881981 - Scholaris

advertisement
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KTO TO JEST
METEOROLOG?”
PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Kto to jest meteorolog?
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (3.12) [uczeń] obserwuje pogodę, mierzy temperaturę powietrza oraz
określa kierunek i siłę wiatru, rodzaje opadów i osadów, stopień zachmurzenia nieba, prowadzi
kalendarz pogody.
Cele zoperacjonalizowane
Definiuje pojęcia: meteorologia, prognoza,
pogoda, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne.
Określa składniki pogody.
Wymienia
podstawowe
meteorologiczne.
przyrządy
Wyjaśnia zasadę działania higromierza.
Objaśnia działanie deszczomierza.
UCZEŃ
Tłumaczy zasadę działania termometru.
Objaśnia działanie barometru.
Wyjaśnia zasadę działania wiatromierza.
Ocenia stopień zachmurzenia nieba
Rozróżnia rodzaje
atmosferycznych.
opadów
i
osadów
Podaje źródła komunikatów o pogodzie.
1
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Objaśnia znaczenie prognozy pogody dla
człowieka.
Nabywane umiejętności
UCZEŃ
Potrafi obserwować i rejestrować
składniki pogody.
Odczytuje wyniki pomiaru z
wybranych
przyrządów
meteorologicznych.
Notuje stan pogody za pomocą
symboli.
Potrafi określić kierunek wiatru.
Przetwarza i analizuje zebrane
dane.
Analizuje przykładowe prognozy
pogody i wyciągać z nich
odpowiednie wnioski.
Kompetencje kluczowe




Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
Kompetencje informatyczne.
Umiejętność uczenia się.
Etapy lekcji
1) Wstęp:
Uczniowie wyglądają przez okno. Wybrani uczniowie próbują przedstawić aktualną pogodę.
Wspólnie z nauczycielem definiują pogodę jako występujący w danej chwili nad określonym
obszarem stan atmosfery. Wymieniają składniki pogody:
- temperatura powietrza,
- wilgotność powietrza,
- ciśnienie atmosferyczne,
2
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
- opady atmosferyczne,
- kierunek i prędkość wiatru,
- zachmurzenie nieba.
Wybrani uczniowie kolejno zapisują wymieniane składniki pogody na tablicy.
2) Przebieg zajęć:
Uczniowie dzielą się na 5 zespołów. Otrzymują zestaw zdjęć „Instrumenty do obserwacji
pogody”, spośród którego nauczyciel losowo przydziela każdemu z zespołów zdjęcie jednego z
instrumentów. Zadaniem uczniów jest zastanowienie się i określenie: do czego służy
ilustrowany przyrząd, jaką ma nazwę i jak działa.
Przedstawiciele referują wyniki zadania opracowane przez zespoły. W dyskusji kierowanej
wszyscy uczniowie w klasie, a w szczególności członkowie konkretnych zespołów,
charakteryzują:
1. Termometr:
- Służy do pomiaru temperatury powietrza.
- Pomiaru należy dokonywać w cieniu.
- Jego podstawową częścią jest szklana rurka z podziałką, wypełniona rtęcią lub alkoholem.
Gdy temperatura rośnie, ciecz rozszerza się i podnosi do góry, a gdy temperatura obniża
się, ciecz kurczy się i opada.
- Wysokość słupka cieczy wskazuje na podziałce aktualną temperaturę powietrza.
- Oprócz tradycyjnych, wykorzystuje się też termometry elektroniczne.
2. Higrometr:
- Wilgotność to zawartość pary wodnej w powietrzu.
- Zasadniczą częścią tradycyjnego higrometru jest włos, który zmienia swoją długość w
zależności od ilości pary wodnej w powietrzu.
- Zmiana sygnalizowana jest przez wskazówkę poruszającą się na tle specjalnej skali.
- Oprócz tradycyjnych, wykorzystuje się też higrometry elektroniczne.
3. Barometr:
- Napieranie powietrza na wszystko, co nas otacza, nazywamy ciśnieniem atmosferycznym.
- Mierzymy je w mmHg lub hPa.
- Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza wynosi 1013 hPa (ok. 760
mmHg).
4. Wiatromierz:
- Wiatr to poziomy ruch powietrza nad powierzchnią Ziemi.
- Za pomocą wiatromierza określamy siłę i kierunek wiatru.
- Kierunek można też określić obserwując zachowanie się drzew, flag i innych przedmiotów
swobodnie unoszących się na wietrze.
- Określając kierunek wiatru, podajemy kierunek z którego on wieje.
- W tradycyjnych wiatromierzach wiatr napiera na blaszaną płytkę, wychylając ją. Stopień
wychylenia zależy od prędkości wiatru, podaje się go w m/s.
- Oprócz tradycyjnych, wykorzystuje się też higrometry elektroniczne.
3
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
5. Deszczomierz:
- Służy do pomiaru wielkości opadów atmosferycznych.
- Woda gromadzi się w zbiornikach ze specjalną skalą, z której odczytuje się ilość opadów.
Stopień zachmurzenia nieba można ocenić bez specjalnych przyrządów.
Nauczyciel przedstawia zdjęcia z zestawu: „Zachmurzenie nieba”.
Uczniowie krótko przypominają obieg wody w przyrodzie. Definiują rodzaje opadów i osadów
atmosferycznych:
- deszcz - woda spadająca w postaci kropel,
- śnieg - opad w postaci płatków zamarzniętej wody różnej wielkości i kształtu,
- grad - bryłki lodu o różnej wielkości,
- mgła - zawiesina drobnych kropelek wody w powietrzu,
- rosa - krople wody na powierzchni przedmiotów, powstające w wyniku skraplania się pary
wodnej,
- szron – drobne lodowe kryształki na powierzchni przedmiotów, powstające w wyniku
bezpośredniej przemiany pary wodnej w lód.
3) Podsumowanie:
Uczniowie ponownie wyglądają za okno. Wykorzystując informacje zdobyte na lekcji, ponownie
opisują aktualną pogodę. Wymieniają i określają wszystkie omawiane składniki pogody.
Notują obserwacje w arkuszu kalkulacyjnym: „Kalendarz pogody”, stosując symbole zawarte w
legendzie.
Środki dydaktyczne



Zestaw zdjęć „Instrumenty do obserwacji pogody”.
Stanowiska komputerowe połączone z Internetem.
Arkusz kalkulacyjny „Kalendarz pogody”.
Metody nauczania



Pogadanka.
Dyskusja.
Zajęcia praktyczne.
4
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Formy pracy
 System klasowo-lekcyjny.
 Praca grupowa
 Praca zbiorowa.
Praca domowa
1. Przez najbliższy tydzień prowadź swój kalendarz pogody. Jeżeli nie masz w domu barometru,
skorzystaj z niego w szkole (pamiętaj, że wówczas pozostałych obserwacji musisz także
dokonać w szkole). Z odpowiednich komórek arkusza odczytaj średnią wartość temperatury i
ciśnienia atmosferycznego badanym tygodniu.
2. Wymień źródła, w których należy szukać prognozy pogody.
Zadanie dla chętnych
Odszukaj w Internecie lub innych dostępnych źródłach, jak w przeszłości ludzie przewidywali zmiany
pogody.
Lub
Wykonaj wykres temperatury w badanym tygodniu na podstawie wyników swoich pomiarów.
Załącznik do scenariusza
Zestaw zdjęć „Zachmurzenie nieba”:
Brak zachmurzenia:
http://www.polger-kido.pl/images/stories/rzepaksiec.jpg
Zachmurzenie małe:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Sonne_hinter_Pflanze.jpg/150pxSonne_hinter_Pflanze.jpg
Zachmurzenie umiarkowane:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Dscf1869.jpg/150px-Dscf1869.jpg
5
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zachmurzenie całkowite:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Turbulent_skies.jpg/800pxTurbulent_skies.jpg
Lista załączników multimedialnych
ASD051002 - Zestaw zdjęć „Instrumenty do obserwacji pogody”
ASD051003 - Arkusz kalkulacyjny „Kalendarz pogody”
6
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Download