KONSPEKT DO LEKCJI Z INFORMATYKI – LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Nauczyciel: Bogusław Kiełtyka 1. Klasa: I LO Baza danych – zakładanie struktury bazy. Temat: 2. Czas trwania: 90 minut 3. Cele lekcji: Cel ogólny: Nabycie ogólnej wiedzy i zdobycie umiejętności posługiwania się bazą danych na przykładzie bazy danych Access. Cel zoperacjonalizowany: - uczeń nabędzie umiejętności posługiwania się podstawowymi elementami bazy danych - uczeń będzie wiedział do czego służy baza danych. - uczeń będzie znał podstawowe pojęcia występujące w bazie danych. - uczeń będzie umiał wymienić obszary zastosowań bazy danych, poprawnie pisać formuły, wpisywać i usuwać dane z komórki, wykorzystywać własne i standardowe formuły. - nabędzie umiejętność stosowania bazy danych w zastosowaniach domowych 4. Metody nauczania: wykład, pokaz, ćwiczenia. 5. Środki dydaktyczne: Tablica, podręcznik, komputer i oprogramowanie. 6. Plan lekcji: a) Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji. b) Sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej (arkusz kalkulacyjny) c) Podanie nowego materiału. d) Kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności: sformułowanie pytań dotyczących celów lekcji. e) Podsumowanie. f) Zakończenie. 7. Przebieg zajęć Podanie informacji ogólnych - bazę danych można porównać do książki telefonicznej, gdzie informacje powiązane są ze sobą za pomocą np. nazwiska abonenta. Znając nazwisko można odszukać imię, numer telefonu, adres. Podobnym przykładem jest dziennik lekcyjny, czy oprogramowanie kasy 1 KONSPEKT DO LEKCJI Z INFORMATYKI – LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE biletowej na dworcu PKP, gdzie po podaniu połączenia bileterka uzyskuje cenę biletu. Budowa bazy - każda baza danych składa się z tabel. Tabela posiada odpowiednią budowę. Aby móc tworzyć bazy danych należy zapoznać się z budową tabeli, jak i z terminologią dotyczącą tej budowy: Nazwa pola Nazwa pola Nazwa pola Nazwa pola Rekord Pole Tabela składa się z Nazwy pola. Inaczej mówiąc jest to nazwa kolumny. Kolumna to właśnie Pole, natomiast wiersz tabeli to Rekord. Aby utworzyć bazę danych należy najpierw utworzyć jej strukturę (projekt). W czasie tworzenia projektu określamy następujące podstawowe parametry: Długość pola: Typ pola: Podstawowe typy pól: Tekstowe, memo, liczbowe, data/godzina, walutowy, autonumer Rysujemy na tablicy tabelę kasety z pustymi polami i w trakcie dyskusji z uczniami na temat nazw, długości i typu pól uzupełniamy nazwy pól zapisując ich długości i typy. W ten sam sposób postępujemy z tabelą klienci. Tabela- przykład: kasety Nr porządkowy (typ liczbowy) Tytuł filmu (typ tekst) Gatunek (typ tekst, dł 2) Stan (typ logiczny) Seria i Nr dowodu osobistego (typ tekst, dł 9) Miescowość (typ tekst) Informacja (typ memo) Cena wypożyczenia Tabela – przykład: klienci Nr porządkowy Nazwisko (typ liczbowy) (typ tekst) Imię (typ tekst) Ulica Nr domu (typ tekst) Data wypoż (typ data) Data oddania (typ data) Po uruchomieniu Accessa wybieramy Tworzenie Pustej bazy danych przy pomocy kreatora. Wpisujemy nazwy pól zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem, zamykamy tabelę, a następnie wpisujemy jej nazwę (tu kasety). Utworzyliśmy właśnie tabelę o nazwie kasety, to samo robimy, jeśli chodzi o tabelę klienci. Do siatki projektowej możemy w każdej chwili powrócić wybierając przycisk Projektuj. Mamy, zatem dwie tabele, do których następnie będziemy wprowadzać dane. 2 KONSPEKT DO LEKCJI Z INFORMATYKI – LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 8. Kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności: sformułowanie pytań dotyczących celów lekcji. 1. Wyjaśnić, do czego służy baza danych 2. Wymienić podstawowe dziedziny wykorzystania bazy danych 3. Stworzyć bazę danych uczniów w klasie o następujących rekordach - imię - nazwisko - wiek - data urodzenia - miejsce urodzenia - miejsce zamieszkania - ulica - nr domu - zainteresowania 10. Podsumowanie Praktyczne zastosowanie bazy danych jest bardzo szerokie, od zastosowań domowych (np. baza danych książek w domowej bibliotece) poprzez zastosowania w dużych i mniejszych firmach i zakładach pracy (prowadzenie działów kadr). Bazy danych są obecne w codziennym życiu. Ważna jest więc świadomość wykorzystania i umiejętność posługiwania się tym nowoczesnym środkiem informacji. 11. Omówienie pracy domowej. Opisz bazę danych, z jaką spotykasz się w codziennym życiu i spróbuj ją zanalizować jak jest stworzona. 3