Scenariusz zajęć „tkanki roślin” biologia, III etap edukacyjny Temat

advertisement
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „TKANKI ROŚLIN”
BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Tkanki roślin.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (5.3) [uczeń] wskazuje cechy adaptacyjne w budowie tkanek roślinnych
do pełnienia określonych funkcji (tkanka twórcza, okrywająca, miękiszowa, wzmacniająca,
przewodząca).
Cele zoperacjonalizowane
Definiuje pojęcia: tkanka
UCZEŃ:
Dokonuje podziału tkanek na twórcze i
stałe
Odróżnia i nazywa poznane rodzaje tkanek
roślinnych (tkanka twórcza, okrywająca,
miękiszowa, wzmacniająca, przewodząca)
Wyjaśnia związek budowy tkanki z jej
funkcją
Wymienia funkcje tkanek roślinnych
Wymienia tkanki roślin (tkanka twórcza,
okrywająca, miękiszowa, wzmacniająca,
przewodząca)
Nabywane umiejętności
UCZEŃ:
Potrafi przeprowadzić doświadczenie
obrazujące transport substancji w roślinie
Wie, na czym polega różnica między
tkankami twórczymi i stałymi
Wie, na czym polega transport substancji w
roślinie
Wskazuje rozmieszczenie różnych
rodzajów tkanek w roślinie
1
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kompetencje kluczowe




Kompetencje informatyczne
Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
1) Wstęp:
Zapoznanie uczniów z tematem.
Przypomnienie pojęcia tkanki.
2) Przebieg zajęć:
Nauczyciel prezentuje planszę z podziałem tkanek roślinnych (tkanka twórcza, tkanka stała:
okrywająca, przewodząca, miękiszowa, wzmacniająca. Uczniowie przy wykorzystaniu różnych
materiałów (encyklopedia, podręcznik oraz Internet) ustalają funkcje poszczególnych tkanek
roślinnych.
W trakcie burzy mózgów uczniowie wraz z nauczycielem opracowują propozycję tabeli, w której
zestawione zostaną najważniejsze cechy wymienionych tkanek roślin oraz ich przystosowania
do pełnienia różnych funkcji.
Uczniowie dokonują obserwacji.
Instrukcja przeprowadzenia obserwacji
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Woda jest czynnikiem niezbędnym do życia
rośliny. Wraz z solami mineralnymi pobierana jest z gleby i transportowana poprzez
łodygę do liści, kwiatów i owoców. Sieć wodociągową, która umożliwia sprawny
transport wody w roślinie stanowi drewno (ksylem) tkanki przewodzącej. Roślina
pobierając zabarwioną wodę, rozprowadza barwnik, który następnie gromadzi się w
łodydze i kwiatach.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem doświadczenia jest obserwacja
przemieszczania substancji w roślinie oraz rozmieszczenia tkanek przewodzących.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.): Obserwacje są prowadzone
podczas zajęć w klasie i kontynuowane następnego dnia (ze względu na wymagany
czas ok. 24 h). Uczniowie mają do dyspozycji: 2 probówki, statyw, białe cięte kwiaty np.
goździki, wodę, atramenty o różnych kolorach (np. czerwony, niebieski, czarny) lub
barwniki spożywcze.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie pracują w parach. W statywie
umieszczają dwie probówki. Pierwsza probówka stanowi próbę kontrolną i zawiera
czystą, nie zabarwioną wodę. Druga probówka zawiera wodę zabarwioną atramentem.
Uczniowie mogą wybrać kolor atramentu. W obu probówkach umieszczają białe kwiaty
z łodygami. Po upływie określonego czasu uczniowie dokonują obserwacji.
2
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy,
drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie obserwują zmianę koloru goździka
umieszczonego w zabarwionej wodzie i porównują z goździkiem umieszczonym w
czystej wodzie. Uczniowie zapisują wynik przeprowadzonej obserwacji, wyciągają
wnioski na temat transportu wody i substancji w roślinie, podają nazwę tkanki dzięki
której zaszło zaobserwowane zjawisko.
3) Podsumowanie:
Nauczyciel prezentuje zestaw zdjęć „Rośliny pod mikroskopem”. Uczniowie samodzielnie
nazywają przedstawione na zdjęciach tkanki, wymieniają charakterystyczne cechy tkanek
zaobserwowane na zdjęciach (obecność włosków, chloroplasty, przestwory międzykomórkowe
itp.).
Środki dydaktyczne










2 probówki
Statyw
Białe kwiaty cięte
Woda
Atramenty w różnych kolorach/barwniki spożywcze
Materiały multimedialne: zestaw zdjęć „rośliny pod mikroskopem”
Materiały multimedialne: ilustracja interaktywna „tkanki przewodzące”
Encyklopedia, podręcznik
Komputery połączone z internetem
Notatnik, długopis
Metody nauczania
 Ćwiczenie laboratoryjne
 Dyskusja dydaktyczna - burza mózgów
 Obserwacja
Formy pracy
 Indywidualna
 Praca w parach
 Zbiorowa
Praca domowa
Porównaj budowę skórki korzenia i liścia.
3
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dodatkowe propozcyje wykorzystania
Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do
wykorzystania na II etapie edukacyjnym w zakresie nauczania przyrody.
Lista załączników multimedialnych
ASD079002 - Zestaw zdjęć „Rośliny pod mikroskopem”
ASD079003 - Ilustracja interaktywna „Tkanki przewodzące”
4
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Download