Scenariusz lekcji – Produkcja roślinna

advertisement
Scenariusz lekcji – Produkcja roślinna
1. Cele lekcji
Wiadomości
 uczeń zna główne uprawy w Polsce,
 uczeń zna następujące terminy: struktura upraw, zbiory, plony, ziemiopłody, bonitacja
gleb, ugór, odłóg , grunty orne,
 uczeń wskazuje na mapie i nazywa obszary upraw wybranych roślin.




Umiejętności
uczeń potrafi wyjaśnić związek między rodzajem upraw a żyznością gleby,
uczeń opisuje główne kierunki produkcji roślinnej w Polsce,
uczeń omawia znaczenie produkcji roślinnej w wyżywieniu ludności kraju,
opisuje i uzasadnia zróżnicowanie nasilenia upraw roślin w wybranych rejonach.
2. Metoda i forma pracy
Metody: karty pracy, praca z mapą.
Formy pracy: praca w grupach
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik do geografii „Planeta 3”, wyd. M. Rożak ( tekst str.115 – 117), mapy „Polska–
rolnictwo, transport” w Atlasie geograficznym „Polska, kontynenty, świat”, PPWK i
Wydawnictwo „Nowa Era” ; Szkolny słownik geograficzny – J. Flis, karty pracy.
4. Przebieg lekcji












Faza przygotowawcza
część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności),
nauczyciel zadaje pytania utrwalające wiadomości z poprzedniej lekcji, dotyczącej
warunków rozwoju rolnictwa,
nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy (np. przez odliczenie od 1 – 4, lub wg innego sposobu),
uczniowie zajmują wyznaczone miejsca w grupach. Każda grupa wybiera lidera
odpowiedzialnego za pracę grupy, przydział zadań i prezentację efektów pracy.
Faza realizacyjna
nauczyciel przedstawia klasie temat lekcji – Produkcja roślinna. Omawia cele i
wymagania do lekcji, a następnie rozdaje każdej grupie odpowiednią kartę pracy,
nauczyciel podaje podręcznik, słownik geograficzny i mapy w atlasie jako źródła
informacji potrzebne do lekcji,
nauczyciel podaje czas wykonywania zadania (ok. 10 – 15 min.),
praca w grupach nad zadaniem,
wypisanie na kartach pracy rozwiązań,
nauczyciel kontroluje pracę grup, pomaga i wyjaśnia problemy,
prezentacja uzupełnionych kart pracy poprzez poszczególne grupy (np. każdy uczeń może
zaprezentować pytanie opracowane przez siebie).
Faza podsumowująca
nauczyciel zadaje pytania podsumowujące, np.:
 jakie znasz rośliny, których uprawa wymaga dobrych gleb?
 omów rozmieszczenie upraw zbóż w Polsce (ziemniaków)
 wymień branże przemysłu ściśle związane surowcowo z rolnictwem.


jakie warunki klimatyczno-glebowe potrzebne są do uprawy roślin okopowych
(pastewnych, warzyw, przemysłowych)?
nauczyciel ocenia pracę grup wg własnych kryteriów zgodnych z PSO.
5. Bibliografia
1. Atlas geograficzny– Polska, kontynenty, świat, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja
Kartograficzna Wrocław 2005.
2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii „Planeta 3”
Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak
Gdańsk -Straszyn.2004.
3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.
Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II. SOP Toruń
1999.
4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Warszawa 1982.
5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak,. Gdańsk-Straszyn
2006.
6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” ,Wydawnictwo M.
Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.
7. Szubert Mariusz, Podręcznik do geografii „Planeta 3” . Geografia fizyczna i
społeczno-ekonomiczna Polski, Wyd. M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia
b. Zadanie domowe
Praca domowa dla chętnych
Zadanie 2.1 str. 97 Zeszyt ćwiczeń „Planeta 2”.
Opr.: Urszula Różycka- Nocuń
Download