SCENARIUSZ_ZAJECIA_KOLEZENSKIEGO

advertisement
SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
przeprowadzonego w grupie dzieci 3 - letnich w dniu 18.03.2016r.
przez nauczycielkę Ewę Górnik
TEMAT: Rozmowa na temat wiosennej pogody w oparciu o tekst literacki Joanny Wrzesień
pt. „Deszcz wiosenny” i doświadczenia dzieci.
Cel ogólny:
- poznawanie cech wiosennej pogody, rozpoznawanie i nazywanie zjawisk atmosferycznych;
- kształtowanie właściwych postaw wobec własnego zdrowia i bezpieczeństwa;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi określić aktualną pogodę;
- uważnie wysłucha utworu literackiego i wypowie się na jego temat;
- cierpliwie oczekuje na swoją kolej wypowiadania się;
- wie, jak należy się ubierać stosownie do pogody;
- wie, jak należy zachować się w różnych warunkach pogodowych;
- wymieni części garderoby;
- rozwinie koordynację wzrokowo – słuchowo – wzrokową;
- rozwinie sprawność drobnych ruchów dłoni i palców;
- rozwinie umiejętność odczytywania symboli;
- dzieli wyraz na sylaby;
Obszar podstawy programowej:
• 1.2, 3.1, 3.3, 4.2, 5.1, 5.4, 7.2, 11.1, 14.3, 14.6, 14.7
Forma pracy: z całą grupą, w małych grupach, indywidualna;
Metody: aktywizujące, zabawowo – naśladowcze, zadań stawianych dziecku, słowne,
oglądowe;
Pomoce: wiersz Joanny Wrzesień „Deszcz wiosenny”, karty – symbole: słońca, wiatru,
deszczu, burzy, tamburyno, 2 obręcze z symbolami: słońca, deszczu, szarfy w 4 kolorach, 6
białych kartonów, mazak.
PRZEBIEG:
1. Dzieci siedzą w kole na dywanie.
2. Nauczycielka z symbolem „słońca” chodzi miedzy dziećmi, dotyka każdego, dotknięte
dziecko ustawia się za nauczycielką – powstaje „Słoneczny pociąg”..
3. Rozmowa z dziećmi na temat aktualnej pogody - „Słoneczny pociąg” zatrzymuje się
przy oknie, dzieci określają, jaka jest dziś pogoda.
4. Powrót na dywan. Dzieci odczytują symbole pogody: słońca, deszczu, wiatru, burzy –
dzielą na sylaby, wybierają symbol aktualnej pogody, przypinają na tablicy.
5. Wysłuchanie wiersza Joanny Wrzesień p.t. „Deszcz wiosenny”,
Deszczyk kapie kap, kap, kap.
Głośno stuka w rynnę.
Dziś kalosze ubrać muszę i deszczową pelerynę.
Wietrzyk wieje, liśćmi rusza,
Świergot ptaków mi zagłusza.
Deszcz się błyszczy w srebrnych kroplach.
Mokre szyby są dziś w oknach.
Dzieci skaczą po kałużach.
Jaka jest ulewa duża!.
6. Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego wiersza:
- jakie dźwięki wydaje padający deszcz?
- jak się ubieramy na spacer w deszczową pogodę?
- co robiły dzieci?
Wyjaśnienie słowa „ulewa”.
Nawiązanie do właściwych zachowań w stosunku do własnego zdrowia i
bezpieczeństwa - ubieranie się w zależności do zmiennej wiosennej pogody, właściwe
zachowanie się np. w wietrzne dni, podczas burzy.
7. Zabawa „Zjawiska pogodowe”: dzieci otrzymują szarfy w 4 kolorach; żółte,
niebieskie, zielone, czerwone – każdy kolor oznacza inny rodzaj wiosennej pogody
lub inne zjawisko atmosferyczne. Jedna grupa jest wiatrem – zielony kolor –
swobodnie biega z rozłożonymi rękoma, naśladując dźwięk szumu wiatru (szszsz…).
Druga grupa jest deszczykiem – biega na palcach, naśladując dźwięk spadających
kropli wody (kap, kap, kap…) – szarfy niebieskie. Trzecia grupa jest pogodą
słoneczna – dzieci chodzą , co jakiś czas obracając się wokół własnej osi – szarfy
żółte. Czwarta grupa jest burzą – chodzą po sali stawiając ciężkie kroki i naśladując
dźwięk grzmotu (bum, bum, bum…)
8. „Zanim wyjdziemy na spacer” – rozwijanie operacji myślenia twórczego – płynność
myślenia, generowanie jak największej liczby rozwiązań danego problemu,
stosowanie symboli:
Dzieci siadają w kole na dywanie. W środku koła ułożone dwie obręcze: 1 obręcz z
symbolem słońca, 2 obręcz z symbolem deszczu, wokół obręczy rozłożone kartony
- Burza mózgów – podawanie przez dzieci propozycji na temat „Jak należy się ubrać
w deszczowa pogodę?” np. parasol, kalosze, płaszcz – nauczyciel lub dziecko
„zapisuje” ją w postaci symbolu, znaku na kartonie, „Jak w pogodę słoneczną?” np.
okulary od słońca, czapka z daszkiem, bluzka z krótkim rękawem.
9. Ćwiczenia grafomotoryczne – karta pracy: indywidualne rysowanie kredką linii po
śladzie „słońca i deszczu”.
Download