Przykładowy scenariusz zajęć z edukacji matematycznej do kl. I Ośrodek tematyczny: Wiosna wokół nas. Temat dnia: Obserwujemy wiosenne prace w ogrodach. Temat: Różne zadania z zastosowaniem mnożenia liczb w zakresie 20. Cele główne: - wyrabianie sprawności mnożenia liczb w zakresie 20, - kształcenie umiejętności rozwiązywania różnymi sposobami zadań tekstowych, - rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia w przypadku działania na konkretach, - wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy, - kształtowanie osobowości uczniów poprzez rozwijanie odpowiednio wysokich wartości cech charakteru, takich jak: rzetelność w pracy, zdyscyplinowanie. Cele szczegółowe: Uczeń: - zapamięta, że sumę jednakowych składników można przedstawić za pomocą mnożenia, - potrafi sprawnie mnożyć w zakresie 20, w tym przez 1 i przez 0, - umie rozwiązywać różnymi sposobami zadania tekstowe, - układać zadanie z treścią do podanej formuły matematycznej, - praktycznie stosować przemienność mnożenia liczb, - potrafi mnożenie liczb przedstawić na osi liczbowej, na grafie drzewkowym, strzałkowym oraz w tabelce funkcyjnej. Metody pracy: słowna, oglądowa, czynnościowa Formy organizacyjne: indywidualna, zespołowa Przebieg zajęć 1. Sprawdzenie pracy domowej: - ilościowe, - jakościowe. 2. Ćwiczenia w rachunku pamięciowym: „rozmowa liczb” typu: - Jestem liczbą 2, ty jesteś liczbą 8. Czy wiesz ile razy jesteś ode mnie większa? Odpowiedź brzmi: Jestem od ciebie większa 4 razy. - Liczba 20 mówi do jakiejś liczby: Jestem od ciebie większa 4 razy. Do jakiej liczby mówi liczba 20? Odpowiedź brzmi: Liczba 20 mówi do liczby 5. - Jestem liczbą 6, ty jesteś liczbą 18. Co powie liczba 18 do liczby 6? Odpowiedź brzmi: Jesteś ode mnie mniejsza 3 razy. 3. Układanie zadań z treścią do formuły matematycznej np. 4 · 4 =, 10 · 2 = itd. 4. Rozwiązywanie zadań tekstowych. a) Na grządce posadzono 3 rzędy pomidorów po 6 w każdym. Ile krzaków pomidorów posadzono na grządce? a. Co jest podane w zadaniu? b. Co mamy obliczyć? c. Jak obliczymy ile krzaków pomidorów posadzono? Może się pojawić na tablicy rysunek: | | | | | | 6 + 6 + 6 = 18 | | | | | | 3 · 6 = 18 | | | | | | Odp. Na grządce posadzono 18 krzaków pomidorów. Przedstawcie rozwiązanie tego zadania na osi liczbowej. 0 6 12 18 b) Na 2 klombach zakwitło po 9 nasturcji. Ile nasturcji zakwitło na klombach? - Co jest podane w zadaniu? - Co mamy obliczyć? - W jaki sposób obliczymy ile nasturcji zakwitło na klombach? 9 + 9 = 18 2 · 9 = 18 +9 9 18 Odp. Na klombach zakwitło 18 krzaków pomidorów. c) Na 4 gałęziach gruszy zakwitły po 4 kwiatki. 7 z nich zostało zapylonych przez pszczoły. Ile kwiatków zostało niezapylonych? - Co jest podane w zadaniu? - Co mamy obliczyć najpierw? - W jaki sposób obliczymy ile kwiatków zostało niezapylonych? - Proszę zapisać rozwiązanie na tablicy. 4 · 4 = 16 16 – 7 = (16 – 6) – 1 = 10 – 1 = 9 Ujęcie rozwiązania w jednym zapisie: (4 · 4) – 7 = 16 – 7 = 9 Przedstawienie rozwiązania na grafie drzewkowym: · - Odp. Zostało niezapylonych 9 kwiatów. 5. Propedeutyczne wprowadzenie pojęć: czynniki, iloczyn, prawo przemienności mnożenia. - Dodajcie liczby w rzędach i szeregach, a potem dodawanie liczb zastąpcie mnożeniem. ● ● ● ● ● ● ● ● 4 + 4 + 4 3+3+3+3 12 ● ● ● ● W jaki sposób można zapisać to działanie nie sumując szeregów i rzędów? 3 · 4 = 12 4 · 3 = 12 Czynniki to liczby, które mnożymy. Iloczyn to wynik z mnożenia. Iloczyn nie zależy od kolejności czynników. Jest to prawo przemienności, które rządzi mnożeniem. 6. Uzupełnianie tabelek funkcyjnych. 12 16 18 1 ·12 12 · ·6 6· 3· 4· 1 · 16 16 · 2·8 8· 4· 1 ·18 2·9 9· 3· 6· 7. Uzupełnianie brakujących znaków działań. 2 ·10 = 20 1...8 = 8 2...10 = 12 1...8 = 9 5...5 = 10 10...0 = 0 4...5 = 20 0...8 = 0 8. Praca indywidualna z książką. 9. Zadanie pracy domowej. 15...1 = 15 15...4 = 19 0...9 = 0 1...19 = 19