Scenariusz lekcji – Filozofia sofistów i Sokratesa

advertisement
Metadane scenariusza
ID (wypełnia redakcja)
Tytuł
Filozofia sofistów i Sokratesa
Przedmiot nauczania
Edukacja filozoficzna
Autor (imię i nazwisko)
Wojciech Jakubowski
Adres (ulica, nr domu)
Kod pocztowy, miejscowość
Login autora w Scholaris
Spankin
Abstrakt
Scenariusz wprowadza w filozofię sofistów, przybliża jej
podstawowe założenia. Uczniowie poznają sylwetki
wybranych myślicieli – Protagorasa i Sokratesa – oraz ich
główne poglądy.
Wydawca
OSI CompuTrain
Źródło
Tatarkiewicz W., Historia filozofii. Filozofia starożytna i
średniowieczna, t. I, PWN, Warszawa 1983.
Odnośniki
Tablica poglądowa – Sokrates
Etap edukacyjny
Gimnazjum, liceum, liceum profilowane
Informacje o prawach (wypełnia
redakcja)
Słowa kluczowe
Edukacja filozoficzna, gimnazjum, liceum, scenariusz,
Sokrates, sofiści, cnota, etyka, dialogi, logika, wiedza
niewiedzy, wiem, że nic nie wiem, Protagoras, człowiek miarą
wszystkich rzeczy, sofizmat
UDC (wypełnia redakcja)
Przybliżony czas trwania zajęć
(dotyczy scenariuszy, kart pracy,
testów, prezentacji)
45 minut
Uwagi
Zaleca się, aby uczniowie posiadali już wiedzę na temat
filozofów przyrody – w trakcie lekcji można się bowiem
odwoływać do poglądów pierwszych myślicieli (na zasadzie
porównania).
Scenariusz lekcji – Filozofia sofistów i Sokratesa
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Lekcja ma na celu wprowadzenie uczniów w filozofię sofistów. Uczestnicy zajęć mają
okazję poznać główne założenia tej filozofii, dowiadują się, kogo ze starożytnych myślicieli
można zaliczyć do grona sofistów, wiedzą, jakie były poglądy Protagorasa. Lekcja przybliża
także sylwetkę Sokratesa, którego poglądy były zbliżone do teorii sofistów. Uczniowie
poznają kilka szczegółów z życia filozofa oraz jego podstawowe twierdzenia.
b. Umiejętności
Uczniowie potrafią wyjaśnić, kim byli sofiści, jakie elementy obejmowała ich filozofia, co
było przedmiotem ich badań. Uczniowie potrafią wymienić poglądy Protagorasa
i Sokratesa, wskazać różnice i podobieństwa w teoriach tych myślicieli.
2. Metoda i forma pracy
Lekcja w przeważającej części będzie się opierać na wykładzie. Na początku nauczyciel
wprowadza uczniów w temat, podaje niezbędną wiedzę i pojęcia. Aby lekcja była bardziej
urozmaicona, nauczyciel może zadawać uczniom pytania przed omówieniem każdego kolejnego
punktu. Dzięki temu uczniowie bardziej zaangażują się w zajęcia, będą mieli okazję rozwinąć
umiejętność samodzielnego myślenia. Nauczyciel może zadawać pytania, sprawdzające
dotychczasową wiedzę z zakresu filozofii, w szczególności zaś – filozofii sofistów.
3. Środki dydaktyczne
Zaleca się wykorzystanie załącznika – tablicy poglądowej prezentującej skrótowo sylwetkę
Sokratesa i jego główne poglądy. Dzięki tej pomocy naukowej uczniowie łatwiej przyswoją wiedzę
nabytą w trakcie lekcji.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
W fazie początkowej prowadzący zajęcia może rozpocząć krótką dyskusję na temat: kim
byli sofiści i Sokrates? Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili znane im twierdzenia,
poglądy Sokratesa, szczegóły dotyczące jego życia.
b. Faza realizacyjna
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Wyjaśnia, że w V w. p.n.e. powstał w Atenach
typ filozofii, różniący się od dotychczas znanej i uprawianej filozofii przyrody.
Przedstawicielami tej filozofii byli sofiści. Nauczyciel ukazuje, że pierwsi filozofowie nie
dostrzegali problemów człowieka, łatwiej było im opisywać świat niż to, co dzieje się
wewnątrz nas. Nauczyciel mówi, jak zmieniało się znaczenie słowa „sofista” (najpierw
znaczyło tyle, co „uczony”, później – „pseudouczony”; obecnie sofistyka utożsamiana jest
z mądrością pozorną, udawaną, ze stwarzaniem pozorów prawdy, skłanianiem kogoś do
przyznania racji). Prowadzący lekcję opowiada, że sofiści nie byli „filozofami z zawodu”
(pełnili funkcję wychowawców, nauczycieli). Sofiści stanowili elitę umysłową starożytnej
Grecji, nie byli lubiani za swoje poglądy, występowali przeciwko arystokracji, sami zaś byli
biedni (utrzymywali się z nauczania, uznawano więc, że sprzedają filozofię).
Nauczyciel przedstawia sylwetkę Protagorasa, podaje kilka szczegółów dotyczących jego
biografii (lata życia, twórczość), następnie charakteryzuje jego poglądy. Poniżej przykład
ważniejszych twierdzeń dotyczących filozofii Protagorasa. Nauczyciel może bazować na
wymienionych punktach, jeżeli jednak starczy na to czasu na zajęciach, może oczywiście
rozszerzyć wiedzę uczniów i przedstawić więcej poglądów myśliciela.

Protagoras z Abdery – głównym przedmiotem jego badań, jako sofisty, były:
dialektyka, retoryka, polityka, etyka. Zajmował się tym, co dotyczy człowieka.
Uznawał, że o wartości człowieka decyduje rozum (przewodnik naszej duszy
i ciała); o ile w punkcie wyjścia wszyscy są równi (rodzimy się z podobnymi lękami
i nadziejami), o tyle każdy rozwija się indywidualnie, narzędziem kształcenia jest
zaś wiedza. Jako sofista postulował zbliżenie nauki do umiejętności praktycznych,
jeśli zaś prowadził badania – to zwykle empiryczne. Głosił brak prawdy
powszechnej – w ten sposób zwracał się ku relatywizmowi, który (jeśli wziąć pod
uwagę hasło „człowiek miarą wszechrzeczy”) miał zabarwienie antropologiczne.
Prawda miała być relatywna względem tego, kto ją wypowiada. Konsekwencją
relatywizmu był konwencjonalizm (obowiązywanie pewnych praw jest wyłącznie
wynikiem umowy).
Nauczyciel krótko podsumowuje wiedzę na temat sofistów, aby przejść do następnego etapu
lekcji – omówienia filozofii Sokratesa. Nauczyciel podaje znaczenie filozofii sofistów
i Protagorasa (skierowanie badań na człowieka, podstawy relatywizmu, odejście od
budowania systemu przyrody). Prowadzący lekcję przechodzi do kolejnego etapu zajęć,
przedstawia krótko najważniejsze szczegóły biografii Sokratesa, następnie charakteryzuje
założenia jego filozofii.

Sokrates – jego działalność przypominała czynności sofistów (nie brał udziału
w sprawach państwowych, poświęcił się nauczaniu), jednak myśliciela dzieliły od
sofistów bezinteresowność nauki (nie pobierał opłat) i jej treść. Uczył ludzi rozumu,
aby przez to doprowadzić ich do cnoty. Twierdził, że to, co do tej pory uznawał za
wiedzę, wcale tą wiedzą nie było („wiem, że nic nie wiem”), był przeciwnikiem
wiedzy pozornej. Ośmieszał istniejące autorytety, zadawał pytania, prowadzące
rozmówców do wewnętrznych sprzeczności. Cnota była dla niego dobrem
bezwzględnym; cnotą nazywał sprawiedliwość, odwagę, panowanie nad sobą. Był
pierwszym etykiem. Według niego szczęście było związane z cnotą, wynikało z niej;
każdy chce być szczęśliwy, ale nie każdemu się to udaje (dążąc do szczęścia, ludzie
często nie rozumieją, czego tak naprawdę chcą). Twierdził, że nie ma ludzi złych –
każdy może zmienić swe postępowanie, nad „złymi” należy się zlitować. Głosił, że
cnoty można się uczyć, jak każdej wiedzy (wielkie dobro, jakim jest cnota, można
nabyć).
Nauczyciel krótko podsumowuje poglądy Sokratesa (skrajny moralizm połączony ze
skrajnym intelektualizmem, pojęciowe pojmowanie wiedzy, nierozłączność szczęścia,
rozumu i cnoty). W zależności od poziomu wiedzy uczniów, etapu kształcenia, a także od
czasu, jaki pozostał do końca lekcji, nauczyciel może rozwinąć powyższe punkty, podać
więcej szczegółów dotyczących filozofii Sokratesa.
c. Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje wiedzę dotyczącą filozofii sofistów i Sokratesa. Jest to także
moment, w którym uczniowie mogą zadawać pytania, prosić o wytłumaczenie
ewentualnych niejasności.
5. Bibliografia
Tatarkiewicz W., Historia filozofii. Filozofia starożytna i średniowieczna, t. I, PWN, Warszawa
1983.
6. Załączniki
a. Tablica poglądowa
Zaleca się wykorzystanie tablicy poglądowej w trakcie przeprowadzania lekcji. Tablica ma
na celu ułatwienie zapoznania się z głównymi poglądami Sokratesa.
Download