Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI Zrozumieć metaforę … Analiza utworu poetyckiego szkole podstawowej Temat: Podaj mi rękę. /1 godzina/ Terminy literackie: poeta poezja podmiot liryczny wiersz wers bohaterowie zwrotka przenośnia kontrast epitet Podręcznik: Tadeusz Różewicz „Przepaść” Cele operacyjne: • wypowiada się na temat treści wiersza • wyraźnie, wyraziście czyta utwór poetycki • rozpoznaje podmiot liryczny i środki stylistyczne w utworze poetyckim • z empatią nazywa uczucia i przeżycia bohaterów • posługuje się cytatami z utworu • potrafi okazać szacunek starszym i nieść im pomoc w codziennym życiu • podaje przykłady podobnych sytuacji z własnego doświadczenia Przebieg lekcji 1. Nauczyciel odczytuje utwór poetycki Tadeusza Różewicza 2. Uczniowie swobodnie wypowiadają się na temat PRZEPAŚCI (dosłowne i przenośne znaczenie) 3. Gromadzą słownictwo i zaznaczają cytaty z wiersza odnoszące się do przepaści 4. Zapisują na tablicy graficznie uporządkowaną notatkę: babcia nad przepaścią krawężnika otchłań ulicy drugi brzeg straszliwe ciemności Przepaść Otchłań Urwisko Rozpadlina Głębia Czeluść Ciemność Wysokość Wykop 5. Określają bohaterów wiersza – posługują się cytatami Babcia Chłopiec W czarnych sukniach W drucianych okularach Z laseczką Stawia stopę Cofa rozgląda się Podbiega Bierze za rękę Przeprowadza przez otchłań ulicy 6. Uczniowie podkreślają wyrazy nazywające czynności babci i chłopca 7. Nazywają uczucia i przeżycia bohaterów na podstawie ich wyglądu i zachowań: Uczucia babci niepewność miłość lęk obawa przerażenie zagubienie szlachetność bojaźń panika radość strach Uczucia chłopca przyjaźń dobroć życzliwość 8. Wyjaśniają funkcję kontrastu w wierszu 9. Szukają (w tekście) odpowiedzi na pytanie: Kiedy rozstępują się straszliwe ciemności? Zapisują wniosek – ilustrowana notatka BIERZE ZA RĘKĘ Zadanie domowe: Porozmawiaj z babcią i dziadkiem na temat ich trosk i radości. Zapisz rozmowę. Pamiętaj o znakach interpunkcyjnych. Opracowała mgr Ewa Mielczarek