Podstaw przedsiębiorczości

advertisement
Scenariusz z „Podstaw przedsiębiorczości”
Opracowała: mgr Jadwiga Andrzejewska
Założenia ogólne: IV kl. liceum (III kl. liceum profilowanego)
Czas 45 min.
Uczniowie siedzą w małych grupach
TEMAT: Powstanie pieniądza i jego ewolucja. Funkcje pieniądza.
CELE:
a) zakres poznawczy (kognitywny)
– poznanie pojęć: barter, pieniądz, moneta, emitent, pieniądz papierowy,
bezgotówkowy, pieniądz elektroniczny, system pieniężny (walutowy)
– istota pieniądza,
– funkcje pieniądza,
– powstanie pieniądza i etapy jego ewolucji;
b) zakres afektywny (emocjonalny)
– znaczenie potrzeb ludzkich dla procesu postępu gospodarczego,
– uświadomienie roli wymiany towarowej dla powstania pieniądza,
– wartościowanie wypracowanych definicji,
– ćwiczenie umiejętności aktywnej współpracy w grupie;
c) zakres psychomotoryczny
– gotowość do działania,
– asertywność.
pieniądz
Metoda: praca z tekstem źródłowym
Forma: praca w grupach różnym frontem
Środki dydaktyczne:
– teksty źródłowe (zał. 1-7),
– arkusze szarego papieru, ewent. folie i rzutnik,
– mazaki,
– folie dla nauczyciela (w załączniku).
FAZA WSTĘPNA:
5min.
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do potrzeb ludzkich wg Maslowa.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Podział klasy na 7 grup
FAZA REALIZACJI:
30 min.
1. Rozdanie tekstów źródłowych, arkuszy papieru i mazaków.
2. Grupy pracują z tekstami, a na papierze przedstawiają skrótowo charakterystykę
danego etapu ewolucji pieniądza (może być graficznie) oraz definiowanie odnośnych
pojęć.
3. Wybrana osoba z grupy prezentuje efekty pracy.
4. Skonfrontowanie wypracowanych definicji z definicjami podanymi na foliach –
ewentualne poprawki.
5. Wykonanie notatki do zeszytu.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
10 min.
1. Określenie 3 funkcji pieniądza wynikających z lekcji:
– miernik wartości,
– środek wymiany,
– środek płatniczy. (Patrz folia II)
2. Zadanie zadania domowego:
Odszukaj w encyklopedii wyjaśnienie pojęcia tezauryzacja. Jaki ma ono związek z
funkcjami pieniądza?
ZAŁĄCZNIK 1 – GRUPA I
Polecenie: Wyjaśnij co to jest „barter” i określ jego wady.
Barter – czyli wymiana towaru za towar
W gospodarce barterowej (bezpieniężnej) krowę można było wymienić na przykład
na dwie świnie. Ale nie było to proste, po pierwsze – trzeba było znaleźć kogoś kto miał
pożądany przez nas towar i jednocześnie reflektował na towar przez nas oferowany, po drugie
– trzeba było ustalić relacje wartości między tymi towarami, po trzecie – może właściciel
świni nie miał drugiej, by zapłacić za całą krowę lub nie potrzebował całej krowy! Jak widać
taka wymiana była trudna, niewygodna i mogła łatwiej doprowadzić kontrahentów do kłótni
niż do sfinalizowania transakcji.
„ Przed laty, Mademoiselle Zelie, śpiewaczka teatru Lalieque w Paryżu,...dała
koncert w Society Island. Za arię z Normy i kilka innych pieśni miała otrzymać jedną trzecią
wpływów. Po przeliczeniu okazało się że jej udział składa się z trzech świń, dwudziestu trzech
indyków, czterdziestu czterech kurczaków, pięciu tysięcy orzechów kokosowych i poza tym
znacznych ilości bananów, cytryn i pomarańczy...[W] Paryżu... taka ilość zwierząt domowych
i warzyw mogła przynieść cztery tysiące franków, co byłoby dobrym wynagrodzeniem za pięć
pieśni. Jednakże w Society Island pieniądze były rzadkością, a ponieważ Mademoiselle nie
była w stanie skonsumować sama istotnej części należnych jej wpływów, w międzyczasie
konieczne się stało karmienie świni i drobiu owocami’’.
Wg Stanley’a Jevons’a
ZAŁĄCZNIK 2 – GRUPA II
Polecenie: Określ definicję i funkcje pieniądza. Podaj wady i zalety pieniądza sztabkowego.
Pieniądz sztabkowy
Pieniądz może być wykorzystywany jako środek wymiany przy spełnieniu
następujących warunków:
• musi być powszechnie akceptowany, tzn. sprzedawcy dóbr muszą być
przekonani, że za otrzymane pieniądze bez trudności będą mogli nabyć
potrzebne im produkty i usługi;
• musi być łatwo przenośny; nawet pieniądze reprezentujące dużą wartość muszą
być wygodne w użyciu – nie mogą być ciężkie i duże objętościowo, gdyż
utrudniałoby to ich przechowywanie i przemieszczanie;
• musi być łatwo podzielny na mniejsze jednostki, aby dokonywanie zarówno
małych, jak i dużych transakcji przebiegało bez problemów;
• musi być trudny do podrobienia, gdyż pieniądze, które łatwo sfałszować nie
budzą zaufania i szybko tracą wartość.1
Wcześnie zauważono, że warunki te spełniają metale i ich związki lub stopy
(np. żelazo, miedź, nikiel, brąz), w tym metale szlachetne zwane kruszcami,
w szczególności srebro i złoto. Kruszce coraz bardziej wypierały inne dobra
z pośredniczenia w wymianie towarowej.
Były towarem wyjątkowym, ponieważ miały podwójną wartość użytkową:
1. zwykłego towaru (służyły do wyrobu broni, narzędzi pracy, biżuterii itd.),
2. były „wymiennikiem” – za jego pośrednictwem można posiąść inny dowolny towar.
Kruszce zasłużyły na miano pieniądza ze względu na swoje naturalne cechy:
٠ są jednorodne niezależnie od miejsca pochodzenia,
٠ są bardzo trwałe, odporne na psucie się, zużycie, działanie powietrza i wody,
٠ łatwe do przenoszenia, przechowywania, dzielenia,
٠ mają dużą „wartość właściwą” (małe a drogie), zajmują mniej miejsca i dzięki temu są
ekonomiczniejsze.
Istota pieniądza polega na tym, że stanowi samodzielny byt wartości wymiennej
wszystkich towarów; wyodrębnił się ze świata towarów, istnieje razem z nimi, ale jako
coś odmiennego i niezależnego od nich.2
W połowie III tysiąclecia p.n.e. w starożytnym Egipcie zaczęto używać pieniądz w
formie metalowych sztab, często oznakowanych, w razie potrzeby ciętych na mniejsze części,
wkrótce pieniądz w podobnej postaci pojawił się w Chinach.
1
2
R. Milewski Podstawy ekonomii,Warszawa 2002
Z. Grabowski Wprowadzenie do nauki o pieniądzu, Warszawa 1975
ZAŁĄCZNIK 3 – GRUPA III
Polecenie: Określ co to jest moneta, dlaczego pieniądz przybrał taką formę i co to jest system
pieniężny?
Moneta
Głównym powodem pojawienia się monety były kłopoty wynikające
z konieczności ciągłego sprawdzania wagi i jakości kruszcu, którym płacono za nabyty towar.
Początkowo próbowano innych form np. kulek, czy jak to było w koloniach
greckich nad Morzem Czarnym monety miały kształt ryby (wcześniej ryby solone
i suszone były na tych terenach ekwiwalentem ogólnym).3
Pierwsze monety w kształcie krążków pojawiły się w VII wieku p.n.e. w Lidii, na
zachodnich wybrzeżach Azji Mniejszej (stop złota i srebra) w Argolidzie
na Peloponezie i w Egipcie.4 Jeśli jednak wierzyć wzmiankom w eposach hinduskich,
możliwe, że monety dzielące się wg systemu dziesiętnego były w użyciu w Indiach już
kilkaset lat wcześniej.5
Szybko rósł popyt na pieniądze więc opracowano odpowiednie techniki ich
wytwarzania. Stopniowo upowszechniła się technika wytwarzania monet z grubej blachy ze
srebra lub złota lub ze stopu. Do blachy przykładano metalowe stemple
z wytłoczonymi wzorami i bito w nie młotem – stąd określenie „bicie pieniądza”.
Na monetach z jednej strony bito znak emitenta, czyli instytucji która biła monetę,
na
drugiej
stronie
jej
wartość
(zwykle
liczba).
Emitentem
często
w starożytności były świątynie. W starożytnym Rzymie początkowo największym emitentem
była Świątynia Junony Monety – stąd pochodzi nazwa „moneta”.
Z biegiem czasu bicie monet zostało zmonopolizowane w rękach władców
(w Polsce już Mieszko I miał swoją monetę) i stanowiło jedno ze znamion suwerenności
państwa. Od czasów Aleksandra Wielkiego przyjął się zwyczaj umieszczania na monecie
wizerunku głowy panującego. Początkowo było to gwarantem czystości metalu i ciężaru
monety,
później
już
tylko
raczej
uprzejmym
gestem
władcy
w stosunku do samego siebie. Mogło się to jednak obrócić przeciw władcy, bo
wg Swetoniusza, po śmierci Kaliguli monety przez niego bite zostały wycofane
i przetopione tak, by nie tylko imię, lecz i rysy tyrana poszły w zapomnienie.6
Przez określenie norm bicia monet następowało wprowadzenie pewnych istotnych
elementów systemu pieniężnego zwanego krótko walutą. Jest to całokształt zasad
funkcjonowania
pieniądza
ustanowionych
na
drodze
prawodawczej
i obowiązujących na obszarze podległym danej władzy.
Wartość kruszcu w monetach była mniejsza niż ich wartość wymienialna,
co dawało zarobek na emisji. Jeszcze mniej kruszcu dawano do monet w czasie wojen lub
bito monety cieńsze. Dawało to jednak negatywne skutki dla gospodarki,
bo przyczyniało się do wzrostu cen, a monety starsze, o wyższej zawartości kruszców
szlachetnych, znikały z obiegu. Konsekwencją była częściowa dematerializacja pieniądza.
Zwykle po pewnym czasie rządy dążąc do stabilizacji sytuacji finansowej, przeprowadzały
reformę pieniężną i ponownie biły pieniądz o dużej zawartości złota lub srebra (często
następowała w tym momencie zmiana nazwy pieniądza).
ZAŁĄCZNIK 4 – GRUPA IV
3
tamże
4
R. Milewski Podstawy ekonomii Warszawa 2002
5
J.K. Galbraith Pieniądz, pochodzenie i losy, Warszawa 1982
J.K. Galbraith Pieniądz, pochodzenie i losy, Warszawa 1982
6
Polecenie: Wyjaśnij pojęcia „system bimetaliczny” i „monometaliczny”, „system sztabowo–
złoty” i „system dewizowo–złoty”
System bimetaliczny i monometaliczny
Monety były bite z różnych metali lub ich stopów w różnych proporcjach.
Na przełomie XII i XIII w. doszło do reformy groszowej, która polegała
na wprowadzeniu „grubej”, solidnej monety srebrnej (w Polsce grosze czeskie
lub praskie ok. 1300 r.). W 2 poł. XIII w. pojawiły się monety złote (1252 r. – floren
we Florencji, a w 1284 r. – dukat w Wenecji) co doprowadziło do powstania systemu
opartego jednocześnie na dwóch metalach (w Polsce wprowadzony dopiero w 1528 r.). w
XVI w. na skutek odkryć geograficznych i napływu srebra z Ameryki do Europy nastąpiła
deprecjacja srebra w stosunku do złota.
W XVII w. W wielu krajach ustanowiono urzędową relację między ceną złota i
srebra, co wpłynęło na relacje między wartością monet z tych metali – powstał system
bimetaliczny (dwumetalowy). Miał on jednak pewne wady, gdyż duży wzrost produkcji
(wydobycia) złota lub srebra mógł prowadzić do zmian w relacji wartości
i powodować zakłócenia. Dlatego w XIX w. większość krajów (pierwsza Anglia
w 1816 r.) stopniowo odeszła od stałego parytetu złota i srebra i oparła swój system
monetarny na złocie – powstał system monometaliczny (jednego metalu). Przed
I wojną światową był on stosowany w 44 krajach, a w 15 krajach wymienialność banknotów
na złoto była ograniczona. W pozostałych krajach, aby utrwalić zaufanie
do pieniądza w obiegu, gwarantowano możliwość wymiany banknotów na sztaby złota – był
to system sztabowo–złoty. Charakteryzował się dużą stabilnością finansową.7
Po wybuchu I wojny światowej złote monety zostały wycofane z obiegu
i system waluty złotej załamał się. Po zakończeniu I wojny światowej tylko Stany
Zjednoczone w 1919 r. przywróciły pełną wymienialność banknotów na złoto.8 Wiele krajów
wprowadziło wymienialność swoich walut na inne, w tym na dolary – powstał system
dewizowo–złoty. Możliwa była w nim wymiana waluty kraju na dolary,
a dolarów na złoto. W ten sposób utrwaliła się centralna rola dolara na świecie.
Wielki kryzys gospodarczy 1929–1933 r. przyniósł odejście od systemu waluty
kruszcowej. W 1944 r. podczas konferencji w Bretton Woods w stanie
New Hampshire w USA, w której wzięło udział 730 osób z 44 krajów, postanowiono powołać
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF). Powstał wraz z organizacją towarzyszącą czyli
Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, a stawiał sobie za cel stabilizację
międzynarodowych stosunków walutowych.
W 1970 r. Stany Zjednoczone też musiały ostatecznie zawiesić wymienialność
pieniądza papierowego na złoto. Słabnąca pozycja dolara USA skłoniła IMF
do utworzenia w 1967 r. własnego pieniądza rozrachunkowego (SDR), w 1978 r. kraje
Europy Zachodniej utworzyły odrębną jednostkę rozrachunkową (ECU).
Teraz „wymienialność” oznacza wymianę na inne waluty, złoto zaś można kupować
po cenach rynkowych, ulegających dużym wahaniom.
7
8
Z. Dobosiewicz Wprowadzenie do finansów i bankowości, Warszawa 2000 oraz Milewski R. Podstawy ekonomii, Warszawa 2002
tamże
ZAŁĄCZNIK 5 – GRUPA V
Polecenie: Wymień substytuty pieniądza monetarnego i wyjaśnij dlaczego pieniądz papierowy
wyparł monety?
Pieniądz papierowy
Pierwsze substytuty pieniądza monetarnego pojawiły się w Europie już
w średniowieczu w IX w. razem z rozwojem systemu bankowego9. Jednak w Chinach
pieniądz papierowy znany był jeszcze wcześniej.
Tzw. kwity depozytowe (kwity
na pieniądze złożone w banku) były zobowiązaniem bankiera do zwrotu pieniędzy wraz
z odsetkami. Z biegiem czasu upowszechniały się, gdyż ich przewóz był bezpieczniejszy.
Przyjmowały one różne formy, także not bankowych (stąd „banknot”) zawierających
zobowiązania
banku
emitującego
do
wymiany
banknotu
na
złoto
wg parytetu jednostki monetarnej. Odchodzenie od wymienialności banknotów na złoto
spowodowało przekształcenie się banknotów w pieniądz papierowy.
Początkowo banknoty emitowało wiele banków, ale w XIX w. w większości krajów
monopol otrzymały banki centralne. Ustanowiono także kurs oficjalny tych banknotów.
Stopniowo
banknoty
zaczęły
dominować
na
rynku.
Wartość
banknotów
w obiegu rosła szybciej niż wartość monet.
O rozmiarach emisji pieniądza decyduje władza państwowa nie skrępowana
przepisami uzależniającymi masę pieniądza od zasobów złota. Oznacza to jednak zarazem, że
nie
ma
już
w
gospodarce
mechanizmu
ekonomicznego
chroniącego
ją od napływu nadmiernej ilości pieniądza, jaki występował w warunkach systemu waluty
złotej.
9
Mowa o tym będzie w rozdziale 2 (patrz str.27)
ZAŁĄCZNIK 6 – GRUPA VI
Polecenie: Wyjaśnij pojęcie „pieniądz bezgotówkowy” i kto może się nim posługiwać?
Pieniądz bezgotówkowy (skrypturalny)
Następnym etapem rozwoju systemu pieniężnego w rozwiniętej gospodarce
rynkowej było wprowadzenie nowych form płatniczych o charakterze bezgotówkowym,
takich jak weksle i czeki, oraz upowszechnienie się rozliczeń bezgotówkowych.
Pieniądz bezgotówkowy (zwany też bankowym lub żyrowym) występuje w formie
zapisów na rachunkach depozytowych w bankach. Rachunek bankowy jest dla posiadacza
swoistą formą pieniądza, można go wykorzystywać do zakupów, dawniej – m. in. dzięki
notom depozytowym, teraz – dzięki wystawianiu czeków10 i operacjom kartami płatniczymi.
Pieniądz
bezgotówkowy
odgrywa
coraz
większą
rolę
w regulowaniu należności we współczesnej gospodarce. ma on formę czeku lub karty
kredytowej, które zastępują coraz większą część pieniądza w obiegu. Są to jedynie substytuty
pieniądza. Czekiem i karta kredytowa można posługiwać się tylko wówczas, gdy ich
właściciel dysponuje na swoim koncie w banku gotówka, która jest ostatecznym środkiem
płatniczym. Czek i karta kredytowa to dopiero obietnica zapłaty, która będzie zrealizowana,
gdy nastąpi uznanie rachunku rozliczeniowego sprzedawcy oraz obciążenie rachunku
wystawcy czeku, posiadacza karty kredytowej.
10
„Czek jest to bankowy środek płatniczy, dokument o ustalonej formie, za pomocą którego wystawca zleca bankowi wypłacenie
okazicielowi lub określonej osobie podanej w tym dokumencie, sumy pieniężnej z rachunku wystawcy. Czek może być czekiem kasowym
(płatnym gotówką) lub rozrachunkowym (do obrotu bezgotówkowego). Czeki, obsługując olbrzymią część transakcji rynkowych, są
substytutem pieniądza w jego funkcji środka wymiany i środka płatniczego” (za Milewskim R. Podstawy ekonomii, Warszawa 2002)
ZAŁĄCZNIK 7 – GRUPA VII
Polecenie: Wyjaśnij pojęcie „pieniądz elektroniczny” i kiedy pojawił się po raz pierwszy?
Pieniądz elektroniczny
Jest to bezgotówkowy zapis elektroniczny dzięki zastosowaniu komputerów,
zapisany w pamięci komputera lub na innych elektronicznych nośnikach pamięci
(np. na pasku magnetycznym).
Najpowszechniejszą formą pieniądza elektronicznego są karty bankowe.
Początkowo karty bankowe służyły wyłącznie do dokonywania transakcji bezgotówkowych i
były wydawane tylko dobrym i znanym klientom. Rozwój sieci bankomatów spowodował, że
karty szybko stały się podstawowym produktem, który banki mogły zaoferować każdemu
klientowi.
Pierwszy w świecie bankomat został uruchomiony w 1964 r. przez First Pensylvania
Bank w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsze bankomaty zostały zainstalowane
dopiero w 1990 r. przez Bank Pekao S.A. oraz Powszechną Kasę Oszczędności Bank
Państwowy (dziś Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.). Większość banków
rozpoczęła
instalację
bankomatów
pracujących
w
trybie
off-line, co powodowało, iż bankomaty akceptowały tylko własne karty bankomatowe
i nie można było się w
nich posłużyć kartami wydanymi przez inne banki
czy międzynarodowe organizacje płatnicze. Banki zawarły więc „Porozumienie
o świadczeniu usług dla posiadaczy kart bankowych w międzybankowej sieci on-line”.
Dziś banki nie są już zainteresowane wydawaniem krajowych kart płatniczych i
bankomatowych, a swoje bankomaty podłączają do sieci światowych organizacji płatniczych.
FOLIA I
Pieniądz jest to pewien powszechnie akceptowany towar, za pomocą którego
dokonujemy płatności za dostarczone dobra lub wywiązujemy się ze zobowiązań (np.
spłata długu)
Istota pieniądza polega na tym, że stanowi samodzielny byt wartości wymiennej
wszystkich towarów; wyodrębnił się ze świata towarów, istnieje razem z nimi, ale jako
coś odmiennego i niezależnego od nich.
Moneta jest znakiem pieniężnym o określonej masie, próbie, wymiarach
i kształcie, wykonanym z metalu, rzadziej z innych materiałów (np. skóry, muszli,
kamienia), o oznaczonej wartości, będącym specyficzną stałą lub wymienną walutą,
służącym jako środek płatniczy.
Pieniądz papierowy jest to znak wartości niewymienialny na złoto i nie mający
wartości substancjonalnej. Jest on symbolem wartości, któremu państwo nadało kurs
przymusowy, właściwość środka cyrkulacji i środka płatniczego oraz przywilej płacenia
nim podatków i świadczeń na rzecz skarbu państwa przez obywateli.
FOLIA II
FUNKCJE PIENIĄDZA
► Pieniądz jako miernik wartości pozwala wyrazić w postaci ceny wartość
kosztów, które zostały poniesione na wytworzenie danego produktu lub usługi. Należy jednak
pamiętać, iż cena nie zawsze odzwierciedla ujęcie kosztowe; w warunkach gospodarki
rynkowej jest ona określona również na podstawie wzajemnego układu podaży i popytu.
► Pieniądz jako środek wymiany. Jest to najważniejsza spośród funkcji pieniądza.
We współczesnych gospodarkach pieniądz wchodzi do wszystkich niemal transakcji
rynkowych. Jego istnienie umożliwia ominięcie podwójnej zgodności potrzeb, niezbędnej w
gospodarkach barterowych. Dzięki posiadanym środkom finansowym każdy może nabyć
towary i usługi oferowane na rynku. W tym przypadku pieniądz można określić jako towar,
który
w
każdej
chwili
może
zostać
wymieniony
na inne towary lub usługi.
► Pieniądz jako środek płatniczy (miernik odroczonych płatności). Jeśli pieniądz
jest
wykorzystywany
jako
środek
wymiany,
to
od
razu
jest
oczywiste,
że będzie on również służył jako środek płatniczy w wypadku transakcji wybiegających w
przyszłość (np. zakup na raty).
► Pieniądz jako środek tezauryzacji (akumulacji lub skarbienia). Pieniądz jako
środek
przechowywania
wartości
utrzymuje
określony
poziom
siły
nabywczej
od chwili uzyskania przychodu do chwili jego wydatkowania na wybrany cel. Oznacza to, że
pieniądz na jakiś czas może być wyłączony z obrotu gospodarczego. Posiadacz środków
pieniężnych wydatkuje je poprzez uczestniczenie w określonych transakcjach kupna–
sprzedaży wybranych produktów, regulowaniu zobowiązań pieniężnych, lokowaniu w banku,
zakupie papierów wartościowych, dzieł sztuki, biżuterii itd. Pieniądz w postaci papierowej nie
zawsze jest najlepszym środkiem tezauryzacji, gdyż wpływa na to inflacja.
Scenariusz z „Podstaw przedsiębiorczości”
Opracowała: mgr Jadwiga Andrzejewska
Założenia ogólne: IV kl. liceum (III kl. liceum profilowanego)
Czas 45 min.
TEMAT: Rodzaje kart bankowych i ich zastosowanie.
CELE:
a) zakres poznawczy (kognitywny)
– poznanie podziału kart bankowych wg różnych kryteriów,
– umiejętność rozróżniania kart bankowych,
b) zakres afektywny (emocjonalny)
– zastosowanie kart bankowych i ocena ich przydatności,
c) zakres psychomotoryczny
– umiejętność posługiwania się kartami bankowymi.
Metoda: pogadanka heurystyczna i pokaz
Forma: praca w grupach równym frontem
Środki dydaktyczne:
– karty bankowe różnego rodzaju,
– arkusze szarego papieru, ewent. folie i rzutnik,
– mazaki,
– folie dla nauczyciela.
FAZA WSTĘPNA:
5min.
1.Czynności organizacyjne.
2.Nawiązanie do pieniądza elektronicznego jako ostatniego etapu ewolucji pieniądza.
3.Podanie tematu lekcji.
4.Podział klasy na grupy ok. 6-cio osobowe.
FAZA REALIZACJI:
30 min.
1. Gdzie uczniowie spotkali się z kartami bankowymi? – „burza mózgów”, wypisanie na
tablicy przykładów zastosowania kart.
2. Przedstawienie na folii schematu podziału kart bankowych wg dwóch kryteriów (patrz
praca str.13)
3. Oglądanie różnego typu kart bankowych przyniesionych przez uczniów na lekcję.
4. Karty telefoniczne jako obiekt zainteresowania hobbystów – pokazanie
przykładowego zbioru kart.
6. W miarę możliwości należałoby przećwiczyć z uczniami używanie wybranych typów
kart bankowych na terenie szkoły (automat telefoniczny) lub w czasie wyjścia na
wycieczkę np. do najbliższego bankomatu.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1.Powtórzenie podziału kart bankowych.
2.Ocena ich przydatności w życiu codziennym i bezpieczeństwa ich stosowania.
FOLIA III
RODZAJE KART BANKOWYCH
Wg kryterium funkcjonalności
Karta bankomatowa
Karty wstępnie opłacone
Karta płatnicza
Karty wirtualne
Karta identyfikacyjna
W zależności od sposobu rozliczania transakcji
Karta debetowa
Karta kredytowa
Karta obciążeniowa i z odroczonym terminem płatności
Scenariusz z „Podstaw przedsiębiorczości”
Opracowała: mgr Jadwiga Andrzejewska
Założenia ogólne: IV kl. liceum (III kl. liceum profilowanego)
Czas 2 godz. lekcyjne.
TEMAT: Funkcjonowanie pieniądza w gospodarce rynkowej. Czynniki
determinujące popyt na pieniądz.
CELE:
a) zakres poznawczy (kognitywny)
– poznanie pojęcia: popyt na pieniądz, podaż pieniądza, polityka monetarna,
równowaga na rynku pieniężnym,
– zależność popytu na pieniądz od stopy procentowej, poziomu cen i realnego dochodu
narodowego,
– czynniki determinujące podaż pieniądza wg teorii keynsistów i monetarystów;
b) zakres afektywny (emocjonalny)
– wykreślanie krzywych podaży i popytu pieniądza,
– wyznaczanie punktu równowagi rynku pieniężnego
c) zakres psychomotoryczny
– umiejętność rysowania i analizowania wykresów,
– kształcenie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych między
różnymi zagadnieniami,
– umiejętność wskazywania dodatnich i ujemnych stron sterowania gospodarką za
pomocą polityki monetarnej.
METODA: podająca
Uwaga: ponieważ te zagadnienia są dla uczniów trudne należy je wprowadzić metodą
podającą, by uniknąć błędów w czasie samodzielnego rozwiązywania tych problemów,
co mogłoby prowadzić do ich utrwalania.
FORMA: pracy zbiorowej
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
– tablica i kreda,
– folie i epidiaskop.
LEKCJA 1
FAZA WSTĘPNA:
5min.
1.Czynności organizacyjne.
2.Nawiązanie do poznanych wcześniej pojęć popyt, cena i realny dochód narodowy.
3.Podanie tematu lekcji.
FAZA REALIZACJI:
30 min.
1. „Burza mózgów”– do czego ludzie chcą mieć pieniądze? –wypisanie na tablicy.
2. Przedstawienie na folii pojęcia popyt na pieniądz i określenie czynników
wpływających na popyt na pieniądz.
3. Przedstawienie wykresów zależności krzywej popytu od:
– stopy procentowej (wykres 1, folia IV),
– przeciętnego poziomu cen (wykres 2, folia V),
– realnego dochodu narodowego (wykres 3, folia V).
4. Wyciągnięcie wniosków.
5. Zrobienie notatki do zeszytu.
6. Ewentualnie w niektórych klasach można wspomnieć o ścieraniu się poglądów
keynsistów i monetarystów (patrz załącznik1).
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
ok.10 min.
1. Utrwalenie nowych pojęć, powtórzenie czynników wpływających na popyt na pieniądz,
powtórzenie wniosków.
LEKCJA 2
FAZA WSTĘPNA:
5min.
1.Czynności organizacyjne.
2.Nawiązanie do poznanych wcześniej pojęć podaży, punktu równowagi.
3.Podanie tematu lekcji.
4. Ewentualnie kartkówka.
FAZA REALIZACJI:
30 min.
1. Podanie definicji podaży pieniądza ogólnej i dla agregatów pieniężnych M1 i M2
(patrz folia VI).
2. Przedstawienie na folii pojęcia podaż pieniądza i przedstawienie wykresu
zależności krzywej podaży od stopy procentowej (wykres 4, folia VII),
3. Wyznaczenie na wykresie podaży pieniądza punktu równowagi (patrz wykres na
folii VIII)
4. Wyciągnięcie wniosków.
5. Wprowadzenie pojęcia polityka monetarna.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1.Utrwalenie nowych pojęć, powtórzenie.
2.Zadanie zadania domowego (w zeszycie ćwiczeń).
ok.10 min.
FOLIA IV
POPYT NA PIENIĄDZ jest to ilość pieniądza, na jaką istnieje zapotrzebowanie
zgłaszane przez podmioty gospodarcze.
Wielkość popytu na pieniądz zależy m. in. od takich czynników jak:
•
•
•
•
•
wielkość produkcji różnych dóbr,
liczba zawieranych transakcji,
nominalna i realna stopa oprocentowania środków pieniężnych (co ma
związek ze stopą inflacji),
przeciętny poziom cen produktów i usług,
koszt posiadania pieniądza oraz koszt zamiany jednych aktywów
na inne.
POPYT NA PIENIĄDZ (MD) można też zdefiniować jako zależność między
wielkością zasobu pieniądza, jaki ludzie chcą posiadać, a stopą procentową.
KRZYWA POPYTU NA PIENIĄDZ pokazuje graficznie zależność między
wielkością zasobu pieniądza, jaki ludzie chcą utrzymywać, a wielkością stopy
procentowej.
Wykres 1: Zależność popytu na pieniądz od stopy procentowej
Ilość pieniądza
Wielkość zgłaszanego popytu na pieniądz zależy od wysokości stopy procentowej. Im
jest ona wyższa, tym więcej ludzie tracą trzymając pieniądze i dlatego ograniczają
swoje zapotrzebowanie na nie. Powoduje to, że krzywa popytu ma nachylenie
ujemne. Obniżaniu się stopy procentowej towarzyszy zwiększanie się wielkości
popytu na pieniądz.
FOLIA V
Wykres 2: Zależność popytu na pieniądz od przeciętnego poziomu cen
Przeciętny
poziom cen
MD
Ilość pieniądza
Wykres 3: Zależność popytu na pieniądz od realnego dochodu narodowego
Realny
dochód
narodowy
MD
Ilość pieniądza
WNIOSKI:
Wykresy te wskazują, że popyt na pieniądz w ujęciu nominalnym:
–
maleje wraz ze wzrostem nominalnej stopy procentowej,
–
rośnie wraz ze wzrostem poziomu cen,
–
rośnie wraz ze wzrostem realnego dochodu narodowego.
FOLIA VI
W Polsce, wg zasad NBP, wyodrębnia się dwa agregaty pieniężne:
• M1 – obejmuje pieniądz gotówkowy w obiegu (tj. poza
kasami banków), depozyty złotowe (na żądanie i
oszczędnościowe) gospodarstw domowych oraz depozyty
złotowe
przedsiębiorstw
na żądanie; pieniądz ujmowany jako środek wymiany;
• M2 – poza pozycjami z M1 obejmuje też depozyty
terminowe gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Obydwa agregaty nie obejmują rachunków walutowych
(odzwierciedla siłę nabywczą).
Dla celów analitycznych wykorzystywane są jeszcze szersze
agregaty, jak M3 lub M4, które obejmują m.in. niepieniężne instrumenty
finansowe, jak np. krótkoterminowe papiery wartościowe.
FOLIA VII
PODAŻ PIENIĄDZA (MS) jest to ilość pieniądza dostępna w gospodarce,
która zależy od tego, co zostanie uznane za pieniądz.
1. Dla M1: podaż pieniądza tworzy gotówka w obiegu, czyli banknoty
i monety oraz wkłady bieżące na rachunkach bankowych.
2. Dla M2: podaż pieniądza tworzy gotówka w obiegu, wkłady bieżące,
terminowe oraz walutowe na rachunkach bankowych.
KRZYWA PODAŻY PIENIĄDZA pokazuje graficznie, jaka ilość pieniądza,
zdefiniowanego jako M2 jest dostępna w gospodarce.
Wykres 4: Krzywa podaży pieniądza
Stopa
procentowa
MS
Ilość pieniądza
O podaży pieniądza decyduje bank centralny. Podaż pieniądza jest stała i nie
zmienia się wraz ze zmianami stopy procentowej, dlatego krzywa podaży pieniądza
przyjmuje kształt prostej pionowej wykreślonej dla ilości pieniądza dostępnej w
gospodarce, którą określił bank centralny.
FOLIA VIII
Równowaga na rynku pieniężnym
W gospodarce zgłaszany jest popyt na pieniądz przez podmioty gospodarcze, czyli
na zasób pieniądza. Z drugiej strony bank centralny określa podaż pieniądza. Mamy więc
dwie strony rynku popytową i podażową, które możemy połączyć, aby otrzymać obraz całego
rynku pieniężnego.
Wykres 5: Wyznaczanie ceny równowagi na rynku pieniężnym
Ilość pieniądza
Krzywa podaży pieniądza jest prostą pionową, co oznacza, że ilość pieniądza
dostępna w gospodarce jest wyznaczona przez bank centralny i nie zależy ona ani od
popytu na pieniądz, ani od wysokości stopy procentowej. Punkt przecięcia krzywej
podaży pieniądza i krzywej popytu na pieniądz wyznacza więc tylko wysokość stopy
procentowej w równowadze.
WNIOSEK:
Na rynku pieniężnym panuje równowaga, jeśli stopa procentowa wyznaczona jest
przez punkt przecięcia krzywych popytu i podaży pieniądza.
ZAŁĄCZNIK 1 (fragment pracy dyplomowej)
Czynniki determinujące popyt na pieniądz
Ilościowa teoria głosi, że przeciętny poziom cen w gospodarce jest
proporcjonalny do nominalnego zasobu pieniądza w obiegu. Zmiany ilości pieniądza w
obiegu w ujęciu nominalnym, inicjowane np. przez rząd, wywołują zmiany przeciętnego
poziomu cen produktów i usług (dla wszystkich zawieranych transakcji, zarówno towarowych
jak i finansowych).
Teoria ta została wykorzystana przez grupę ekonomistów z Uniwersytetu
w Cambridge do wyeksponowania czynników determinujących popyt na pieniądz.
J.M. Keynes wyodrębnił trzy rodzaje motywów, które wpływają na wielkość zasobu
pieniądza, jaki ludzie pragną posiadać. Są to:
1. motyw transakcyjny – powoduje on, że ludzie pragną mieć pieniądze, aby
robić zakupy, dokonywać rutynowych płatności;
2. motyw przezornościowy – dopinguje on ludzi do posiadania pieniądza w
razie zdarzenia się nieszczęśliwego wypadku czy choroby;
3. motyw spekulacyjny – nakłaniający ludzi do tego, aby mieć pieniądze do
sfinalizowania niespodziewanej i bardzo korzystnej transakcji.
Analogicznie do tych trzech motywów J.M. Keynes poddał analizie trzy kategorie (części
składowe) popytu na pieniądz.
1. Popyt transakcyjny – wiąże się z posiadaniem pieniędzy w celu realizacji
przewidywanych zakupów produktów i usług.
2. Popyt przezornościowy – wiąże się z posiadaniem pieniędzy w celu
realizacji nieoczekiwanych zakupów produktów i usług.
3. Popyt spekulacyjny – wiąże się z posiadaniem pieniędzy w nadziei
na przyszłe dochody wynikające np. z korzystnych lokat pieniądza.
Motyw transakcyjny i motyw przezornościowy traktowane są zwykle łącznie
i wyjaśniają popyt na pieniądz w jego roli środka cyrkulacji oraz środka płatniczego.
Trzymamy pieniądz, w szczególności gotówkę i depozyty w bankach (które można łatwo
zamienić na gotówkę), głównie po to, żeby kupować dobra i płacić rachunki. Natomiast
motyw spekulacyjny związany jest z rolą pieniądza jako środka przechowywania bogactwa.
Keynes utrzymywał, że stopa procentowa jest zapłatą za przezwyciężenie preferencji
płynności pieniądza. Zgodnie z tym, spadek stopy procentowej mógłby skłonić inwestorów do
zachowania swych aktywów w postaci gotówki lub jej odpowiednika. To, co ludzie starali się
zaoszczędzić, trzeba było, wg opinii Kesnesa, zrównać z tym, co chcieli zainwestować. Ale
mechanizmem przystosowawczym nie była, jak twierdził, stopa procentowa, lecz produkcja
globalna. Jeżeli skłonność do oszczędzania była większa niż pragnienie inwestowania,
wynikający z tego niedobór siły nabywczej, czyli popytu, powodował spadek produkcji.
I produkcja nadal spadała, dopóki zatrudnienie i dochód nie obniżyły się na tyle, żeby
oszczędności również spadły lub stały się ujemne. W ten sposób oszczędności dostosowywały
się z konieczności do inwestycji, które także w tym czasie spadały, ale nie w takim stopniu.
Przy ustalonej w ten sposób równowadze gospodarczej występowało bezrobocie. Było ono
dla Keynesa naturalnym zjawiskiem w gospodarce.11
Inne spojrzenie na problem popytu na pieniądz prezentują monetaryści, którzy
pieniądz
traktują
jako
jedną
z
wielu
form
przechowywania
bogactwa.
Za głównego przedstawiciela uważa się M. Friedmana, który próbował wykazać,
że interwencjonizm rządowy w formie działań fiskalnych, takich jak zmiany polityki
podatkowej
czy
zwiększenie
wydatków,
nie
ma
żadnego
znaczącego
wpływu
na procesy takie, jak inflacja, deflacja, czy inne fluktuacje cyklu gospodarczego.
Co więcej, każda podejmowana przez rząd zmiana podaży pieniądza rozregulowuje
gospodarkę, zamiast ją stabilizować, ponieważ warunki, na które reagują władze
są w większości przypadków inne, niż były w momencie podejmowania decyzji. Dotyczy to
też zmiany stopy procentowej. Friedman utrzymywał, że rząd powinien starać się o
zapewnienie stabilizacji gospodarczej jedynie poprzez kontrolę wzrostu podaży pieniądza.
Monetaryści twierdzili więc, że stały, umiarkowany wzrost podaży pieniądza może w wielu
przypadkach zapewnić stały wzrost gospodarczy przy niskiej inflacji.12
11
12
J.K. Galbraith Pieniądz. Pochodzenie i losy Warszawa 1982
Wg Encyklopedia Britannica – edycja polska Poznań 2002
Scenariusz z „Podstaw przedsiębiorczości” – lekcja multimedialna
Opracowała: mgr Jadwiga Andrzejewska
Założenia ogólne: IV kl. liceum (III kl. liceum profilowanego)
Czas 45 min.
TEMAT: Funkcje Banku Centralnego – NBP jako bank centralny Polski.
CELE:
a) zakres poznawczy (kognitywny)
– poznanie pojęcia: bank centralny
– funkcje NBP,
b) zakres afektywny (emocjonalny)
– zwrócenie uwagi na konflikt pomiędzy Radą Polityki Pieniężnej (jako organu NBP) a
rządem – omówienie na podstawie artykułów z prasy,
– Rada Polityki Pieniężnej – kto ją tworzy i jakie są jej zadania,
c) zakres psychomotoryczny
– umiejętność wyszukiwania w internecie potrzebnych informacji,
– umiejętność posługiwania się komputerem.
METODA: lekcja multimedialna
FORMA: pracy małymi grupami wspólnym frontem
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
– komputery z podłączeniem do internetu,
– prezentacja w Power Point na temat składu i funkcji Rady Polityki Pieniężnej.
FAZA WSTĘPNA:
5min.
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do poprzedniej lekcji i wyjaśnienie roli Banku Centralnego dla podaży
pieniądza.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Podział klasy na 3-4 osobowe grupy (w zależności od ilości uczniów i ilości
komputerów).
FAZA REALIZACJI:
30 min.
1. Wejście do internetu na stronę NBP (www.nbp.pl) i odszukanie informacji na temat:
– historii bankowości centralnej w Polsce,
– funkcji NBP,
– nadzoru bankowego,
– NBP a integracja europejska.
UWAGA:
Uczniowie mogą pracować różnym frontem, a potem wymienić się zdobytymi
informacjami. Najlepiej byłoby, gdyby zdobyte informacje zapisywali na dyskietkach,
a następnie wykorzystali połączenie komputerów w sieci, aby skompletować
wszystkie zdobyte przez grupy informacje.
2. Obejrzenie krótkiej prezentacji na temat składu i funkcji Rady Polityki Pieniężnej.
(Uczniowie mogą ją obejrzeć na ekranach komputerów, tylko trzeba wcześniej zapisać
ją na dyskach wszystkich komputerów lub dać uczniom dyskietki z zapisaną
prezentacją).
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
ok.10 min.
1. Zebranie wszystkich zdobytych informacji i wydrukowanie ich na papierze (dla
tych uczniów, którzy nie mają w domu komputera, reszta może zrobić to w domu
samodzielnie za pomocą dyskietek z lekcji.)
2. Zadanie zadania domowego:
Przynieś na następną lekcję prospekty, oferty zamieszczone w internecie różnych
banków.
Scenariusz z „Podstaw przedsiębiorczości”
Opracowała: mgr Jadwiga Andrzejewska
Założenia ogólne: IV kl. liceum (III kl. liceum profilowanego)
Czas 45 min.
TEMAT: Banki komercyjne – ich oferty dla małych przedsiębiorstw
i klientów indywidualnych.
CELE:
a) zakres poznawczy (kognitywny)
– zapoznanie z ofertami różnych banków,
– funkcje NBP,
b) zakres afektywny (emocjonalny)
– nabycie umiejętności dokonywania oceny ofert poszczególnych banków wg
określonych kryteriów,
c) zakres psychomotoryczny
– umiejętność pracy w grupie,
– umiejętność pracy metodą moderacyjną.
METODA: moderacyjna
FORMA: pracy małymi grupami różnym frontem
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
– prospekty różnych banków (przykładowe patrz w „kieszeni” pracy),
– wydruki ofert banków z internetu,
– arkusze szarego papieru,
– mazaki, cenówki,
– ewent. folie i rzutnik,
FAZA WSTĘPNA:
5min.
1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie zadania domowego jako przygotowanie do lekcji. Posegregowanie ofert
w banków (w ten sposób określimy ilość grup, 1 grupa – 1 bank).
3. Podanie tematu lekcji.
4. Podział klasy na grupy.
FAZA REALIZACJI:
30 min.
1. Analiza ofert banków i zebranie informacji w celu porównania ich w tabeli
zbiorczej (na dużym arkuszu szarego papieru) wg wzoru:
OFERTA
Składniki
oferty
i jej cena
BANK 1
Np. rachunek
bieżący
Saldo debetowe
Karty
Itd.
BANK 2
.........
BANK 3 itd.
........
OCENA
Kredyty
Informacje w
internecie
2. Wypełnianie tabeli zbiorczej.
3. Dokonanie oceny banków metodą moderacyjną.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
ok.10 min.
1. Podsumowanie.
2. Zadanie domowe:
Dokonaj oceny 3 banków, które uzyskały najwięcej głosów wg punktów
przedstawionych na folii IX.
FOLIA IX
Kryteria oceny i wyboru banku
Banki komercyjne oceniane są przez profesjonalistów, badających rzetelność bilansu,
przez rady nadzorcze i właścicieli kapitału. Ocenianie są przez banki konkurencyjne i
inwestorów giełdowych. Oceniane są także przez klientów, którzy lokują w danym banku
swoje oszczędności13.
Na ocenę jakości banku i bezpieczeństwa złożonych tam depozytów składają się różne
cechy i zachowania banku, obserwowane przez otoczenie.
Istotne przesłanki to:
•
wysoka lub niska pozycja banku w rankingach;
•
osiągane wyniki finansowe;
•
gwarancje bezpieczeństwa wkładów pieniężnych;
•
giełdowy kurs akcji banku;
•
pozycja na rynku bankowym;
•
wielkość kapitału;
•
relacja zysku do innych wielkości.
Sprawę bezpieczeństwa wkładów pieniężnych należy rozpatrywać w dwóch
aspektach:
•
bezpieczeństwa finansowego samego banku;
•
bezpieczeństwa wkładów złożonych w danym banku.
Giełdowy kurs akcji banku może być uznany jako kryterium oceny jakości banku.
Rynkowe opinie o sprawności banku i fachowości obsługi.
13
M. Ratajczyk, Podstawy bankowości komercyjnej. Bielsko Biała 1997.
Obok racjonalnych przesłanek oceny jakości banku istnieją pewne przekonania
ukształtowane w opinii publicznej, a także oparte na doświadczeniach przeszłości.
Scenariusz z „Podstaw przedsiębiorczości” – lekcja multimedialna
Opracowała: mgr Jadwiga Andrzejewska
Założenia ogólne: IV kl. liceum (III kl. liceum profilowanego)
Czas 45 min.
TEMAT: Banki wirtualne – jako alternatywa dla banków marmurowych.
CELE:
a) zakres poznawczy (kognitywny)
– zapoznanie z ofertami różnych banków wirtualnych,
– porównanie tych ofert z tabelą zbiorczą z poprzedniej lekcji,
b) zakres afektywny (emocjonalny)
– nabycie umiejętności dokonywania oceny ofert poszczególnych banków wg
określonych kryteriów,
c) zakres psychomotoryczny
– umiejętność pracy w grupie,
– umiejętność pracy w sieci internet,
– posługiwanie się komputerem.
METODA: lekcja multimedialna
FORMA: pracy małymi grupami po 2-3 równym frontem
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
–oferty banków wirtualnych z internetu,
– arkusze szarego papieru,
– mazaki, cenówki,
– ewent. folie i rzutnik,
FAZA WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Podział klasy na grupy.
5 min.
FAZA REALIZACJI:
30 min.
1. Analiza ofert banków i zebranie informacji w celu porównania ich w tabeli
zbiorczej (na dużym arkuszu szarego papieru) wg wzoru – patrz folia X
2. Wypełnianie tabel i ich porównanie (uczniowie powinni uzyskać informacje
jak dla trzech przykładowych banków.
3. Dokonanie oceny banków metodą moderacyjną.
4. Zapoznanie z artykułem „Internet wygrywa” (w załączniku).
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Podsumowanie wiadomości na temat banków komercyjnych.
FOLIA IX
Tablica 1: Przykładowa oferta banku wirtualnego.
nazwa konta
-
usługodawca
-
usługobiorca
-
sposób otwarcia konta
-
zabezpieczenie
-
transakcji
kanały dostępu do konta korzyści z posiadania konta
oprocentowanie
-
środków
niektóre opłaty i inne koszty
inne
-
ok.10 min.
Notatka o autorce scenariuszy: mgr Jadwidze Andrzejewskiej
Pracuję w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Tczewie. Jestem
nauczycielem biologii i wychowania do życia w rodzinie. Mam 17-letni staż pracy
zawodowej, jestem nauczycielem mianowanym.
Reforma systemu oświaty zmusiła mnie do tego, abym poszerzyła swoje kwalifikacje.
Zdecydowałam się na „podstawy przedsiębiorczości”, ponieważ lubię pracować metodami
aktywnymi. Mogę również wykorzystywać wcześniej zdobyte wiadomości i umiejętności
przy realizowaniu zagadnień z komunikacji i bloku psychologicznego. Uważam także,
że podstawowy zakres wiedzy o gospodarce jest potrzebny każdemu człowiekowi, który chce
być świadomym uczestnikiem życia gospodarczego kraju.
Wymagane kwalifikacje zdobyłam dzięki ukończeniu w roku 2002 Studium
Podyplomowego Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego pod
kierunkiem pana prof. UG dr hab. Mariana Turka. Tematem mojej pracy była „Rola
pieniądza i banku we współczesnym świecie – materiały dla nauczyciela z wybranych
zagadnień do nauczania przedsiębiorczości ze scenariuszami lekcji”.
Ponieważ w wielu szkołach jest to nowy przedmiot i uczą go nauczyciele różnych
specjalności, myślę, że tak jak i ja poszukują materiałów, które mogłyby wzbogacić ich
warsztat pracy. Będę się cieszyć, jeśli uznacie Państwo te scenariusze za interesujące
i zechcecie wykorzystać je na swoich lekcjach.
Z życzeniami satysfakcji i przyjemności
w pracy z młodzieżą
Jadwiga Andrzejewska
Download