KONSPEKT LEKCJI TEMAT

advertisement
Lucyna Bilska
Konspekt lekcji w klasie II D
Liczba godzin: 1
KONSPEKT LEKCJI
TEMAT: Trudno przekonać człowieka do swoich racji- publicystyka oświecenia.
CELE OGÓLNE:
zapoznanie uczniów z tematyką publicystyki okresu Sejmu Wielkiego- Staszic, Kołłątaj,
Jezierski;
uświadomienie uczniom mądrości, dalekowzroczności publicystyki z okresu Sejmu Wielkiego;
utrwalenie pojęć związanych z publicystyką;
kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania swojej wiedzy;
ćwiczenia w redagowaniu i praca z tekstem.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
wymienia przedstawicieli publicystyki oświecenia, potrafi określić formy publicystyki czasów
oświecenia (rozprawy, listy otwarte, apele, formy naśladujące katechizm), wymienia i nazywa
jej charakterystyczne cechy;
streszcza problemy podjęte przez Staszica, Kołłątaja, Jezierskiego;
dokonuje porównania postępowości głoszonych przez Staszica, Kołłątaja, Jezierskiego
poglądów;
określa charakter pism publicystycznych;
potrafi zastosować zdobytą wiedzę w praktyce- tworząc przemówienie, list otwarty, apel do
społeczeństwa;
analizuje i ocenia głoszone propozycje reform w dziełach publicystycznych;
planuje swoją wypowiedź w oparciu o fragmenty utworów: Uwagi nad życiem Jana
Zamoyskiego, Przestrogi dla Polski S. Staszica; Do Stanisława Małachowskiego (...) Anonima
listów kilka H. Kołłątaja; Katechizm o tajemnicach rządu polskiego... F.S. Jezierskiego;
prezentuje napisane przez siebie przemówienie.
Typ lekcji i metody:
Temat realizowany będzie na jednej godzinie lekcyjnej metodami:
metoda pracy z tekstem w grupach,
scenka- w formie przemówienia
Literatura:
Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego, Przestrogi dla Polski S. Staszica; Do Stanisława
Małachowskiego (...) Anonima listów kilka H. Kołłątaja; Katechizm o tajemnicach rządu
polskiego... F.S. Jezierskiego;
Tok lekcji:
1
I.
FAZA WPROWADZAJĄCA
1. Powtórzenie wiadomości dotyczących form publicystyki: rozprawy, kazania, mowy; funkcji
tekstów i językowych sposobów ich osiągania.
2. Nauczyciel krótko przypomina niektóre figury retoryczne: pytanie retoryczne, anafora,
emocjonalne opisy, apostrofa, inwokacja, stawianie pytań i odpowiedzi (katechizm).
II.
FAZA REALIZACYJNA
PRZEBIEG:
1. Nauczyciel wyjaśnia zasady pracy na lekcji: klasa zostanie podzielona na trzy grupy, każda z
grup ma za zadanie ułożyć przemówienie, mowę do społeczeństwa w oparciu o teksty
publicystyki oświecenia;
2. Podział klasy na trzy grupy (I grupa pracuje z tekstem Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego,
Przestrogi dla Polski S. Staszica; II grupa pracuje z tekstem Do Stanisława Małachowskiego
(...) Anonima listów kilka H. Kołłątaja; III grupa pracuje z tekstem Katechizm o tajemnicach
rządu polskiego... F.S. Jezierskiego);
3. Nauczyciel rozdaje grupom kartki z wytycznymi do zadania:
GRUPA I
Wyobraźcie sobie, że jesteście posłami w sejmie. Musicie ułożyć przemówienie na temat reformy
w kraju i przekonać pozostałych o konieczności wprowadzenia ich w życie. Jeden z was wygłosi je
przed całą klasą, która będzie waszą publicznością.
Uwzględnijcie postulaty zawarte w Katechizmie o tajemnicach rządu polskiego... F.S. Jezierskiego.
Zastosujcie zwroty typowe dla przemówienia:
„Szanowna publiczności...”
„Panowie posłowie...”
„Proszę o uwagę...”
Pamiętajcie o intonacji, gestykulacji.
GRUPA II
Wyobraźcie sobie, że jesteście posłami w sejmie. Musicie ułożyć przemówienie na temat reformy
w kraju i przekonać pozostałych o konieczności wprowadzenia ich w życie. Jeden z was wygłosi je
przed całą klasą, która będzie waszą publicznością.
Uwzględnijcie postulaty zawarte w Do Stanisława Małachowskiego (...) Anonima listów kilka H.
Kołłątaja.
Zastosujcie zwroty typowe dla przemówienia:
„Szanowna publiczności...”
„Panowie posłowie...”
„Proszę o uwagę...”
Pamiętajcie o intonacji, gestykulacji.
GRUPA III
Wyobraźcie sobie, że jesteście posłami w sejmie. Musicie ułożyć przemówienie na temat reformy
w kraju i przekonać pozostałych o konieczności wprowadzenia ich w życie. Jeden z was wygłosi je
przed całą klasą, która będzie waszą publicznością.
Uwzględnijcie postulaty zawarte w Uwagach nad życiem Jana Zamoyskiego, Przestrogach dla
Polski S. Staszica.
Zastosujcie zwroty typowe dla przemówienia:
„Szanowna publiczności...”
2
„Panowie posłowie...”
„Proszę o uwagę...”
Pamiętajcie o intonacji, gestykulacji.
4. Praca uczniów w grupach pod kontrolą nauczyciela.
III.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Przedstawiciele grup wygłaszają przemówienie przed klasą na specjalnie przygotowanej
mównicy.
2. Klasa wybiera najlepiej przygotowaną i wygłoszoną mowę (głosowanie).
3. Nauczyciel dokonuje podsumowania pracy uczniów w grupach, komentuje wygłoszone
przemówienia, wskazuje na zalety i ewentualne wady wygłoszonego tekstu, uwzględnia przy
tym sposób wygłoszenia przygotowanego przemówienia.
4. Ewaluacja pracy grup dokonana przez nauczyciela- ocena wystąpień.
5. Ewaluacja zajęć w formie pisemnej pracy domowej- przemówienie na temat: Nafta i świece
zamiast prądu.
3
Download