Hanna Bryczek

advertisement
Hanna Bryczek
n-lka biologii
Gimnazjum w Ozorkowie
Konspekt lekcji biologii w klasie pierwszej gimnazjum
Temat: Budowa i funkcje dróg oddechowych i płuc.
Myśl przewodnia
,,Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce”. W myśl tej idei poznajemy ciało
człowieka i jego funkcjonowanie.
Cele lekcji:
a) ogólne
- rozwijanie zainteresowań zdrowotnych
- kształcenie umiejętności analizy rysunków i przeprowadzonych ćwiczeń
- aktywizacja ucznia w procesie nauczania
b) operacyjne
Uczeń zna :
- budowę i funkcje dróg oddechowych i płuc
- rolę narządów oddechowych w oczyszczaniu, nawilżaniu i ogrzewaniu
wdychanego powietrza
- zasadę działanie krtani jako narządu mowy
Uczeń potrafi:
- wymienić i wskazać na rysunku narządy układu oddechowego
- wykazać związek budowy narządu z pełnioną funkcją
- uzasadnić potrzebę oddychania przez jamę nosową
- ocenić własne postępowanie w zakresie ochrony zdrowia
- wyciągnąć wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń
- korzystać z różnych sposobów zdobywania wiedzy
Metody pracy
pogadanka
metaplan
ćwiczenia
praca z tekstem
Formy pracy
praca indywidualna
praca z całą klasą
Środki dydaktyczne
tablica poglądowa
tors człowieka
preparat mokry krtani cielęcej
rysunki i karty pracy
test
Ścieżka edukacyjna
Edukacja czytelnicza i medialna:
- samodzielne poszukiwanie informacji i materiałów.
Tok lekcji.
1. Podanie tematu lekcji.
2. Wprowadzenie do tematu: wyjaśnienie pojęcia oddychanie.
3. Omówienie budowy i funkcji dróg oddechowych i płuc (ćwiczenia oddechowe przy otwartym oknie).
ĆWICZENIE: Przy otwartym oknie uczniowie robią wdechy nosem wspinając się na palce
i wydechy ustami opadając na pięty. Ćwiczenie powtarzają 5 razy.
4. Zaznaczenie na rysunku narządów układu oddechowego.
5. Analiza preparatu mokrego krtani cielęcej.
6. Ćwiczenie wykazujące działanie nagłośni.
ĆWICZENIE: Połóż rękę na szyi i przełknij ślinę. Co czujesz pod palcami? ( uczeń powinien
wyczuć wyraźny ruch podnoszącej się i opuszczającej krtani)
7. Ćwiczenia wykazujące rolę krtani w mówieniu.
ĆWICZENIE: Przyłóż rękę do krtani i wypowiedz kilka zdań najpierw głośno, a potem szeptem. Co czujesz pod palcami? ( uczeń powinien wyczuć ruch i drgania krtani
podczas głośnego mówienia)
ĆWICZENIE: Wypowiedz głośno kilka zdań podczas wdechu, a następnie podczas wydechu.
Kiedy wydajesz dźwięki? ( uczeń powinien zauważyć, że krtań wydaje dźwięki
przy wydechu)
8. Wykonanie mapy mentalnej.
9. Synteza lekcji:
- rozwiązanie krótkiego tekstu
- utworzenie hasła prozdrowotnego np. NOS TO TWÓJ FILTR
ODDYCHAJ PRZEZ JAMĘ NOSOWĄ
9. Ocena pracy ucznia.
10.Zadanie pracy domowej.
1. Ułóż krzyżówkę, której hasłem będzie: UKŁAD ODDECHOWY
2. Wskaż prawidłowe połączenia organizmu z narządem wymiany gazowej ( na podstawie
rysunku różnych gatunków zwierząt i różnych narządów wymiany gazowej ).
3. Opisz rysunek przedstawiający elementy układu oddechowego i małego obiegu krwi.
Download