8. Czy zasoby środowiska są bezcenne

advertisement
p a k i e t e d u k a c y j n y C z ł o w i e k – Ś r o d o w i s k o – G o s p o d a r k a z a s a d y z r ó w n o w a ż o n e g o r o z w o j u
scenariusz
8
8
Czy
zasoby
s
z
k
oł A
po
nadgimna
z
PRZEDMIOT jalnA
podstawy
przedsiębiorczości
środowiska
są bezcenne
– ile kosztuje piękny krajobraz
i kropla czystej wody?
UWAGI O REALIZACJI
Lekcja umożliwi nauczycielowi realizację kilku wymagań ogólnych
i szczegółowych zawartych w podstawie programowej przedmiotu
podstawy przedsiębiorczości z wykorzystaniem licznych
i różnorodnych metod i form pracy (gra w role, dyskusja, metoda
ćwiczeniowa powiązana z wizualizacją). Pozwoli na ukazanie
lokalnych problemów społecznych w kontekście gospodarczym
i środowiskowym ze szczególnym zwróceniem uwagi na ocenę
ekonomicznej oraz społecznej efektywności przedsięwzięć
gospodarczych.
Podczas wprowadzenia do lekcji uczniowie powinni uświadomić sobie, że każde dobro ma swoją
wartość i należy tę wartość ustalić. W wielu przypadkach ustalenie ceny danego dobra, która jest
odzwierciedleniem wartości, może nastręczać bardzo wiele trudności.
W fazie realizacyjnej uczniowie zostaną zapoznani z rynkowymi oraz nierynkowymi
metodami wyceny dóbr oraz komponentami, które składają się na wartość zasobu środowiskowego.
Wycena rynkowa odbywa się na wolnym rynku, ale nie wszystkie zasoby środowiskowe są
przedmiotem transakcji kupna i sprzedaży. Dlatego opracowano cały szereg nierynkowych
metod wyceny. Dzięki temu możliwe jest uwzględnienie konkretnej wartości efektów
ekologicznych podczas planowania, wdrażania i analizy efektów rozmaitych przedsięwzięć
gospodarczych. W pracy z uczniem istotne jest to, że powyższe zagadnienia zostaną
zrealizowane z wykorzystaniem kart pracy, które zawierają przykłady bliskie i dobrze
znane uczniom (komponenty składowe wartości lasu i funkcje lasu, problemy związane
z rozbudową infrastruktury narciarskiej w Tatrach).
Faza podsumowująca ma na celu wykazanie, że trudno jest mówić o etycznych zachowaniach
w biznesie jeśli brane są pod uwagę jedynie efekty ekonomiczne działalności gospodarczej
przy jednoczesnym pomijaniu skutków i kosztów ekologicznych i społecznych.
Praca domowa wymaga praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy podczas konstrukcji
krótkiej ankiety, która może posłużyć do wyceny metodą kosztu podróży do obszaru
chronionego położonego w pobliżu miejsca zamieszkania uczniów lub obszaru znanego
z wycieczek szkolnych.
Pomysł na zrealizowanie danego tematu
metodą projektu edukacyjnego
Wykonajcie projekt polegający na wycenie metodą kosztu podróży do obszaru chronionego,
który jest położony niedaleko miejsca zamieszkania lub obiektu znanego wam ze szkolnej
wycieczki z wykorzystaniem ankiety przygotowanej w ramach pracy domowej.
p a k iet
ed u k a c y j n y
cz ł owie k
–
Ś rodowis k o
–
G ospod a r k a
z a s a d y
zr ó wnow a ż onego
rozwo j u
scenariusz 8
2
+8657020,05
scenariusz 8
Czy zasoby środowiska
są bezcenne
– ile kosztuje piękny krajobraz
i kropla czystej wody?
Scenariusz i materiały uzupełniające do przedmiotu
podstawy przedsiębiorczości w szkole ponadgimnazjalnej
Odniesienie zakresu treści scenariusza do podstawy programowej:
Zakres treści scenariusza
Cele kształcenia
– wymagania ogólne
Treści nauczania
– wymagania szczegółowe
1. Komponenty składające się
na wartość dóbr środowiskowych.
I. Komunikacja i podejmowanie
decyzji.
Uczeń wykorzystuje formy
komunikacji werbalnej
i niewerbalnej: podejmuje decyzje
i ocenia ich skutki, zarówno
pozytywne, jak i negatywne.
2. Rynek – cechy i funkcje.
2. Określanie wartości dóbr
metodami rynkowymi
oraz nierynkowymi.
3. Zastosowanie wybranych nierynkowych metod wyceny do określenia wartości zasobów środowiskowych.
4.
Rola wyceny zasobów
środowiska w ocenie efektów
ekologicznych przedsięwzięć
gospodarczych oraz zabiegów
ochrony przyrody.
+8657020,05
II. Gospodarka i przedsiębiorstwo.
Uczeń wyjaśnia zasady
funkcjonowania przedsiębiorstwa
i sporządza prosty biznesplan;
charakteryzuje mechanizmy
funkcjonowania gospodarki
i instytucji rynkowych oraz rolę
państwa w gospodarce; analizuje
aktualne zmiany i tendencje
w gospodarce świata i Polski,
rozróżnia i porównuje formy
inwestowania i wynikające
z nich ryzyko.
IV. Zasady etyczne.
Uczeń wyjaśnia zasady etyczne
w biznesie i relacjach
pracownik-pracodawca,
potrafi ocenić zachowania
pod względem etycznym.
Uczeń:
1) Charakteryzuje społeczne
i ekonomiczne cele
gospodarowania, odwołując się
do przykładów z różnych
dziedzin.
6) Charakteryzuje czynniki
wpływające na popyt i podaż.
7) Wyznacza punkt równowagi
rynkowej na prostych przykładach.
5.Przedsiębiorstwo.
Uczeń:
1) Charakteryzuje otoczenie,
w którym działa
przedsiębiorstwo.
2) Omawia cele działalności
przedsiębiorstwa oraz sposoby
ich realizacji.
9) Charakteryzuje zachowania
etyczne i nieetyczne
w biznesie krajowym
i międzynarodowym.
3
rozwo j u
zr ó wnow a ż onego
z a s a d y
G ospod a r k a
–
Ś rodowis k o
–
cz ł owie k
ed u k a c y j n y
p a k iet
4
!!!
scenariusz 8
Cel główny:
Zapoznanie uczniów z metodami wyceny
zasobów środowiskowych oraz uświadomienie
im, jak duże znaczenie ma wiedza
o ich wartości podczas planowania
różnorodnych przedsięwzięć gospodarczych.
Cele operacyjne:
Wiadomości
Uczeń:
•
•
•
•
podaje co składa się na wartość zasobu środowiskowego,
wyjaśnia na czym polega wycena rynkowa i nierynkowa zasobów środowiska,
wymienia podstawowe metody nierynkowej wyceny zasobów,
omawia jaka jest różnica między efektywnością ekonomiczną a efektywnością społeczną
działań podejmowanych w gospodarce.
Umiejętności
Uczeń:
•
•
•
•
•
•
dobiera właściwą metodę wyceny dla różnych zasobów środowiskowych,
projektuje proste badanie służące wycenie zasobów środowiskowych,
wyszukuje w dostępnych źródłach podstawowe informacje potrzebne do wyceny zasobów środowiskowych,
dostrzega związek pomiędzy działalnością gospodarczą, stanem środowiska
i zdrowiem człowieka,
podaje argumenty i formułuje wnioski podczas dyskusji w grupach,
analizuje i krytycznie ocenia argumenty różnych grup zaangażowanych
w proces gospodarowania.
Postawy
Uczeń:
• ma świadomość konieczności uwzględnienia nakładów i efektów ekologicznych
w ocenie efektywności przedsięwzięć gospodarczych oraz działań w zakresie ochrony
środowiska,
• jest otwarty na wprowadzanie nowych metod w ocenie efektów w gospodarce
i ochronie środowiska.
Czas zajęć:
90 min
(2x45 min)
Metody pracy wg klasyfikacji Szloska ze zmianami: pogadanka, dyskusja,
praca z tekstem źródłowym, gra w role
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: karta pracy, karta ewaluacji lekcji, film, instrukcje do pracy grupowej,
komputer z dostępem do Internetu
scenariusz 8
R e a liz a c j a
Wprowadzenie
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Czas w min
Plan toku lekcji
Metody
i formy pracy
Czynności organizacyjne.
Uczniowie odpowiadają na pytania: co to jest wartość, na jakiej podstawie można ocenić wartość dobra?
Nauczyciel podaje temat lekcji do zapisania.
5
Pogadanka.
Dyskusja.
Praca
zbiorowa.
Dlaczego trudno podać wartość
niektórych dóbr?
1. Podział uczniów na kilkuosobowe zespoły. Rozdanie kartonów z nazwami dóbr. Każdy zespół szereguje dobra zgodnie z ich rosnącą wartością. Po skończonym zadaniu
przedstawiciel każdej z grup prezentuje całej
klasie wyniki pracy. Wspólnie zostają wybrane
te dobra, z którymi zespoły miały największe
problemy podczas układania rankingu.
2. Uczniowie w tych samych zespołach przypisują
każdemu z dóbr konkretną wartość w złotych
polskich (wystarczy, żeby był to rząd wielkości
jeśli uczniowie nie znają dokładnej ceny,
np. kilkadziesiąt groszy, kilka złotych, kilkaset
złotych, itp.). Przedstawiciele każdej z grup
ponownie prezentują całej klasie wyniki pracy.
Wspólnie zastanawiają się dlaczego
w przypadku niektórych dóbr bardzo trudno
jest podać nawet przybliżoną ich wartość,
a zaproponowane wartości znacznie różnią się
między sobą.
3. Wnioski z dyskusji:
Wyróżniamy 2 grupy dóbr:
a. dobra o znanej wartości (cenie) – dobra, których wycena odbywa się na wolnym rynku,
b. dobra, których wartość jest trudna
do oszacowania – nie są przedmiotem
transakcji na rynku. Do oszacowania
ich wartości służą nierynkowe metody
wyceny.
Jak odbywa się wycena rynkowa dóbr?
1. Na podstawie danych w tabeli uczniowie ustalają cenę 1 kg jabłek na wolnym rynku oraz nazywają sytuację na rynku (niedobór, nadwyżka, równowaga) w przypadku każdej z cen podanych w tabeli.
15
Dyskusja.
Praca
w grupach.
1.
2.
3.
Środki
dydaktyczne
Karta pracy
nr 1
pt. „Dlaczego
trudno podać
wartość
niektórych
dóbr?”
dla grup.
Uwagi
(np. nr załącznika
z materiałem
wspomagającym realizację)
Materiały dla ucznia:
Załącznik 1.
Karteczki
samoprzylepne
do zapisywania
wartości.
Praca
z tekstem.
Praca
indywidualna.
10
Metoda
ćwiczeniowa.
Praca
zbiorowa.
Karta pracy
nr 2
pt. „Wycena
rynkowa 1 kg
jabłek”
dla każdego
ucznia.
Materiały dla ucznia:
załącznik 2.
5
Czas w min
Tok lekcji
r e a liz a c j a
rozwo j u
zr ó wnow a ż onego
z a s a d y
G ospod a r k a
–
Ś rodowis k o
Zadania szczegółowe
2. Uczniowie opisują, jak dochodzi na wolnym
rynku do ustalenia ceny równowagi rynkowej.
Odpowiadają na następujące pytania
(Karta pracy nr 2, punkty 1-3):
a. Co dzieje się na rynku, kiedy sprzedawca (sadownik) chce sprzedawać jabłka
po cenie 2,50 zł?
b. Co dzieje się na rynku, kiedy sprzedawca (sadownik) sprzedaje jabłka po cenie 2,10 zł?
3. Co dzieje się na rynku, kiedy jabłka są za darmo
lub są bardzo drogie (np. kg kosztuje 1000 zł)?
Jakie komponenty składają się na wartość dobra 15
środowiskowego?
1. Uczniowie samodzielnie zapoznają się
z tekstem źródłowym, stanowiącym część
karty pracy nr 3.
2. Na podstawie tekstu źródłowego oraz własnej wiedzy uczniowie określają jakie funkcje pełni las (5-8 funkcji). Zapisują te funkcje na tablicy
oraz w karcie pracy.
3. Uczniowie łączą wypisane wcześniej funkcje
lasu z odpowiednim komponentem wartości na schemacie w karcie pracy. Wspólnie sprawdzają jak zostało wykonane to zadanie.
Metody
i formy pracy
Praca
z tekstem.
Praca
indywidualna
i zbiorowa.
Środki
dydaktyczne
Uwagi
(np. nr załącznika
z materiałem
wspomagającym realizację)
Karta pracy
nr 3
pt. „Wartość
dóbr środowiskowych”
dla każdego
ucznia.
Materiały dla ucznia:
Załącznik 3.
Karta pracy
nr 4 pt. „Wycena
zasobów
środowiska”.
Materiały dla
każdej grupy:
papier dużego
formatu,
kolorowe pisaki
oraz magnesy
lub plastelina
do przytwierdzenia prac
uczniów.
Slajd/foliogram
pt. „Efektywne
gospodarowanie”.
Tekst źródłowy
pt. „Inwestycja
na Kasprowym
Wierchu”.
Materiały dla ucznia:
Załącznik 4.
P rz e rwa 5 m i n
r e a liz a c j a
–
cz ł owie k
ed u k a c y j n y
p a k iet
6
scenariusz 8
Plan toku lekcji
10
Jakie są nierynkowe metody wyceny?
1. Podział uczniów na kilkuosobowe grupy. Każda
grupa otrzymuje kartki formatu A3
oraz kolorowe flamastry. Uczniowie w każdej grupie mają za zadanie zaproponowanie metod wyceny (może ich być kilka) każdego
z zasobów środowiskowych oraz wyliczenie
informacji niezbędnych do wyceny. Wycena
każdego z zasobów powinna odbyć się
na osobnej kartce. Dla każdej z metod wyceny należy użyć koloru z tabeli karty pracy 4.
2. Po zakończeniu prac w grupach prace zostają
przypięte do tablicy, a wyniki zostają
porównane i omówione.
25
Co to jest efektywność? Czym różni się efekt
ekonomiczny od efektu ekologicznego?
1. Wyjaśnienie uczniom, że efektywność
ekonomiczna jest sposobem pomiaru
skuteczności i celowości danej działalności
gospodarczej. Polega na porównaniu wartości
nakładów i efektów.
Metoda
ćwiczeniowa
połączona
z wizualizacją.
Praca
grupowa.
Pogadanka.
Praca
z tekstem
źródłowym.
Gra w role.
Materiały
dla nauczyciela:
Załącznik 1.
Materiały dla ucznia:
Załącznik 5.
scenariusz 8
R e a liz a c j a
1. Zadanie uczniom pytania: Czy uwzględnianie
efektów ekologicznych inwestycji ma sens?
Jakimi narzędziami dysponujemy,
żeby ocenić jego wartość?
5
1.
2. 5
Z a ko ń cz e ni e i e w a lu a c j a
O racjonalnym gospodarowaniu jest mowa wtedy, kiedy wartość efektów jest wyższa
niż wartość nakładów. Efektywność
ekonomiczno-ekologiczna uwzględnia
nie tylko efekt ekonomiczny, lecz także
oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko.
2. Uczniowie wymieniają i zapisują na tablicy
jak najwięcej walorów przyrodniczych Tatr,
które potwierdzają wyjątkową wartość gór.
3. Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy,
każda będzie reprezentowała odmienną
grupę interesu:
a. Przedsiębiorców, którzy chcą wybudować
na Kasprowym Wierchu dużą stację narciarską.
b. Narciarzy, zainteresowanych wyłącznie
możliwością uprawiania sportu
na Kasprowym Wierchu.
c. Mieszkańców Zakopanego
wynajmujących pokoje turystom.
d. Przedstawicieli organizacji ekologicznych
zainteresowanych ochroną walorów przyrodniczych góry.
4. Na podstawie tekstu źródłowego każda z grup przygotuje i zaprezentuje listę najistotniejszych dla swojej grupy efektów ekonomicznych i/lub ekologicznych, które będą konsekwencją opisanej inwestycji oraz argumenty uzasadniające własną postawę.
PODSUMOWANIE
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Czas w min
Plan toku lekcji
Zadanie pracy domowej.
Przygotuj projekt ankiety, która posłuży
do wyceny metodą kosztów podróży
obszaru chronionego, który jest położony niedaleko miejsca zamieszkania lub obiektu znanego uczniom ze szkolnej wycieczki.
Uczniowie oceniają lekcję z wykorzystaniem
karty ewaluacji zajęć.
Metody
i formy pracy
Środki
dydaktyczne
Uwagi
(np. nr załącznika
z materiałem
wspomagającym realizację)
Dyskusja.
Praca
zbiorowa.
Karta
ewaluacji lekcji.
Karta
autoewaluacji
zajęć edukacyjnych dla
nauczyciela.
Materiały dla ucznia:
Załącznik 6.
Materiały dla nauczyciela:
Załącznik 2.
7
rozwo j u
zr ó wnow a ż onego
z a s a d y
G ospod a r k a
–
scenariusz 8
dla ucznia
Załącznik 1 Karta pracy nr 1 – Dlaczego trudno
podać wartość niektórych dóbr?
1. Uszereguj podane poniżej dobra zgodnie z ich rosnącą wartością
(wykonaj to polecenie na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia).
2. Przypisz każdemu z dóbr konkretną wartość w złotych polskich
(wystarczy, żeby był to rząd wielkości jeśli uczniowie nie znają dokładnej ceny,
np. kilkadziesiąt groszy, kilka złotych, kilkaset złotych, itp.)
Zapisz ją na karteczce samoprzylepnej.
Spodnie jeansowe
znanej marki
Kasprowy Wierch
w Tatrach
Półwysep Helski
1 kilogram szynki
Podróż pociągiem
z Krakowa do Warszawy
Bułka kajzerka
Pralka automatyczna
1 kilogram jabłek
Samochód osobowy
średniej klasy
Czekolada mleczna 100 g
p a k iet
ed u k a c y j n y
cz ł owie k
–
Ś rodowis k o
Materiały
8
Puszcza Białowieska
3. Wypisz dobra, dla których trudno podać konkretną wartość
w złotych. Jak myślisz, dlaczego miałeś/łaś problem z podaniem
wartości?
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
Materiały
scenariusz 8
dla ucznia
Załącznik 2 Karta pracy nr 2 – Wycena rynkowa
1 kg jabłek
1. Posługując się danymi z tabeli wykonaj następujące polecenia:
a. Ustal jaka będzie cena jabłek na wolnym rynku.
b. Nazwij sytuację na rynku (niedobór, nadwyżka, równowaga) w przypadku
każdej z cen podanych w tabeli. Pomoże Ci w tym obliczenie różnicy między podażą a popytem.
Sytuacja
Cena
za 1 kg
(zł)
A
2,10
100
B
2,20
C
Popyt
Sytuacja
na jabłka
(kg)
Cena
za 1 kg
(zł)
Podaż
jabłek
(kg)
F
2,10
20
80
G
2,20
40
2,30
60
H
2,30
60
D
2,40
40
I
2,40
80
E
2,50
20
J
2,50
100
Różnica Sytuacja
między na rynku
podażą
i popytem
2. Narysuj krzywą podaży oraz krzywą popytu, wskaż cenę
równowagi rynkowej oraz ilość produktu równoważącą rynek
na podstawie informacji podanych w zadaniu 1.
cena
(zł)
Popyt i podaż (kg)
3. Zastanów się, co działoby się z popytem i zaznacz to na wykresie, gdyby:
a. sadownicy zaczęli rozdawać jabłka za darmo (cena = 0 zł),
b. sadownicy ustalili cenę równą 1000 zł.
Opracowano na podstawie:
M. Rekowski, Wprowadzenie do mikroekonomii. Wyd. Akademia, Poznań, 1996
9
rozwo j u
zr ó wnow a ż onego
z a s a d y
G ospod a r k a
–
Ś rodowis k o
–
cz ł owie k
ed u k a c y j n y
p a k iet
10
Materiały
scenariusz 8
dla ucznia
Załącznik 3 Karta pracy nr 3 – Wartość dóbr
środowiskowych
„Lasy pełnią różnorodne funkcje. Funkcje gospodarcze lasów dotyczą bezpośrednio gospodarki leśnej.
Ich istota polega na zapewnieniu drewna (…) oraz stworzeniu możliwości pozyskiwania użytków
ubocznych (żywicy, grzybów, owoców leśnych itp.). Lasy pełnią także ważne funkcje pozagospodarcze,
nie mające bliskiego związku z celami ekonomicznymi leśnictwa. Kondycja lasów ma jednak pośredni
wpływ na wyniki działalności innych dziedzin gospodarowania, a także przyczynia się do bezpośredniego
przysparzania korzyści społeczeństwu (…). Znaczenie lasów jako źródła surowca drzewnego jest jednak
coraz mniejsze, rośnie natomiast powierzchnia drzewostanów uznanych za lasy ochronne oraz lasów
gospodarczych pełniących rolę głównego składnika obszarów chronionych ze względu na walory
przyrodnicze (np. parków krajobrazowych) (…). Dla gmin posiadanie drzewostanów atrakcyjnych
krajobrazowo i dogodnie położonych ze względu na odległość od dużych miast jest źródłem (…)
wpływów z podatków lokalnych nieruchomości (wczasowych, letniskowych, usługowych na rzecz
turystyki) oraz wpływów z podatków od działalności gospodarczej ukierunkowanej na przyjezdnych.”
1. Na podstawie powyższego tekstu źródłowego oraz posiadanych
wiadomości wymień jakie funkcje pełni las.
1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2....................................................................................................
3....................................................................................................
4....................................................................................................
5....................................................................................................
2. Uzupełnij schemat elementami składowymi wartości
ekonomicznej lasu (dla ułatwienia można wybrać jako przykład Puszczę Białowieską,
Puszczę Kampinoską lub inny kompleks leśny znany uczniom).
Wartość ekonomiczna
....................................
Wartość użytkowa
– związana z korzystaniem
z zasobu
Wartość pozaużytkowa
– wartość istnienia zasobu
dla przyszłych pokoleń;
satysfakcja, że zasób istnieje
Wartość użytkowa rzeczywista
– związana z bezpośrednim
korzystaniem z zasobu
Wartość użytkowa opcyjna
– związana z utrzymaniem
możliwości (opcji) korzystania
z zasobu w przyszłości
....................................
Wartość użytkowa rzeczywista
bezpośrednia – związana
z bezpośrednim
konsumowaniem zasobu
Wartość użytkowa rzeczywista
pośrednia – związana
z korzystaniem z zasobu
za pośrednictwem innego dobra
....................................
Konsumpcyjna wartość
użytkowa – po wykorzystaniu
(konsumpcji) zasób nie jest
już dostępny dla innych
Niekonsumpcyjna wartość
użytkowa – korzystanie z zasobu
nie przekreśla możliwości
korzystania z niego przez innych
....................................
....................................
+
....................................
+
....................................
+
....................................
+
....................................
....................................
Wartość lasu
Źródło: B. Fiedor, Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, Wyd. C. H. Beck, Warszawa, 2002
Materiały
scenariusz 8
dla ucznia
Załącznik 4 Karta pracy nr 4 – Wycena zasobów
środowiska
Nazwa metody
Wyceniane zasoby
Charakterystyka
Metoda kosztów
podróży.
Kolor niebieski
Metoda zakłada, że im cenniejsze jest miejsce, tym turyści
są skłonni wydać większą kwotę za dojazd i pobyt w tym
miejscu. Wartość zasobu oblicza się w oparciu o liczbę
odwiedzających oraz kwoty wydawane przez turystów.
Metoda opiera się na badaniach ankietowych.
Zasoby przyrody o wysokiej
wartości rekreacyjno-turystycznej,
np. parki narodowe
i krajobrazowe, cenne obiekty
przyrodnicze.
Metoda
hedoniczna.
Kolor czerwony
Metoda zakłada, ze cena rynkowa pewnych dóbr zależy
od ich cech nierynkowych, które są związane z jakością
środowiska.
Do ustalenia wartości zasobu używane są rynkowe ceny
dóbr zastępczych, będących przedmiotem transakcji
na rynku. Najczęściej są to nieruchomości.
Metoda opiera się na porównaniu cen nieruchomości
różniących się swoim otoczeniem. Różnice cen rynkowych
umożliwiają wycenę zasobów środowiskowych.
Czyste powietrze, piękny widok
z okna, walory estetyczne
otoczenia, cisza i spokój, bliskość
lasu, tereny dogodne
do wypoczynku (jezioro, park).
Metoda nakładów
prewencyjnych
i kosztów
restytucji.
Kolor zielony
Wartość zasobu jest określana na podstawie kwot,
które ludzie chcą zapłacić w celu powstrzymania
degradacji (nakłady prewencyjne) lub przywrócenia
pożądanego stanu środowiska (koszty restytucji).
Dobrym sposobem wyceny jest wykorzystanie
„środowiskowych surogatów (zamienników)”, czyli dóbr
i usług kupowanych w celu uniknięcia korzystania
z zanieczyszczonego środowiska.
Przykłady zamienników: ujęcia czystej wody, bary tlenowe.
Cisza i spokój, czysta woda,
czyste powietrze, obszary o dużej
wartości przyrodniczej.
Metoda
utraconych
korzyści.
Kolor czarny
Metoda kapitału
ludzkiego.
Kolor
pomarańczowy
Obszary o dużej wartości
Wartość zasobu środowiskowego jest określana
na podstawie wyceny korzyści związanych z alternatywnym przyrodniczej, zieleń miejska.
wykorzystaniem tego zasobu.
Przykłady alternatywnego wykorzystania terenów
podmokłych: prowadzenie tam gospodarki rolnej lub leśnej.
Wartość zasobu jest oceniania na podstawie sumy strat
w zarobkach oraz kosztów leczenia osób, które ucierpiały
z powodu pogorszenia jakości środowiska.
Są to tzw. ekonomiczne koszty choroby.
Metoda jest użyteczna, kiedy można dostrzec wyraźny
związek między jakością komponentów środowiska
a zdrowiem człowieka, co często jest bardzo trudne.
Wycena skutków działalności
przemysłowej, zanieczyszczenia
wody i powietrza, wpływu
inwestycji przemysłowych
(np. budowy zbiorników
retencyjnych) na zdrowie ludzi.
Opracowano na podstawie:
A. Becla, S. Czaja, A. Zielińska, Analiza kosztów/korzyści w wycenie środowiska przyrodniczego. Difin, Warszawa, 2012
B. Fiedor, Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych. Wyd. C. H. Beck, Warszawa, 2002
J. T. Winpenny, Wartość środowiska. Metody wyceny ekonomicznej. PWE, Warszawa, 1995
11
rozwo j u
zr ó wnow a ż onego
z a s a d y
G ospod a r k a
–
Ś rodowis k o
–
cz ł owie k
ed u k a c y j n y
p a k iet
12
Materiały
scenariusz 8
dla ucznia
Załącznik 4 (ciąg dalszy ze strony 11)
1. Na podstawie informacji zawartej w tabeli ze strony 11 zaproponuj
metodę wyceny następujących zasobów środowiskowych:
a.cisza,
b. 1 litr czystej wody (np. wody oligoceńskiej),
c. 1 m3 czystego powietrza,
d. Puszcza Białowieska.
Przykład: Zasób środowiskowy
Metoda wyceny
Metoda kosztu
podróży
Jakich informacji potrzebujesz?
1. Ile osób dziennie odwiedza park
miejski?
2. Jakie są koszty dojazdu do parku
każdej z tych osób?
park miejski
Metoda utraconych
korzyści
Metoda
hedoniczna
1. Ile budynków można potencjalnie
wybudować na terenie parku
(budynki mieszkalne, biurowce,
centra handlowe – zależy to od typu
zabudowy otaczającej park)?
2. Jakie są dochody właścicieli
budynków (np. jaki jest czynsz
za wynajęcie powierzchni biurowej)?
1. Jaka jest średnia cena
nieruchomości w bezpośrednim
sąsiedztwie parku?
2. Ile kosztują domy o podobnym
standardzie oddalone od parku?
Załącznik 5 Tekst źródłowy
– „Inwestycja na Kasprowym Wierchu”
Od kilku lat pojawiają się pomysły budowy nowoczesnej stacji narciarskiej w okolicach Kasprowego
Wierchu, w samym sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szeroka, sztucznie naśnieżana
natrostrada prowadziłaby z Kasprowego Wierchu do Kuźnic. Narciarzy w okolice Kasprowego
Wierchu mogłaby wwozić naziemna kolejka, którą można byłoby również dojechać tunelem
pod górami do słowackiej części Tatr. W ten sposób zostałyby połączone, ku radości narciarzy,
polskie i słowackie ośrodki narciarskie. Trasa kolejki poza tunelem byłaby zagrożona lawinami,
częstymi w tych rejonach Tatr. Można ją jednak zabezpieczyć konstruując mur odpowiedniej
wysokości, który chroniłby kolejkę przed osuwającym się śniegiem. Utrzymanie tras narciarskich
wymagałoby sztucznego zaśnieżania – armatki śnieżne ustawione wysoko w górach wymagają
doprowadzenia dużej ilości wody. Wydaje się jednak, że rozwiązanie tego problemu również
nie jest skomplikowane. Zaproponowano wybudowanie w okolicach Kasprowego Wierchu dużego
stawu, który gromadziłby wodę na potrzeby narciarstwa i stanowił dodatkową atrakcję turystyczną.
Opracowano na podstawie informacji medialnych
Materiały
scenariusz 8
dla ucznia
Załącznik 6 Karta ewaluacji lekcji!
Dokończ poniższe zdania, a następnie zaprezentuj swoją opinię
na forum klasy:
Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/dowiedziałam się o
dpwiedzialem
sie
chcialbym
dowiedziec sie
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .wiecej
...................................................................................
dpwiedzialem
sie
chcialbym
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .dowiedziec
. . . . . . . sie
.............................................................................
wiecej
zaintersowalo
mnie
najwiecej
problemow
Najbardziej zainteresowało
mnie
zaintersowalo
mnie
najwiecej
problemow
.........................................................................................................
.........................................................................................................
Chciałbym/chciałabym dowiedzieć się więcej na temat
dpwiedzialem
sie
dpwiedzialem
sie
zaintersowalo
mnie
zaintersowalo
mnie
chcialbym
dowiedziec sie
wiecej
.........................................................................................................
chcialbym
dowiedziec sie
wiecej
.........................................................................................................
najwiecej
problemow
Najwięcej
problemów miałem/miałam z wykonaniem polecenia
najwiecej
problemow
.........................................................................................................
.........................................................................................................
13
rozwo j u
scenariusz 8
dla nauczyciela
Załącznik 1
EFEKTYWNE GOSPODAROWANIE
EFEKTY
NAKŁADY
EFEKTYWNOŚĆ
EFEKT EKONOMICZNY + EFEKT EKOLOGICZNY
=
EKONOMICZNO-EKOLOGICZNA
Nakłady ponoszone
Nakłady ponoszone
na uzyskanie
efektu ekonomicznego
EFEKT EKOLOGICZNY
z a s a d y
zr ó wnow a ż onego
Materiały
=
KORZYŚCI
na uzyskanie
efektu ekologicznego
KOSZTY
Negatywne dla środowiska skutki,
spowodowane zanieczyszczeniem
środowiska, powodujące obniżenie
jakości życia
Całokształt pozytywnych dla środowiska
skutków rozpatrywanej działalności
oraz korzyści uzyskane w wyniku
niezaistnienia negatywnych skutków
G ospod a r k a
–
+
Opracowano na podstawie:
A. Becla, S. Czaja, A. Zielińska, Analiza kosztów/korzyści w wycenie środowiska przyrodniczego. Difin, Warszawa, 2012
B. Fiedor, Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych. Wyd. C. H. Beck, Warszawa, 2002
Rozwiązanie kart pracy
Karta pracy nr 2 – Wycena rynkowa 1 kg jabłek
a. Ustal jaka będzie cena jabłek na wolnym rynku.
b. Nazwij sytuację na rynku (niedobór, nadwyżka, równowaga) w przypadku każdej
z cen podanych w tabeli. Pomoże Ci w tym obliczenie różnicy między podażą
p a k iet
ed u k a c y j n y
–
1. Posługując się danymi z tabeli wykonaj następujące polecenia:
cz ł owie k
Ś rodowis k o
–
J. T. Winpenny, Wartość środowiska. Metody wyceny ekonomicznej. PWE, Warszawa, 1995
14
a popytem.
Sytuacja
Cena
za 1 kg
(zł)
A
2,10
100
B
2,20
C
Popyt
Sytuacja
na jabłka
(kg)
Cena
za 1 kg
(zł)
Podaż
jabłek
(kg)
F
2,10
20
- 80
Niedobór
80
G
2,20
40
- 40
Niedobór
2,30
60
H
2,30
60
0
Równowaga
rynkowa
D
2,40
40
I
2,40
80
+ 40
Nadwyżka
E
2,50
20
J
2,50
100
+ 80
Nadwyżka
Różnica Sytuacja
między na rynku
podażą
i popytem
Cena jabłek na wolnym rynku będzie równa 2,30 zł za 1 kilogram
Materiały
scenariusz 8
dla nauczyciela
Załącznik 1
2. Narysuj krzywą podaży oraz krzywą popytu, wskaż cenę równowagi
rynkowej oraz ilość produktu równoważącą rynek na podstawie
informacji podanych w zadaniu 1.
cena
(zł)
2,50
E
J podaż
D
2,40
I
2,30
cena
równowagi
rynkowej
C=H
2,20
2,10
B
G
A popyt
F
20
40
60
80
100
Popyt i podaż (kg)
ilość produktu równoważąca rynek
3. Zastanów się, co działoby się z popytem i zaznacz to na wykresie,
gdyby:
a. sadownicy zaczęli rozdawać jabłka za darmo (cena = 0 zł),
b. sadownicy ustalili cenę równą 1000 zł.
Jeśli jabłka byłyby rozdawane za darmo, popyt na nie byłby nieskończenie wysoki. Każdy chciałby
je wziąć, niezależnie od tego, czy je lubi, czy nie, czy ich potrzebuje w danym momencie, czy nie.
Bardzo wysoka cena jabłek spowoduje znaczny spadek popytu, ale nie możemy powiedzieć,
że popyt będzie równy 0 (co oznacza, że nikt nie jest zainteresowany kupnem jabłek przy cenie
1000 zł za kilogram). Zawsze może znaleźć się choć jeden „amator” tych owoców,
nawet, gdy będą bardzo drogie.
15
rozwo j u
zr ó wnow a ż onego
z a s a d y
scenariusz 8
dla nauczyciela
Załącznik 1
Karta pracy nr 3 – Wartość dóbr środowiskowych
„Lasy pełnią różnorodne funkcje. Funkcje gospodarcze lasów dotyczą bezpośrednio gospodarki
leśnej. Ich istota polega na zapewnieniu drewna (…) oraz stworzeniu możliwości pozyskiwania
użytków ubocznych (żywicy, grzybów, owoców leśnych itp.). Lasy pełnią także ważne funkcje
pozagospodarcze, nie mające bliskiego związku z celami ekonomicznymi leśnictwa. Kondycja
lasów ma jednak pośredni wpływ na wyniki działalności innych dziedzin gospodarowania,
a także przyczynia się do bezpośredniego przysparzania korzyści społeczeństwu (…).
Znaczenie lasów jako źródła surowca drzewnego jest jednak coraz mniejsze, rośnie natomiast
powierzchnia drzewostanów uznanych za lasy ochronne oraz lasów gospodarczych pełniących
rolę głównego składnika obszarów chronionych ze względu na walory przyrodnicze
(np. parków krajobrazowych) (…).
Dla gmin posiadanie drzewostanów atrakcyjnych krajobrazowo i dogodnie położonych
ze względu na odległość od dużych miast jest źródłem (…) wpływów z podatków lokalnych
nieruchomości (wczasowych, letniskowych, usługowych na rzecz turystyki) oraz wpływów
z podatków od działalności gospodarczej ukierunkowanej na przyjezdnych.”
Źródło: B. Fiedor, Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, Wyd. C. H. Beck, Warszawa, 2002
1. Na podstawie powyższego tekstu źródłowego oraz posiadanych
wiadomości wymień jakie funkcje pełni las.
p a k iet
ed u k a c y j n y
cz ł owie k
–
Ś rodowis k o
–
G ospod a r k a
Materiały
16
1. Źródło drewna dla przemysłu i gospodarstw domowych.
2. Miejsce zbioru grzybów, jagód, żywicy.
3. Miejsce wypoczynku ludności.
4. Podnosi atrakcyjność turystyczną miejscowości, regionu.
5. Miejsce życia dzikich zwierząt.
6. Pełni funkcje ochronne (ochrona przed erozją gleb, ochrona przed powodziami, ochrona przed wiatrem).
7. Tworzy specyficzny mikroklimat.
Materiały
scenariusz 8
dla nauczyciela
Załącznik 1
2. Uzupełnij schemat elementami składowymi wartości
ekonomicznej lasu (dla ułatwienia można wybrać jako przykład Puszczę Białowieską,
Puszczę Kampinoską lub inny kompleks leśny znany uczniom)
Wartość ekonomiczna
Wartość użytkowa
– związana z korzystaniem
z zasobu
Wartość pozaużytkowa
– wartość istnienia zasobu
dla przyszłych pokoleń;
satysfakcja, że zasób istnieje
Wartość zadowolenia,
że w lesie na wolności
żyją zwierzęta
Wartość użytkowa rzeczywista
– związana z bezpośrednim
korzystaniem z zasobu
Wartość użytkowa opcyjna
– związana z utrzymaniem
możliwości (opcji) korzystania
z zasobu w przyszłości
Wartość równa kwocie,
którą jesteśmy skłonni zapłacić,
żeby utrzymać możliwość
korzystania z lasu w przyszłości
Wartość użytkowa rzeczywista
bezpośrednia – związana
z bezpośrednim
konsumowaniem zasobu
Wartość użytkowa rzeczywista
pośrednia – związana
z korzystaniem z zasobu
za pośrednictwem innego dobra
Wartość lasu wynikająca
z tworzenia korzystnego
mikroklimatu, który korzystnie
wpływa na zdrowie ludzi
Konsumpcyjna wartość
użytkowa – po wykorzystaniu
(konsumpcji) zasób nie jest
już dostępny dla innych
Niekonsumpcyjna wartość
użytkowa – korzystanie z zasobu
nie przekreśla możliwości
korzystania z niego przez innych
Wartość zadowolenia podczas
wypoczynku w lesie
+
+
+
+
Wartość rynkowa pozyskanego
w lesie drewna
Wartość lasu
17
rozwo j u
zr ó wnow a ż onego
z a s a d y
scenariusz 8
dla nauczyciela
Załącznik 2 Karta autoewaluacji
zajęć edukacyjnych dla nauczyciela
Temat
..............................................................................................
Klasa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Oceń dzisiejsze zajęcia w skali stopni szkolnych od 1 do 6
Ujęcie treści kształcenia było dla mnie ciekawe.
1
2
3
4
5
6
5
6
Omawiana na zajęciach problematyka była interesująca dla uczniów.
1
2
3
4
Zastosowane metody nauczania/uczenia się umożliwiły realizację celów zajęć.
1
2
3
4
5
6
Zajęcia ukazały uczniom zależności między gospodarką, społeczeństwem, środowiskiem.
p a k iet
ed u k a c y j n y
cz ł owie k
–
Ś rodowis k o
–
G ospod a r k a
Materiały
18
1
2
3
4
5
6
Lekcja sprzyjała kształtowaniu u uczniów odpowiedzialności za środowisko w zgodzie
z zasadami zrównoważonego rozwoju.
1
2
3
4
5
6
Zajęcia zorganizowano w sposób wymagający aktywności ucznia.
1
2
3
4
5
6
3
4
5
6
4
5
6
Uczniowie wykazali aktywność na lekcji.
1
2
Czas zajęć został wykorzystany zgodnie z planem.
1
2
3
Prowadząc kolejne zajęcia zmieniłabym/zmieniłbym
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
scenariusz 8
NOtatki
+8
65
70
2
+80,605
7020
,05
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
.........................................................................................................
Bibliografia:
1. A. Becla, S. Czaja, A. Zielińska, Analiza kosztów/korzyści w wycenie środowiska
przyrodniczego. Difin, Warszawa, 2012
2. D. Begg, S. Fischer, R. Dornbusch, Mikroekonomia. PWE, Warszawa, 2000
3. B. Fiedor, Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych. Wyd. C. H. Beck, Warszawa, 2002
4. K. Malik, Ekonomiczno-ekologiczna efektywność gospodarowania w warunkach rynkowych. [w:] F. Piontek (red.), Ekonomia a rozwój zrównoważony. Teoria i kształcenie, T. 1: 178-191, 2002
5. M. Rekowski, Wprowadzenie do mikroekonomii. Wyd. Akademia, Poznań, 1996
6. H. M. Szoege, Zarys problemów ekonomiki środowiska. Wyd. SGGW, Warszawa, 2005
7.J. T. Winpenny, Wartość środowiska. Metody wyceny ekonomicznej. PWE, Warszawa, 1995
19
poc
ho
100% z
+8657020,
recyklingu
Korzystaj z naszych scenariuszy :)
+8657020,05
scenariusz 1 Dom energooszczędny czyli ochrona środowiska
i racjonalne gospodarowanie w życiu codziennym
scenariusz 2 Na drodze ku zielonej energii
scenariusz 3 Człowiek przedsiębiorczy czyli współpraca ludzi z przyrodą
scenariusz 4 Masz prawo do życia w czystym środowisku
– ludzie i organizacje pozarządowe w obronie praw człowieka
scenariusz 5 Działalność człowieka w środowisku
zgodnie z zasadami demokracji i zrównoważonego rozwoju
scenariusz 6 Między dwoma biegunami
– zróżnicowanie społeczno-gospodarcze współczesnego świata
scenariusz 7 Czy pracownik może być „zielony”?
scenariusz 8 Czy zasoby środowiska są bezcenne
– ile kosztuje piękny krajobraz i kropla czystej wody?
scenariusz 9 Marketing ekologiczny
– kiedy możemy mu wierzyć, czyli jak rozpoznać produkty oszczędzające środowisko?
scenariusz 10 Coraz lepiej nam się żyje, ale jak zmierzyć jakość życia?
http://nauczyciele.mos.gov.pl
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
p a k i e t e d u k a c y j n y C z ł o w i e k – Ś r o d o w i s k o – G o s p o d a r k a z a s a d y z r ó w n o w a ż o n e g o r o z w o j u
b
wane na papi
ydruko
erze
w
cym
dzą
yw
zur
ros
Copyright by Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2014
Download