KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY IIC Temat zajęć: Odkrycie Mikołaja Kopernika Ośrodek tematyczny:Ciekawostki, zjawiska, odkrycia ,wynalazki Cel główny: zrozumienie istoty odkrycia M. Kopernika Cele szczegółowe: Uczeń: - wie kim był M. Kopernik i rozumie sens jego odkrycia - zna przysłowie o M. Koperniku - zna nazwy i porządek planet Układu Słonecznego względem Słońca -rozumie pojęcia: astronomia orbita, Wielki Wybuch, Układ Słoneczny -zna w zarysie teorię powstania Wszechświata i Układu Słonecznego - potrafi prawidłowo zapisać liczebniki porządkowe - potrafi tworzyć rodziny wyrazów i wyrazy pokrewne -potrafi mnożyć i dzielić w zakresie 30 -potrafi tworzyć formę przestrzenną Metody: -aktywizujące: burza mózgów, zabawa słowna, zabawa ruchowa -praktycznego działania: wyszukiwanie,oglądanie,uzupełnianie,pisanie -rozmowa -pokaz Środki dydaktyczne: • model Układu Słonecznego • ilustracje dotyczące powstania Wszechświata i Układu Słonecznego • zdjęcia planet i innych obiektów astronomicznych • kartoniki z nazwami planet • ciekawostki dotyczące planet • nagranie muzyczne • ilustracja M. Kopernika • duży napis –przysłowie • ilustracje do teorii Ptolemeusza i M. Kopernika • książki o tematyce kosmicznej Formy pracy: • zbiorowa • indywidualna: jednolita i zróżnicowana • grupowa: jednolita 12.04.2011r. Przebieg zajęć: 1. Powitanie nauczyciela. Podanie tematu zajęć. 2. Mnożenie i dzielenie w zakresie 30. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Korzystanie ze schematu graficznego –„drzewka”. 3. Pytania skierowane do uczniów dotyczące własnych obserwacji kosmosu, jako wprowadzenie do tematyki kosmosu. • Czy zdarza wam się nocą obserwować niebo? • Co widzicie na niebie? • Czy jesteście ciekawi jak wyglądają gwiazdy i inne planety, jaki był ich początek? 4. Krótkie streszczenie powstania Wszechświata- zapoznanie z teorią Wielkiego Wybuchu: na czym on polegał, kiedy do niego doszło, jakie były jego skutki. 5. Powstanie Układu Słonecznego: geneza i przebieg 6. Poznawanie 8 głównych planet wchodzących w jego skład (Merkury , Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun),oraz innych obiektów astronomicznych (meteoryty, asteroidy, komety ,gwiazdy).Poznanie porządku, w jakim są one położone względem Słońca. Porównywanie ich wielkości. 7. Czytanie przez dzieci ciekawostek na temat poszczególnych planet. Dzielenie się informacjami na forum klasy. 8. Zapoznanie z teorią geocentryczną Ptolemeusza i teorią heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Wyjaśnienie pojęć: astronomia, orbita. Poznanie przysłowia: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię , polskie go wydało plemię.” 9. Zabawa „Wszystko krąży” ułatwiająca rozumienie istoty odkrycia M. Kopernika. Dzieci losują kartoniki z nazwami planet, głośno odczytują je i zajmują właściwe miejsca względem dziecka-Słońca. Pojawienie się muzyki jest sygnałem , że planety znajdują się w Układzie Słonecznym i zaczynają krążyć po orbitach. (Zwrócenie uwagi na fakt, że Ziemia porusza się również wokół własnej osi). 10. Odpowiadanie na pytania dotyczące rysunku Układu Słonecznego • Co udowodnił Mikołaj Kopernik? • Która planeta krąży najbliżej słońca? • Co znajduje się w środku Układu Słonecznego? Pokaz książek dotyczącej tematyki poruszanej na zajęciach. Zachęcenie do korzystania z różnych źródeł wiedzy. 11.Pisanie nazw planet Układu Słonecznego według podanego warunku(od planety znajdującej się najbliżej Słońca do tej najdalej). Zwrócenie uwagi na wielką literę w pisowni nazw planet i ich mieszkańców. 12. Zabawa słowna- uzupełnianie zdań. Dzieci obserwują ilustrację Układu Słonecznego. N-l rozpoczyna zdania, a dzieci kończą je używając liczebników porządkowych, lub wymieniając nazwy planet, np. -Merkury to … planeta Układu Słonecznego. -Piątą planetą Układu Słonecznego jest… 13.Utrwalenie pisowni liczebników w aspekcie porządkowym. Przepisywanie zdań. 14.Tworzenie rodziny wyrazów: kosmos, planeta. 15. Tworzenie wyrazów pokrewnych i uzupełnianie nimi zdań (Ziemianin, Marsjanin). 16. Wykonie w grupach modelu rakiety kosmicznej z pudełek, butelek i aluminium. 17. Podsumowanie zajęć i samoocena. 18. Praca domowa: ćw. 1 str.9 (zeszyt zielony )i ćw. 2 str.10 (zeszyt zielony).