Biblijna Droga Krzyżowa - konspekt

advertisement
Biblijna Droga Krzyżowa
I. Założenia edukacyjne:
1.Cele katechetyczne – wymagania ogólne:
- ukazanie dziejów i wartości nabożeństwa Drogi Krzyżowej
- zachęta do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej
2. Treści nauczania – wymagania szczegółowe:
Wiedza:
Uczeń po katechezie:
- pamięta najważniejsze fakty z dziejów nabożeństwa Drogi Krzyżowej
- zna liczbę stacji Drogi Krzyżowej
- rozumie potrzebę uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych
Umiejętności:
Uczeń po katechezie:
- potrafi wymienić we właściwej kolejności stacje tradycyjnej Drogi Krzyżowej
- wskaże różnice między biblijną a tradycyjną Drogą Krzyżową
- wymieni stacje biblijnej Drogi Krzyżowej
- opracowuje samodzielnie rozważanie do wybranej stacji Drogi Krzyżowej
- uczestniczy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej
3. Metody i techniki: analiza tekstu, rozmowa kierowana, praca z tekstem biblijnym,
porządkowanie informacji w diagramie, praca w grupach - „kartka z pamiętnika”
4. Środki dydaktyczne: Pismo Święte, „Karty pracy”, biały papier formatu minimum A-4,
przybory do pisania, tablica, przylepce lub magnesy
II. Przebieg katechezy:
1. Modlitwa:
Katecheta wprowadza do modlitwy:
Przez ręce Maryi polecajmy w modlitwie tych wszystkich, którzy przeżywają rekolekcje
wielkopostne. Prośmy, by był to dla nich czas pojednania z Bogiem i ludźmi:
Zdrowaś Maryjo…
2. Sytuacja egzystencjalna:
Katecheta rozpoczyna rozmowę z uczniami:
Trwamy w liturgicznym okresie Wielkiego Postu. Podejmujemy wielkopostne
umartwienia i postanowienia, w wielu parafiach trwają rekolekcje wielkopostne, w naszych
świątyniach odprawiają się nabożeństwa wielkopostne.
- Jakie nabożeństwa wielkopostne znacie?
- W jakie dni tygodnia są one odprawiane?
- O jakich ważnych wydarzeniach przypominają nam te nabożeństwa?
Dziś pochylimy się wspólnie nad dziejami i znaczeniem nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
3. Wiara i życia Kościoła:
Następnie katecheta proponuje:
Na początek warto poznać historię tego nabożeństwa. Pomoże nam w tym pierwsze
zadanie w „Karcie pracy”:
Zadanie 1: Korzystając z zamieszczonego poniżej tekstu uzupełnij diagram:
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej bierze swój początek z tradycji pielgrzymowania do
Jerozolimy. Odwiedzający to miasto pielgrzymi przemierzali drogę, którą w ostatnich
godzinach swojego ziemskiego życia Jezus przewędrował z Pretorium na Golgotę. Kiedy
podczas zniszczenia Jerozolimy przez Rzymian w 70 roku zniszczono także miejsca związane z
męką Chrystusa, opierając się na przekazach ustnych wytyczono trasę Drogi Krzyżowej,
utrwalając ją znakami i kaplicami. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej stało się szczególnie
popularne w okresie wypraw krzyżowych (XI – XIII w.). Z tego okresu (z roku 1228) pochodzi
pierwsza wzmianka o „bolesnej drodze”. Samo określenie „Droga Krzyżowa” wprowadził
Wilhelm Wey w 1458 roku. Jednak dopiero pod koniec XVIII wieku ustalono liczbę stacji i
ostatecznie je zlokalizowano. Do rozwoju nabożeństwa przyczynił się niewątpliwie fakt, że
wielu papieży wiązało z nim szczególne odpusty. Tak uczynił miedzy innymi Innocenty XI
(1676-1689) i Innocenty XII (1691-1700). Do Polski nabożeństwo Drogi Krzyżowej dotarło w
XVI wieku za sprawą franciszkanów. W roku 2007 papież Benedykt XVI zatwierdził do
publicznego odmawiania odmienny od tradycyjnego układ stacji Drogi Krzyżowej, tak zwaną
biblijną Drogę Krzyżową. Powstała ona tylko i wyłącznie w oparciu o treści biblijne. Po raz
pierwszy taką Drogę Krzyżową odprawił w roku 1991 papież Jan Paweł II.
Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania katecheta kontynuuje podjęty wątek:
Aby zapoznać się z układem biblijnej drogi krzyżowej będziemy pracować w grupach.
Jeśli klasa jest mniej liczna uczniowie mogą pracować indywidualnie.
Za chwilę każda z grup wylosuje sigla biblijne. Waszym zadaniem będzie odszukane tekstu w
Biblii a następnie wcielenie się w rolę świadka wydarzeń opisywanych w tekście. Po
odczytaniu tekstu opiszcie zaprezentowane w nim wydarzenie w postaci notatki w pamiętniku
(w zeszycie lub kartach pracy).
Po rozlosowaniu tekstów (sigla podane w załączniku) uczniowie powinni otrzymać także
kartki formatu A-4. Należy poprosić, aby u góry kartki każda z grup zapisała nadany przez nią
tytuł wylosowanemu wydarzeniu. Zapis powinien być wykonany dużymi, wyraźnymi
literami, tak aby był widoczny z daleka
Po wykonaniu pracy katecheta prosi by uczniowie odczytali swoje prace i umieścili
wspominane w pamiętniku wydarzenia biblijne na tablicy w takiej kolejności w jakiej zostały
one opisane w Ewangelii.
Prace powinny zostać ułożone w następującej kolejności:
1.Jezus w Ogrodzie Oliwnym.
2.Jezus zdradzony przez Judasza.
3.Jezus skazany przez Sanhedryn.
4.Piotr wypiera się Jezusa.
5.Jezus sądzony przez Piłata.
6.Jezus biczowany i koronowany cierniem.
7.Jezus bierze krzyż na swe ramiona
8.Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
9.Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie.
10.Jezus przybity do krzyża.
11.Jezus obiecuje swoje Królestwo żałującemu łotrowi.
12.Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa.
13.Jezus umiera na krzyżu.
14.Jezus zdjęty z krzyża i złożony do grobu.
Katecheta podsumowuje wykonane zadanie:
W ten sposób uporządkowaliśmy wspólnie stacje biblijnej Drogi Krzyżowej. Owoce
naszej pracy zanotujmy w drugim zadaniu w Kartach pracy.
Zadanie 2: Wypisz w tabeli (we właściwej kolejności) stacje biblijnej Drogi Krzyżowej.
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
X.
X.
XI
XII
XIII.
XIV.
4. Zastosowanie życiowe:
Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania i ocenie prac uczniów katecheta poszerza
podjęty wątek:
Mieliśmy dziś szansę zapoznać się z dziejami nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Na koniec warto
jeszcze zapytać o wartość tego nabożeństwa dla naszego życia.
Dlaczego katolicy biorą udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej?
W jaki sposób może ono wpłynąć na poprawę życia?
Katecheta podsumowuje:
Każdy z ans ma szansę doświadczyć w swoim życiu wartości takiej formy modlitwy. Nie stanie
się to jednak, jeśli nie zechcemy w okresie Wielkiego Postu wybrać się do kościoła na
nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Dowiedzcie się, o której godzinie w waszym kościele
odprawiana jest Droga Krzyżowa (być może jest to nawet Droga Krzyżowa dla młodzieży) i
zechciejcie poświęcić swój czas wędrując z Jezusem śladami Jego męki.
5. Podsumowanie:
Katecheta stawia pytanie podsumowujące:
- Wymień najważniejsze fakty z dziejów nabożeństwa Drogi Krzyżowej
- Z ilu stacji składa się to nabożeństwo?
- Wymień we właściwej kolejności stacje biblijnej Drogi Krzyżowej.
6. Notatka:
Droga Krzyżowa to nabożeństwo wielkopostne skupione na rozważaniu wydarzeń
związanych z męką Chrystusa przy czternastu stacjach. Swoimi korzeniami sięga ono
początków chrześcijaństwa. Do Polski trafiło w XVI wieku za sprawą franciszkanów.
W roku 1991 papież Jan Paweł II odprawił po raz pierwszy biblijną Drogę Krzyżową.
Została ona zatwierdzona do publicznego odprawiania w roku 2007 przez papieża
Benedykta XVI.
7. Praca domowa:
Odszukaj i opisz zwyczaje wielkopostne, które były praktykowane przez wiele wieków w
Polsce.
8. Modlitwa:
Katecheta wprowadza do modlitwy końcowej:
Dziękujmy wspólnie za dar naszego dzisiejszego spotkania: Dzięki Ci Boże za światło tej
nauki…
ZAŁĄCZNIK
TEKSTY DO PRACY W GRUPACH:
Mt 26, 36-39
Mt 26, 47-49
Mt 26, 63-66
Mt 26, 69-74
Mt 27, 22-26
Mt 27, 27-30
Mt 27, 31
Mk 15, 20-22
Łk 23, 27-29
Łk 23, 33-34
Łk 23, 39-43
J 19, 25-27
Łk 23, 44-46
J 19, 38-42
Download