konspekt - 63KB

advertisement
Dorota Frąckowiak
XV LO, Kraków
Konspekt lekcji w III klasie LO
Dział programowy: Fizjologia organizmów z elementami anatomii i higieny człowieka
Temat: Układ dokrewny – hormonalna koordynacja i regulacja procesów życiowych.
Cele lekcji w zakresie:
a) wiadomości – uczeń wymienia elementy układu dokrewnego, wyjaśnia mechanizm ujemnego
sprzężenia zwrotnego, omawia nadrzędną rolę podwzgórza,i przysadki mózgowej, wymienia
przykłady chorób wywołanych nieprawidłową gospodarką hormonalną, opisuje objawy wybranych
chorób związanych z nadczynnością lub niedoczynnością układu hormonalnego.
b) umiejętności – uczeń prawidłowo wskazuje na schemacie rozmieszczenie gruczołów dokrewnych i
wymienia wydzielane przez nie hormony, omawia sposoby działania hormonów na komórki i
podstawowy mechanizm regulacji wydzielania hormonów, dokonuje analizy schematów
przedstawiających działanie hormonów i układu hormonalnego, potrafi korzystać z różnych źródeł
informacji, dokonywać selekcji oraz prezentować zdobytą wiedzę.
c) postaw i przekonań – uczeń wykazuje postawę odpowiedzialności za zdrowie własne i w razie
konieczności podejmuje leczenie hormonalne, postawę aktywnego udziału w lekcji, poczucie
odpowiedzialności za wyniki pracy grupy i zespołu, poczucie odpowiedzialności za wiedzę
przekazywaną kolegom.
Metody i formy pracy: metody podające (wykład ilustrowany) i poszukujące, praca z tekstem źródłowym, praca
w grupie.
Pomoce dydaktyczne: zestawy materiałów źródłowych dla poszczególnych grup uczniów, foliogramy – 1)
definicja hormonu, 2) definicja endokrynologii, 3) rozmieszczenie i nazewnictwo gruczołów dokrewnych
człowieka na schemacie, 4) hormony wydzielane przez przysadkę mózgową, 5a) mechanizm ujemnego
sprzężenia zwrotnego, 5b) współuczestnictwo pary hormonów w kontrolowaniu niektórych czynności, 5c)
mechanizm uwalniania hormonów na skutek impulsów nerwowych, 6) tabela do uzupełnień; niektóre gruczoły
dokrewne, wydzielane przez nie hormony i konsekwencje zaburzeń hormonalnych, plansza – budowa układu
dokrewnego człowieka, pisaki do folii wraz z folią dla każdej z sześciu grup.
Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie – mini wykład z elementami dyskusji na temat; co to są hormony?, czym zajmuje się
endokrynolog, co to jest homeostaza? ( foliogram 1,2).
– Omówienie budowy układu hormonalnego człowieka, prezentacja i analiza schematu. Wykorzystanie
foliogramu nr 3 oraz planszy z budową układu dokrewnego człowieka.
– Analiza schematu obrazującego nadrzędną rolę przysadki mózgowej (foliogram nr 4).
– Analiza schematów dotyczących mechanizmów funkcjonowania układu dokrewnego człowieka w
zależności od zespołu można poniższe schematy w różnym stopniu uszczegółowić;
foliogram 5a) Mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego
PRZYSADKA MÓZGOWA
komórki docelowe
+
hormon gruczołu podległego
hormon tropowy
gruczoł podległy
+
foliogram 5b) współuczestnictwo dwóch różnych hormonów w kontrolowaniu niektórych czynności
podwyższony poziom glukozy we krwi
INSULINA
obniżony poziom glukozy we krwi
GLUKOZA
foliogram 5c) mechanizm uwalniania hormonów z rdzenia nadnerczy na skutek silnych bodźców alarmowych:
strach, ból, zimno, gorąco.
– Dyskusja na temat wpływu adrenaliny na funkcjonowanie organizmu.
3.
Zorganizowanie pracy młodzieży w grupach metodą puzzli.
a) podział klasy na 6 grup, każda grupa otrzymuje fragment tekstu źródłowego, pisaki i folię z fragmentem
tabeli do uzupełnienia (czas pracy 10 min.).
b) Każda grupa wyszukuje w tekście: nazwy konkretnego gruczołu dokrewnego, wydzielane przez niego
hormony, jakie jest działanie ww. hormonów oraz objawy ich niedoboru i nadmiaru.
c) Po określonym czasie przedstawiciel każdej grupy prezentuje uzupełnioną przez jego grupę tabelę,
umożliwiając uczniom zapis do zeszytu podstawowych informacji (czas pracy 10 min.).
d) foliogram nr 6:
Gruczoł dokrewny
Nazwa hormonu
Działanie
-1-
-2-
-3-
4.
5.
Objawy niedoboru
hormonu
-4-
Objawy nadmiaru
hormonu
-5-
Uzupełnienie przez nauczyciela podanych przez uczniów informacji.
Zadanie domowe: Rozdanie tabelek - w ramach powtórzenia wiadomości na temat funkcjonowania układu
dokrewnego człowieka, przypisz każdemu ze zdań stwierdzenie prawda lub fałsz:
Zdanie
Endokrynologia to nauka o budowie i funkcjonowaniu układu nerwowego.
Hormony wydzielane są do płynów ustrojowych, dzięki którym krążą i działają na
wszystkie napotkane komórki i tkanki.
3. Hormony to związki organiczne regulujące i koordynujące funkcjonowanie organizmu
zapewniając jego homeostazę.
4. Komórki posiadają specyficzne białka receptorowe umożliwiające wpływ na nie
odpowiednich hormonów.
5. Gruczoły dokrewne położone są blisko co ułatwia im współdziałanie.
6. Nadrzędną rolę w funkcjonowaniu układu dokrewnego spełnia nadnercze.
7. W okolicy szyi znajdują się przytarczyce i tarczyca.
8. Insulina wydzielana jest przez przysadkę mózgową.
9. Kora nadnerczy wydziela adrenalinę, hormon „gotowości bojowej”.
10. Przysadka wydziela tylko hormony tropowe.
Prawda
Fałsz
1.
2.
Tekst źródłowy dla grupy I
Nadczynność przysadki, związana jest z nadmierną syntezą hormonu somatotropiny w okresie wzrostu
organizmu, wywołuje gigantyzm, który przejawia się przyspieszeniem wzrostu, zwłaszcza kości długich i
osiąganiem olbrzymich rozmiarów, jednak z zachowaniem właściwych proporcji ciała. Jeżeli nadczynność
wystąpi po okresie intensywnego wzrostu, to powoduje silny wzrost rosnących jeszcze części ciała: dłoni,
stóp, łuków brwiowych czaszki, żuchwy i kości policzkowych – objawy choroby zwanej akromegalią.
Niedostateczna synteza hormonu wzrostowego prowadzi do karłowatości.
Zdjęcia z książki pt. „Heath biology”.
Przygotowana na folii tabela do uzupełnienia i prezentacji przez grupę nr I
-1– ...
-2– ...
-3– stymuluje wzrost
pobudzając
biosyntezę białek
-4– ...
-5–
–
...
...
Tekst źródłowy dla grupy II
Gruczoł tarczycy ma budowę pęcherzykową i charakteryzuje się wychwytywaniem jodu z krwi. Komórki
nabłonkowe tworzą pęcherzyki, których wnętrze jest wypełnione substancją koloidową zawierającą
hormony tyroksynę i trójjodotyroninę, regulujące procesy energetyczne w komórkach ciała oraz hormon
kalcytoninę, która współdziałając z hormonem przytarczyc, reguluje poziom wapna we krwi.
Nadczynność tarczycy stymuluje oddychanie, a przez to sprawia, że w organizmie zwiększa się produkcja
ciepła, następstwem czego jest nadmierne pocenie się i chudnięcie, mimo pobierania dużej ilości pokarmu.
Głównymi objawami nadczynności jest wzrost napięcia nerwowego i drażliwość, podwyższenie ciśnienia
krwi oraz słabość mięśni i drżenie. Są to objawy choroby Gravesa – Basedowa.
Niedoczynność tarczycy u dzieci jest przyczyną zahamowania wzrostu i rozwoju umysłowego oraz
osłabienia tempa rozwoju narządów rozrodczych. Wczesne i regularne podawanie hormonów tarczycy
likwiduje objawy niedoczynności i choroby zwanej kretynizmem.
U dorosłych, na tle niedoczynności tarczycy lub w wyniku jej degeneracji, rozwija się choroba zwana
obrzękiem śluzakowatym. Następuje wtedy obniżenie tempa podstawowej przemiany materii, konsekwencją
tego jest obniżenie temperatury ciała, otyłość i gromadzenie się śluzakowatego płynu w tkance podskórnej.
W przypadku braku w pokarmie dostatecznej ilości jodu powiększa się gruczoł i powstaje tzw. wole.
Dodanie jodu w postaci jodku potasu do soli kuchennej skutecznie niweluje objawy niedoczynności.
Tabela do uzupełnienia i prezentacji dla grupy nr II:
-1– ...
-2–
–
-3– ...
...
...
– ...
– ...
-4– ...
– ...
– u dorosłych
wystąpienie wola
– obniżenie poziomu
wapnia we krwi
-5-
Tekst źródłowy dla grupy III
Przytarczyce to zwykle cztery małe gruczoły znajdujące się w pobliżu tarczycy. Komórki tych gruczołów
tworzą zbitą masę. Parathormon reguluje zawartość wapnia i fosforu w płynach ciała. Hormon ten wzmaga
resorpcję wapnia ze światła jelita i kanalików nerkowych oraz uwalnia wapń z kości, a hamując resorpcję
fosforanów w nerkach, przyczynia się do zmniejszenia ilości fosforu w płynach ciała.
Niedoczynność przytarczyc wywołuje tężyczkę, objawiającą się nadwrażliwością mięśni, skurczami i
drgawkami mięśniowymi wskutek obniżenia się poziomu wapnia we krwi.
Nadczynność gruczołu podwyższa stężenie wapnia we krwi. Wapń ten „ucieka” wtedy z kości, dlatego stają
się one miękkie i łamliwe. Wrażliwość mięśni jest obniżona, a w tkankach i organach, np. w nerkach,
odkładają się złoża soli mineralnych.
Tabela do uzupełnienia i prezentacji dla grupy nr III:
-1– ...
-2– ...
-3–
–
–
...
...
...
-4– ...
-5– ...
Tekst źródłowy dla grupy IV
Trzustka, obok komórek gruczołowych związanych z układem pokarmowym, zawiera komórki α i β, które
ułożone są grupami i tworzą tzw. wyspy Langerhansa. Komórki α syntetyzują glukagon, a komórki β
insulinę.
Glukagon powoduje uwalnianie do krwi glukozy z glikogenu w wątrobie, natomiast insulina wiązanie
glukozy z krwi w glikogen w wątrobie i pobudzanie metabolizmu komórkowego, głównie węglowodanów.
Niedobór insuliny powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi (cukrzyca), a nadmiar omdlenia, drgawki
nawet śmierć.
Tabela do uzupełnienia i prezentacji dla grupy nr IV:
-1– ...
-2– ...
– ...
-3– ...
– ...
-4– ...
-5– ...
Tekst źródłowy dla grupy V
Nadnercza leżą w górnych biegunach nerek. Gruczoły te składają się z dwóch części różniących się
pochodzeniem embrionalnym, budową komórek i funkcjami. Zewnętrzna, korowa część nadnerczy jest
pochodzenia mezodermalnego i syntetyzuje glikokortykoidy (kortyzol), które pobudzają przemiany
aminokwasów w glukozę, mineralokortykoidy (np. aldosteron) – regulujące gospodarkę sodowo – potasową
i androgeny – wpływające na funkcjonowanie męskich gruczołów rozrodczych.
Tabela do uzupełnienia i prezentacji dla grupy nr V:
-1– ...
-2-
-3-
– G ...
– M...
– ...
– ...
– A...
– ...
-4– zmniejszenie
resorpcji jonów
– obniżenie syntezy
białek
-5– zbyt duża
resorpcja jonów
– przedwczesne
dojrzewanie
chłopców
Tekst źródłowy dl grupy VI
Mechanizm działający w stresie ma związek z czynnością rdzenia nadnerczy. Szybko przebiegające impulsy
nerwowe powodują intensywne wydzielanie do krwi hormonu agresji, obrony i ucieczki – adrenaliny, która
ma wielostronne działanie. Adrenalina powoduje skurcz naczyń krwionośnych w skórze i w trzewiach,
rozszerzenie ich w mięśniach, przyspiesza akcję serca, podwyższa ciśnienie i zwiększa przepływ krwi.
Hormon ten wspomaga działanie glukagonu, pobudzając wątrobę i mięśnie do uwalniania dużych ilości
glukozy. Wszystko to zwiększa sprawność aparatu ruchu, wydajność mięśni i przygotowuje organizm do
wykonania dużego wysiłku w krótkim czasie. Utrata apetytu, bladość skóry człowieka, a niekiedy mdłości
spowodowane wpływem silnego bodźca emocjonalnego, są wynikiem działania adrenaliny. Częste
powtarzanie się takich sytuacji sprawia, że organizm znajduje się w ciągłym stanie „gotowości bojowej” –
stresu. Jest to przyczyną licznych zaburzeń zdrowia, tzw. schorzeń cywilizacyjnych, jak: zawałów serca,
nerwic, chorób psychicznych czy wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jednak lekki stres działa pobudzająco i
mobilizująco.
Tabela do uzupełnienia i prezentacji dla grupy nr VI:
-1– ...
-2– ...
-3–
–
–
–
–
-4-
...
...
...
...
...
Literatura:
H. Wiśniewski: Biologia dla klas III. Agmen Warszawa1995
P. Hoser: Fizjologia organizmów z elementami anatomii człowieka. WSiP Warszawa 1998
-5-
Download