Konspekt lekcji w klasie I gimnazjum

advertisement
Konspekt lekcji w klasie I gimnazjum
Gliniana cywilizacja - dzieje Babilonu.
Klasa I
1 godzina lekcyjna
prowadzący : mgr Zofia Tasarek
data: ..............................................
Treści:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Hammurabi - twórcą państwa babilońskiego.
Kodeks Hammurabiego - najstarszym kodeksem świata pochodzącym z XVIII wieku p.n.e.
Podbój Mezopotamii przez Asyrię.
Świetność Babilonu za króla Nabuchodonozora II w VI wieku p.n.e.
Wierzenia Babilończyków.
Wiedza i osiągnięcia Babilończyków.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
-
wcielając się w postać sędziego z czasów króla Hammurabiego wydać wyroki zgodne z
postanowieniami kodeksu ;
dokonać obliczenia wieku najstarszego kodeksu świata wspomagając się linią chronologiczną;
scharakteryzować rządy absolutne Hammurabiego;
omówić na konkretnych przykładach , na czym polegała zasada „oko za oko, ząb za ząb”;
wymienić bogów starożytnych Babilończyków;
zaprezentować na podstawie ilustracji najświetniejsze budowle Babilonu, w tym wiszące ogrody
Semiramidy uznane za jeden z 7 cudów świata;
wskazać na mapie Babilon, określić jego położenie geograficzne, podać dzisiejszą nazwę tego
miasta i państwo, na terenie którego obecnie się znajduje;
przedstawić w formie tabeli na podstawie tekstu z podręcznika najważniejsze osiągnięcia
Babilończyków;
wyjaśnić pojęcie : kodeks.
Środki metodyczne:
Fragmenty Kodeksu Hammurabiego - zał. 1, podręcznik Grzegorza Wojciechowskiego dla klasy I
gimnazjum „Razem przez wieki”, wykaz przestępstw dla sędziego - zał. 2, linia chronologiczna,
mapa Mezopotamii i współczesne mapki Iraku, ilustracje, tabela osiągnięć.
Metody:
Praca z tekstem źródłowym, tekstem podręcznika, linią chronologiczną, mapą, ilustracjami,
obliczanie upływu czasu, opowiadanie nauczyciela, zabawa w sędziego.
Przebieg lekcji:
I Czynności organizacyjno - porządkowe.
II Rekapitulacja wtórna:
1.
2.
3.
4.
Gdzie i kiedy narodziła się najstarsza cywilizacja? Kto był jej twórcą?
Wytłumacz, co oznacza nazwa : Mezopotamia.
Omów warunki życia mieszkańców Mezopotamii.
Wymień najważniejsze osiągnięcia cywilizacyjne Sumerów.
III Opracowanie nowego tematu:
1.
Zapisanie tematu i głównych problemów lekcji:
1. Kto był twórcą państwa babilońskiego ?
2. Jakie uprawnienia posiadał Hammurabi jako władca absolutny ?
3. Kiedy powstał Kodeks Hammurabiego ?
4. W myśl jakie zasady wymierzano kary za popełnione przestępstwo ?
5. W co wierzyli mieszkańcy Babilonu ?
6. Jakie budowle czyniły z Babilonu najpiękniejsze miasto ówczesnego świata ?
7. Jakimi osiągnięciami mogą poszczycić się Babilończycy ?
2. Hammurabi jako twórca państwa babilońskiego - opowiadanie nauczyciela.
3. Kodeks Hammurabiego:
- zaznaczenie na linii chronologicznej 1800 r.p.n.e. i obliczenie wieku kodeksu.
1800 r. p.n.e.
2002 r. p.n.e.
- wytłumaczenie pojęcia : kodeks;
- stella Hammurabiego - praca z ilustracją;
4. Zabawa w sędziego króla Hammurabiego.
5. Wierzenia Babilończyków - opowiadanie nauczyciela i zapis w zeszycie imion naczelnych
bóstw Babilonu.
6. Babilon - najpiękniejsze miasto ówczesnego świata - opowiadanie nauczyciela i pokaz
ilustracji.
7. Osiągnięcia Babilończyków na podstawie teksu z podręcznika: Grzegorz Wojciechowski „Razem
przez wieki” - uzupełnianie tabeli
Dziedzina
Osiągnięcia
III Rekapitulacja pierwotna:
1. Kiedy powstał najstarszy kodeks świata ? Kto był jego twórcą ?
2. Wyjaśnij na konkretnym przykładzie, na czym polegała zasada „oko za oko. Ząb za ząb” .
3. Która z budowli Babilonu zaliczamy do jednego z 7 cudów świata ?
Zadanie domowe
Nauczę się tematu wg zagadnień.
Zał. 1
KODEKS HAMMURABIEGO (1792 - 1750 przed Chrystusem)
1.
3.
5.
16.
22.
195.
196.
197.
200.
201.
209.
210.
215.
216.
217.
229.
Jeśli obywatel obywatela oskarżył i morderstwo mu zarzucił, a nie udowodnił mu tego, oskarżyciel
zostanie zabity.
Jeśli obywatel podczas rozprawy sądowej z fałszywym świadectwem wystąpił, oświadczenia swojego nie
udowodnił, to jeżeli rozprawa ta była sprawą gardłową, człowiek ten zostanie zabity.
Jeśli sędzia wyrok wydał, rozstrzygnięcia dokonał, tabliczkę opieczętowaną sporządził, a następnie
wyrok swój zmienił, zaś sędziemu temu udowodni się zmianę wyroku raz wydanego, kwotę
roszczenia, o którą w sprawie chodziło, po dwunastokroć da i przed zgromadzeniem z krzesła
sędziowskiego jego usunie się go i już nie powróci i razem z sędziami podczas rozprawy sadowej
nie zasiądzie.
Jeśli obywatel albo niewolnika albo niewolnicę zbiegłych z pałacu lub od muszkena w domu swym
ukrył i na wezwanie herolda ich nie wydał, pan domu tego zostanie zabity.
Jeśli obywatel rabunku dokonał i został złapany, człowiek ten zostanie zabity.
Jeśli syn ojca swego uderzył. Rękę utną mu.
Jeśli obywatel obywatelowi oko wybił, oko wybiją mu.
Jeśli oko muszkenowi wybił lub kość muszkena złamał, 1 minę srebra zapłaci
(mina - miara wagi, ok. 0,5 kg = 60 szekli).
Jeśli obywatel ząb obywatelowi równemu sobie wybił, ząb wybiją mu.
Jeśli ząb muszkena wybił, 1/3 miny srebra zapłaci.
Jeśli obywatel córkę obywatela uderzył i sprawił, że płód swój poroniła, 10 szekli srebra za płód jej
zapłaci (szekel - miara wagi, ok. 9 gramów).
Jeśli kobieta ta zmarła, córkę jego zabiją.
Jeśli lekarz obywatelowi operacje ciężką nożem z brązu wykonał, obywatela uzdrowił lub łuk brwiowy
obywatela nożem z brązu otworzył i oko obywatela uzdrowił, 10 szekli srebra weźmie.
Jeżeli to niewolnik obywatela, pan niewolnika lekarzowi 2 szekle srebra da.
Jeśli lekarz obywatelowi operację ciężką nożem z brązu wykonał i spowodował śmierć obywatela lub
łuk brwiowy obywatela nożem z brązu otworzył i oka obywatela pozbawił, rękę mu utną.
Jeśli murarz obywatelowi dom zbudował, a pracy swej odpowiednio nie umocnił i dom zbudowany
zawalił się i spowodował śmierć właściciela domu, murarz ten zostanie zabity.
Zał. 2
Skarga
Kara
1. Jestem obywatelem, a inny obywatel oskarżył
mnie o morderstwo, a nie potrafi mi tego
udowodnić.
2.
Pewien obywatel ukrył w swoim domu
niewolnice zbiegłą z mojego domu i nie wydał
jej, mimo wezwań, heroldowi.
3.
Syn uderzył swego ojca.
4.
Pewien obywatel wybił drugiemu obywatelowi
oko i ząb.
5.
Obywatel wybił oko muszkenowi.
6.
Pewien murarz zbudował dom obywatelowi, ale
pracę swą wykonał niedbale i dom zawalił się i
spowodował śmierć właściciela domu.
Download