Konspekt lekcji biologii w klasie II Gimnazjum

advertisement
Data:……………….
Konspekt lekcji biologii w klasie II Gimnazjum
Temat: Na czym polega mechanizm oddychania?
Cele ogólne lekcji:
Poznawcze:
-poznanie działania mięśni oddechowych w czasie wdechu i wydechu
Psychomotoryczne:
-umiejętność właściwej interpretacji rysunków schematycznych przedstawiających
mechanizm wdechu i wydechu,
-umiejętność pracy z podręcznikiem,
-umiejętność wykonywania ćwiczeń, obserwacji i wyciągania wniosków.
Emocjonalne:
-właściwa współpraca grupie,
-aktywna praca na lekcji.
Metody pracy: ćwiczenia, pokaz, obserwacja zbiorowa i samodzielna,
praca z podręcznikiem .
Środki dydaktyczne: podręcznik, fragment filmu: „Oddychanie”, miary krawieckie, stopery.
Przebieg lekcji:
I.Faza wstępna
1.Czynności organizacyjne i porządkowe.
2.Przypomnienie wiadomości o budowie i funkcji układu oddechowego.
3.Wyjaśnienie celu bieżącej lekcji, sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.
II. Faza główna
1.Klasa zostaje podzielona na 4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje kartę ćwiczeń, według
której opracowuje nowy materiał pod kierunkiem nauczyciela.
Karta ćwiczeń
Ćwiczenie 1.
Pomiar obwodu klatki piersiowej przy wdechu i wydechu.
Polecenie:
Zmierz obwód klatki piersiowej na wysokości pach podczas głębokiego wdechu i wydechu.
Wyniki obserwacji zanotuj w tabeli.
Osoba
badana
Obwód kl.piers.
przy wdechu
Obwód kl.piers.
przy wydechu
1……………………
2…………………...
3…………………...
1
Różnica długości
obwodów
Ćwiczenie 2.
Badanie roli mięśni oddechowych.
Polecenie:Na podstawie tekstu i schematu w podręczniku (str.38)oraz fragmentu filmu
„Oddychanie”, dokonaj analizy działania mięśni oddechowych oddechowych czasie wdechu i
wydechu .Zastanów się i odpowiedz , kiedy mięśnie pracują aktywniej?
Spostrzeżenia zanotuj.
Ćwiczenie 3.
Analiza sprawności układu oddechowego.
Polecenie: Policz liczbę oddechów osoby badanej w ciągu 1 minuty w czasie spoczynku i po
wykonaniu 10 przysiadów. Wyniki zanotuj tabeli.
Liczba
oddechów
w ciągu
minuty
Podczas
spoczynku
Osoby badane
1
2
3
Po
wykonaniu
przysiadów
Spostrzeżenia
Ćwiczenie 4.
Ocena wydolności układu oddechowego, pomiar czasu dowolnego bezdechu na szczycie
wdechu.
Polecenie:Po okresie normalnego oddychania weź głęboki wdech ,zaciśnij nos i zatrzymaj
oddech. Unikaj ruchów .Zmierz czas za pomocą stopera zanotuj w tabeli.
Osoby badane
Czas dowolnego bezdechu
1…………………………….
2…………………………….
3…………………………….
Ćwiczenie 5.
Polecenie : Korzystając z podręcznika (str.39) ,zastanów się i odpowiedz:
-Czy czynności związane z oddychaniem zachodzą z udziałem naszej woli, czy bez niej?
-Jak kontrolowane są te czynności?
2. Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują wyniki ćwiczeń. Formułują wnioski, które
zapisują w zeszycie.
2
III. Faza podsumowująca.
1.Utrwalenie wiadomości dotyczących mechanizmu oddychania.
-Jakie mięśnie biorą udział w oddychaniu?
-Jaką funkcję pełnią w oddychaniu mięśnie międzyżebrowe i przepona?
-Jakie fazy wyróżniamy w oddychaniu?
-Ile wynosi pojemność płuc dorosłego człowieka?
-Od czego zależy pojemność oddechowa płuc i sprawność funkcjonowania układu
oddechowego?
-Jaki ośrodek kieruje mechanizmem oddychania i gdzie się znajduje?
2.Objaśnienie i zapisanie na tablicy pracy domowej: Zeszyt ćwiczeń –ćwiczenie 1/str.25.
3
Download