Halina Poniatowska

advertisement
Halina Poniatowska
ul. Dubois 4 m 100
97 – 200 Tomaszów Maz.
nauczycielka Przedszkola nr 12
w Tomaszowie Maz.
ul. Kombatantów 1 / 3
Przykładowy scenariusz zajęcia
z zakresu przyrody
Wiosna w ogrodzie
Kontakt z przyrodą najlepszym sposobem jej poznania
i rozbudzania zainteresowań .
Od początku roku szkolnego dzieci czteroletnie organizowały , wzbogacały
i obserwowały kącik przyrody w sali . Pod koniec zimy założyliśmy w nim hodowlę
roślin : warzyw i kwiatów . Padało wiele pytań dotyczących roślin , np. Jak się nimi
opiekować ?, Co potrzebują do życia ?, Gdzie jeszcze mogą rosnąć ?, Kiedy będą rosły
na dworze ? Po udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi nauczycielka obiecała dzieciom
że na wiosnę wybierzemy się na wycieczkę do ogrodu . Wiosna to doskonała pora ,
by rozbudzać zainteresowanie dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie , tworząc
sytuacje , które powodują zdziwienie , zaciekawienie , poznanie nowego środowiska
przyrodniczego .
Prezentowany scenariusz zajęcia dotyczy wycieczki do ogrodu .
Najlepszym elementem wycieczki do ogrodu jest zespołowa obserwacja pod kierunkiem
nauczycielki i gospodarza ogrodu , która umożliwi dzieciom poznanie różnych roślin ,
krzewów i drzew ozdobnych i owocowych , a także poznanie kolejnych czynności
w ich sianiu i sadzeniu oraz niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie .
Poznajemy ogród wiosną .
Cele ogólne :
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych ,
- budzenie wrażliwości na piękno przyrody w ogrodzie wiosną ,
- doskonalenie współdziałania w zespole .
Cele operacyjne :
dziecko :
- utrwala i poszerza wiadomości o uprawie i hodowli roślin w ogrodzie ,
- doskonali koordynację wzrokowo – ruchową ,
- interesuję się światem przyrody ,
1
-
wykonuje skoordynowane ruchy ,
aktywnie uczestniczy w zajęciu ,
potrafi współdziałać w zespole ,
umie wyrażać przeżycia , nastroje i obserwacje w formie plastycznej .
Pomoce :
- zabawka dmuchana - pszczółka ,
- nasiona kwiatów - astry ,
- łopatki , grabki i małe konewki dla dzieci ,
- przybory do rysowania ,
- lupy ,
- ilustracje z kwiatkiem prostym i pochylonym w dół ,
- tamburyn .
Przebieg :
W kwietniu przed wyjściem do ogrodu działkowego zatrzymujemy się
i przypominamy zasady , których należy przestrzegać na wycieczce :
- uważamy na drodze , przestrzegając zasady poruszania się pieszych ,
- nie oddalamy się samowolnie od grupy ,
- niczego nie niszczymy i poruszamy się po wyznaczonych miejscach ,
- nie hałasujemy i nie śmiecimy - ogród jest miejscem wypoczynku ludzi ,
- uważnie słuchamy co mówi nauczycielka i gospodarz ogrodu ,
- ostrożnie posługujemy się narzędziami - małe łopatki , grabki i konewki ,
- robimy grządkę we wskazanym miejscu i w dany sposób ,
- zgłaszamy nauczycielce , jeśli coś nas zaniepokoi .
Powitanie Pana Prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego .
Po przybyciu do ogrodu działkowego serdeczne powitanie Pana Prezesa i recytowanie
przez dzieci wiersza Wandy Chotomskiej pt. „ W ogrodzie ”
Już na grządkach się zieleni
sałata , rzodkiewka .
Pomidory szybko rosną ,
wzejdzie kalarepka .
Jeszcze kilka dni upłynie
i ogórki nam urosną .
Tyle pracy jest w ogrodzie
o tej porze wiosną .
Ale radość z naszej pracy
będzie za to wielka .
Gdy na grządce się pojawi
kapusta i brukselka .
Jednak za nim nam urosną
te późne warzywa .
To rzodkiewkę , sałatę
będziemy spożywać .
2
Na działce składamy w wyznaczonym miejscu ekwipunek i rozglądamy się wokoło .
Po chwilowym odpoczynku uważnie słuchamy wypowiedzi gospodarza
o przemianach zachodzących w przyrodzie wiosną , powodujących zaciekawienie ,
zainteresowanie i podziw . Oglądamy rośliny , krzewy i drzewa o których mowa.
W trakcie słuchania i oglądania pojawiają się pytania dzieci , np. Jak się nazywają
spostrzegane rośliny ? , Jakie to krzewy i drzewa ? , Jakimi narzędziami pracuje się
w ogrodzie ? , Co rośliny potrzebują do życia ? , Jak się nimi opiekować ? , Ile pracy
trzeba włożyć, aby ogród był tak piękny ? , itd. . Gdy ciekawość dzieci została
zaspokojona wyczerpującymi odpowiedziami zaproponowałam , abyśmy się wspólnie
zabawili .
Zabawa ruchowa pt . „ Kwiaty rosną , kwiaty widną ” .
Dzieci w rozsypce w głównej alei znajdują się w przysiadzie , na widok ilustracji
Przedstawiającej prosty kwiatek , przy delikatnych dźwiękach tamburynu bardzo wolno
podnoszą się do pozycji wyprostnej i stania na palcach . Następnie na widok ilustracji
przedstawiającej kwiatek pochylony w dół i głośniejszy dźwięk tamburynu wracają do
przysiadu . Elementy zabawy powtarza się kilkakrotnie .
Samodzielne obserwacje .
Dzieci spacerują między grządkami i samodzielnie oglądają i obserwują wszystkie
rośliny . Mogą zobaczyć jak wyglądają liście w powiększeniu przez wykorzystanie
do obserwacji przyniesionych lup i bogacić swoją wiedzę . Oglądają pierwsze kwiaty
wiosenne : bratki , fiołki , narcyze , wschodzące liście warzyw : rzodkiewka , szczypiorek ,
pietruszka , fasola , marchew , krzewy agrestu , porzeczek oraz mogą podziwiać piękno
kwitnących drzew : jabłoni i wiśni . Dzieci poznają również krzewy ozdobne .
Nauczycielka zasugerowała dzieciom , aby nazywali kolory danych roślin , liczyli
w dowolnym zakresie , popatrzyły na nie z różnych stron , dotknęły , powąchały ,
a także przy okazji pyta o nazwy wybranych roślin i zwraca uwagę na ich
charakterystyczny wygląd . Wspólnie dzielimy się własnymi obserwacjami .
Co słychać ?
Nauczycielka zwołuje dzieci i prosi , aby nic teraz nie mówiły i posłuchały śpiewu
ptaków i szumu drzew - ćwiczenie słuchowe .
Mały ogrodnik .
Dzieci wraz z nauczycielką przygotowują małą grządkę by posiać przyniesione nasiona
astrów . Nauczycielka rozdaje małe łopatki i grabki . Rozpoczyna się kopanie ziemi
i jej grabienie w wydzielonym miejscu przez gospodarza ogródka . Następnie dzieci
z wykorzystaniem patyczków robią rowki w ziemi , sieją nasiona kwiatów i zasypują
je ziemią we wskazany sposób . Na koniec nauczycielka zapytała dzieci - co jeszcze
ważnego należy zrobić aby nasionka mogły rosnąć ? - dzieci odpowiadają , że trzeba
je podlać . Wtedy nauczycielka daje kilka małych konewek z wodą wybranym
dzieciom w celu podlania posianych kwiatów .
3
Gdzie się ukryła pszczółka ?
Prowadząca zawiązuję szalikiem wybranemu dziecku oczy , koledzy chowają dmuchaną
zabawkę „ pszczółkę ” w dowolnych miejscach , np. za krzaczkiem , pod stołem , na
kwiatkach , obok drzewka . Na hasło szukający zdejmuje szalik , którym miał
zawiązane oczy , rozgląda się wkoło , spaceruje i szuka ukrytej pszczółki .
Po odnalezieniu bierze ją i mówi gdzie ona się ukryła . Za znalezienie pszczółki
dzieci nagradzają szukającego brawami . Zabawę powtarza się kilka razy , ale
zabawka za każdym razem zmienia miejsce położenia .
Obserwatorzy .
W tym czasie , gdy nauczycielka prowadzi zabawę „ Gdzie się ukryła pszczółka ”
inna osoba oddala się od grupy , by przygotować na dwóch stołach przybory do
rysowania . Następnie dzieci siadają na ławkach i rysują to , co widziały w ogródku .
Po krótkim odpoczynku dzieci dziękują Panu gospodarzowi za życzliwe przyjęcie
naszej wycieczki . Życzą dużo zdrowia i proszą , aby zaopiekował się posianymi przez
nie kwiatami . Zostawiamy po sobie porządek , sprawdzamy obecność i wracamy do
przedszkola .
Halina Poniatowska
Miejskie Przedszkole nr 12 w Tomaszowie Maz .
4
Download