
 Pogadanka.
 Dyskusja.
 Zajęcia praktyczne.
Formy pracy
 System klasowo-lekcyjny.
 Praca grupowa
 Praca zbiorowa.
Praca domowa
1. Przez najbliższy tydzień prowadź swój kalendarz pogody. Jeżeli nie masz w domu
barometru, skorzystaj z niego w szkole (pamiętaj, że wówczas pozostałych
obserwacji musisz także dokonać w szkole). Z odpowiednich komórek arkusza
odczytaj średnią wartość temperatury i ciśnienia atmosferycznego badanym
tygodniu.
2. Wymień źródła, w których należy szukać prognozy pogody.
Zadanie dla chętnych
Odszukaj w Internecie lub innych dostępnych źródłach, jak w przeszłości ludzie
przewidywali zmiany pogody.
Lub
Wykonaj wykres temperatury w badanym tygodniu na podstawie wyników swoich
pomiarów.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
6
Załącznik do scenariusza
Zestaw zdjęć „Zachmurzenie nieba”:
Brak zachmurzenia:
http://www.polger-kido.pl/images/stories/rzepaksiec.jpg
Zachmurzenie małe:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Sonne_hinter_Pflanze.jpg/15
0px-Sonne_hinter_Pflanze.jpg
Zachmurzenie umiarkowane:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Dscf1869.jpg/150pxDscf1869.jpg
Zachmurzenie całkowite:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Turbulent_skies.jpg/800pxTurbulent_skies.jpg
Lista załączników multimedialnych
ASD051002 - Zestaw zdjęć „Instrumenty do obserwacji pogody”
ASD051003 - Arkusz kalkulacyjny „Kalendarz pogody”
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Download