Scenariusz działań edukacyjnych dla dzieci 5letnich

advertisement
Groma Lidia
Wrocław
23
Angielskie mycie zębów
„KOLOROWY ŚWIAT MYCIA ZĘBÓW PO ANGIELSKU”
Wypowiedzi dzieci na temat sposobów dbania o zęby w oparciu o
Scenariusz działań edukacyjnych dla dzieci 5-letnich
własne doświadczenia.
Cele operacyjne (dziecko potrafi):
- opowiedzieć, w jaki sposób należy dbać o zęby
- rozpoznać i nazwać kolory w j. ang. (red, orange, yellow, blue, green, pink, violet)
- zaprojektować i wykonać wzór z kółek na kubeczek
- przeliczyć elementy w zakresie 10 w j. polskim i j. ang.
- wykorzystać zwroty grzecznościowe w j. ang. ( Good morning, Hello, Thank you,
Here you are, present)
- zachować kolejność wypowiedzi
Metody:
- stawianych zadań
- aktywizująca
- praktycznego działania
- słowna
- Yes/No
Pomoce dydaktyczne:
- tekst rymowanki „Number one”
- tekst piosenki „Kubeczek ,szczotka”
- wizytówki dla dzieci: szczoteczki, kubeczki, pasta
- szablony kubeczków do ozdobienia
- „czarodziejski worek”
- papierowe kółka w sześciu kolorach
Przebieg działań:
I Wprowadzenie
1. Sprawdzenie listy obecności – użycie słów „presynt” , „absynt”
2. Indywidualne powitanie z nauczycielem – zastosowanie różnych form powitań (po
polsku/po angielsku/gest)
3. „Czarodziejski worek” – zapoznanie z tematem zajęć. Dzieci próbują rozpoznać za pomocą
dotyku przedmioty wyciągnięte z „czarodziejskiego worka”(szczoteczka do zębów, pasta do
zębów, kubeczek).
II Część główna
4. ”W jaki sposób należy dbać o zęby?”- swobodne wypowiedzi dzieci. Odwołanie do wiersza
J. Brzechwy „Natka – Szczerbatka”.
5. Prezentacja wizytówek dzieci(emblemat szczoteczki, pasty i kubka) w oparciu o piosenkę
Kubeczek, szczotka, pasta w tubie,
mycie zębów bardzo lubię.
Myję zęby wzdłuż i wszerz,
Rano i wieczorem też.
(na melodię „Siekiera, motyka...)
6. Zabawa Yes/No – zdania typu:
Aby mieć zdrowe zęby należy:
- gryźć twarde cukierki (NO)
-pić mleko(YES)
-kontrolować zęby u dentysty(YES)
-myć je tylko rano (NO)
7. Zabawa dramowa – pokaz mycia zębów oraz innych części ciała.
8. Zabawa ruchowa „Children to children” z wykorzystaniem nazw części ciała. Dzieci
wykonują polecenia w parach: „ucho do ucha”, „kolano do kolana”, „arm to arm”, „czoło do
czoła”, „hand to hand”, itp. Na tytułowe hasło dzieci zmieniają pary
9.Rymowanka „Number one”
Number one – touch your arm.
Number two - touch your schoe.
Number three - touch your nee.
Number four –touch the floor.
10. „Jaki to kolor?” – przypomnienie nazw kolorów w j. ang. na podstawie przygotowanych
w tym tygodniu prac plastycznych pt. „Szczoteczka” umieszczonych na wystawce. Dzieci
wypełniają szablon szczoteczki kawałeczkami jednolitego kolorowego papieru.
11. Projektowanie i wykonanie wzoru na szablonie kubka. Dzieci otrzymują szablon kubka
oraz 6 papierowych kółek w różnych kolorach. Układają wzór i przyklejają go na
płaszczyźnie kubka.
III Podsumowanie
12. Omówienie prac plastycznych
- umieszczenie kubka na wystawce obok szczoteczki
- przeliczanie kółek na kubku
- nazwanie kolorów w j. angielskim lub polskim
13. Zabawa relaksacyjna „Jedzie rowerek...”
Jedzie rowerek na spacerek(leżąc na plecach naśladują jazdę rowerem). Jaki z tyłu ma
numerek?(siadają po turecku; wybrane dziecko podaje liczbę do 10, wszyscy wykonują
tyle podskoków/przysiadów/klaśnięć).
Download