SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO PRZEPROWADZONEJ PRZEZ KATARZYNĘ KISIEL 12. 12. 2005 R. W KL. I C Temat: Dzieje zaskakującej przemiany Scrooge’a, czyli... nikt nie żyje tylko dla siebie. Cele lekcji: *uczeń potrafi korzystać z utworu literackiego w sposób selektywny; *uczeń rozwija wyobraźnię, potrafi przewidywać skutki określonych zachowań i postaw ludzkich; *uczeń podejmuje refleksję na temat wartości i antywartości w życiu bohatera; *uczeń kształtuje w sobie zdolność do empatii, humanitaryzmu i chrześcijańskiej miłości bliźniego; *uczeń uczy się współdziałania i współpracy w grupie; Metody, techniki dydaktyczne: *praca w grupach; *heureza; *pogadanka; Środki dydaktyczne: *teksty „Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa; *karteczki z pytaniami dotyczącymi znajomości lektury; * instrukcje do pracy w grupach; *brystol, flamastry, markery, magnesy; PRZEBIEG LEKCJI: I. Przypomnienie treści „Opowieści wigilijnej" (ok. 5 min.); II. Prezentacja tematu dzisiejszej lekcji; III. Podział klasy na sześć zespołów i zapoznanie z zadaniami; IV. Praca w grupach (10 min.); V. Prezentacja i omówienie efektów pracy poszczególnych zespołów (20 min.); VI. Krótkie podsumowanie zajęć. 1 Bibliografia: 1. Charles Dickens Opowieść wigilijna, Wrocław 2001; 2. Iwona Bielamowicz Testy ze znajomości lektur szkolnych. Część II, Warszawa 1995; 3. Maria Kubiczek, Barbara Stworowa Scenariusze lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum, Godziszka k/Bielska-Białej, 1999; 4. Maria Nagajowa ABC metodyki języka polskiego, Warszawa 1990. 2 INSTRUKCJA DLA UCZNIÓW GRUPA DZIENNIKARZY Londyn obiegła sensacyjna wiadomość o zaskakującej przemianie właściciela miejskiego kantoru. Londyńczycy plotkują o tym, chcą poznać szczegóły tego wydarzenia... I wy chcecie napisać o znanym w mieście skąpcu. 1. Jakie pytania zadalibyście Scrooge'owi w trakcie wywiadu? 2. Zaproponujcie trzy tytuły artykułów prasowych. Sformułujcie je tak, by przykuły uwagę czytelników. GRUPA LONDYŃSKICH DZIECI Od długiego już czasu znacie starego Scrooge'a. Przyglądacie się bogaczowi, ilekroć idzie ulicą. 1. Czy lubiliście go? Jak wyglądał? Uśmiechał się do Was? 2. Nazwijcie uczucia, które w Was budził widok tego człowieka. 25 grudnia spostrzegliście, że Scrooge inaczej się zachowuje. 3. Co zmieniło się w jego twarzy, spojrzeniu i gestach? 4. Co wobec niego (Scrooge'a) czujecie teraz? Czy nadal się go boicie? GRUPA ARTYSTÓW (POECI, PLASTYCY) W swoich pracach uwzględnijcie przemianę, która dokonała się w Scrooge'u. 1. Porównajcie Scrooge'a do: • Drzewa • Kwiatu • Drogi 2. Jak wyobrażacie sobie serce bohatera lektury? 3. Zaprojektujcie znak plastyczny, który będzie symbolizować S1 i S2. 3 GRUPA TEOLOGÓW (PROBOSZCZ I RADA PARAFIALNA) 1. Czy Scrooge realizował w swoim życiu biblijny nakaz miłości bliźniego? 2. Na jakie okresy można podzielić życie tego parafianina? 3. Jakie wartości cenił wcześniej, a jakie ceni obecnie? 4. Czy można teraz liczyć na Scrooge'a podczas akcji charytatywnych, które prowadzi Wasza parafia? GRUPA BLISKICH I WPÓŁPRACOWNIKÓW Pytania do Freda: 1. Jak się czułeś, gdy wuj nie przyjmował Twoich zaproszeń, wyśmiewał się z Ciebie itd.? 2. Co czujesz teraz, gdy wuj w tak radykalny sposób się zmienił? Pytania do Boba: 1. Dlaczego bałeś się swojego szefa? 2. Co czujesz teraz, gdy Twój szef w tak radykalny sposób się zmienił? 3. Jak myślisz, dlaczego pomaga Twojemu kalekiemu dziecku? GRUPA MIESZKAŃCÓW LONDYNU Ebenezer Scrooge, to postać bardzo znana w Waszym mieście. Krążą o Nim legendy, a Wy nie raz mieliście z nim do czynienia. Wypiszcie cechy Scrooge'a przed metamorfozą i jego cechy po przemianie. 4