Zajęcie otwarte w gr. 4-latków

advertisement
Scenariusz zajęcia z edukacji zdrowotnej – 4-latki
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO – ZDROWIE
1. Temat kompleksowy: „Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza”.
2. Temat zajęcia: „Dbamy o czystość i zdrowie”.
3. Grupa wiekowa: 4-latki.
4. Data: 08.04.10.
5. Prowadząca: Małgorzata Mrotek
6. Cele ogólne:

Pokazywanie rodzicom sposobu organizowania działań, podczas których dzieci
zdobywają samodzielnie doświadczenia; są aktywne, a jednocześnie rozwiązują różne problemy.

Kształtowanie aktywnych postaw i nawyków dzieci wobec zdrowia.

Stworzenie dzieciom sytuacji budzących ich emocje, radość, zadowolenie.

Uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu dla prawidłowego funkcjonowania
organizmu.

Skłanianie dzieci do rozważań na temat zachowań służących zdrowiu.

Ukazanie zależności pomiędzy odżywianiem i zdrowiem (warzywa i owoce – źródła witamin), wzbogacenie słownika o wyrazy: witaminy, zdrowie, jarzyny.

Utrwalanie u dzieci nawyków w zakresie higieny osobistej.
7. Cele operacyjne:

dziecko rozumie:
- konieczność przezwyciężania uprzedzeń do niektórych potraw,
- zasadność każdorazowego mycia rąk przed posiłkiem,
- konieczność zachowania umiaru w spożyciu słodyczy,
- konieczność przestrzegania zakazu jedzenia nie umytych owoców i warzyw;

dziecko potrafi:
- „żyć zdrowo”, zgodnie ze wskazaniami rodziców i nauczycieli,
- dokonywać prostych wyborów dotyczących dbania o zdrowie,
- trafnie rozwiązywać zagadki tematyczne,
- uważnie słuchać wypowiadać się o treści wierszy.
Opracowała – mgr Małgorzata Mrotek
1
Scenariusz zajęcia z edukacji zdrowotnej – 4-latki
8. Przebieg:

Słuchanie wiersza I. Salach pt. „Zdrowie”:
Kto mi powie, co to jest zdrowie?
Zdrowie to coś ważnego, niezwykle cennego.
O zdrowie trzeba dbać, jeść owoce i dużo spać.
Mleczka od krówki wiele pić, a po wyjściu z ubikacji ręce myć.
Biegać, skakać, w piłkę grać, różne sporty uprawiać.
Zawsze o higienę i czystość dbać, dobrze się odżywiać,
często na świeżym powietrzu przebywać,
nie hałasować i często zęby kontrolować.
A wtedy – uwierz mi – będziesz zdrów jak rydz.

„Rób to, co ja” – zab. ruch. na przerwę w muzyce. Dzieci biegają w rytm muzyki,
a na przerwę zatrzymują się i naśladują czynności z wiersza związane z dbaniem o
zdrowie (hasła do wykonania podaje wymienione przez N. dziecko).

Rozpoznawanie dźwięków z kasety: woda, pralka, odkurzacz, szorowanie.

„Przedszkolaczek mały, duży...” – recytacja wiersza; przypomnienie o mydle,
wodzie, ręczniku.
Przedszkolaczek mały, duży wie do czego mydło służy.
Płynie woda, plusk w łazience – i już czyste uszy, ręce.
Przedszkolaczek mały, duży wie do czego gąbka służy.
Gąbka, ręcznik, pasta, szczotka i czyściejszy jest od kotka.
Przedszkolaczek, proszę pana, chętnie zęby myje z rana.
Patrzy w lustro roześmiany, bo ma białe wąsy z piany.

Elementy dramy „Co robimy w łazience” – bez słów.
- Co można robić w łazience? (myć się, kąpać, brać prysznic, myć zęby, czesać, prać)
- Kiedy odwiedzacie łazienkę? (rano, wieczorem, w ciągu dnia)
- Kto oprócz was korzysta z łazienki? (mama, tata, rodzeństwo)
- Jak należy łazienkę po sobie pozostawić, by było w niej miło?

Zabawa taneczna do piosenki „Mydło wszystko umyje”.

„Do czego służy?” – segregowanie przedmiotów związanych z utrzymywaniem
czystości osobistej:
- przybory służące do mycia zębów,
- przybory do pielęgnacji włosów,
- przedmioty do mycia ciała.
-
Opracowała – mgr Małgorzata Mrotek
2
Scenariusz zajęcia z edukacji zdrowotnej – 4-latki

,,Brudas” – historyjka obrazkowa. Tworzenie według analogii (o innym zachowaniu).

Na tablicy wisi ilustracja przedstawiająca łazienkę lub kilka ilustracji związanych z
tematyką zajęć. Ilustracje są przykryte kartonem, podzielonym (przeciętym) na kilka
części – puzzle, które są ponumerowane. Dzieci losują zagadki (też ponumerowane),
rozwiązują je i zdejmują odpowiednio ponumerowane puzzle. Starają się odgadnąć, co
kryje ilustracja przedstawiona na tablicy.
ZAGADKI
Mydła i wody pilnie unika.
Co weźmie do rąk, wszystko poplami.
Jak można nazwać takiego chłopczyka?
Ja wam nie powiem, nazwijcie go sami.
(brudas)
Schowała się w tubie, używać jej lubię,
a i mała szczotka chętnie się z nią spotka.
(pasta do zębów)
Czasem jest biała, siedzi w tubie,
zęby nią czyścić lubię.
(pasta do zębów)
Rozpuszczam się w wodzie,
ubywa mnie co dzień.
Kto o czystość dba, ten dobrze mnie zna.
(mydło)
Spogląda z wysoka na kurki, na wannę…
Gdy go używasz, udaje fontannę.
(prysznic)
Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni,
a brudne rączki w czyste zamieni.
(mydło)
Ten wąż cię nie ugryzie
chociaż go w ręce ściskasz.
Gdy się przysuniesz bliżej
wesoło wodą tryśnie.
Odgadliście pewno już,
że to jest w łazience…
(prysznic)
Ono pewnie cię przekona,
że twarz twoja zabrudzona.
(lustro)
Kim jestem? – pytam ciebie.
Patrząc na mnie, widzisz siebie.
(lustro)
Jak ten przedmiot się nazywa?
Jest za mały by w nim pływać,
lecz gdy woda z kranu ciurka,
biorę kąpiel, daję nurka.
(wanna)
Bywa w ramach lub bez ramy,
często w nim się przeglądamy.
Ono zawsze powie szczerze,
Czy wyglądasz jak należy.
(lustro)
Biała, duża z wodą,
lecz w niej nie utoniesz.
Nim woda ostygnie,
prędko wskakuj do niej.
(wanna)
Używasz go co dzień wieczorem i rano.
Przypomina przedmiot, którym grabią siano.
(grzebień)
Co tak wygląd zmieniać może:
gdy jej dużo zwie się morzem,
a gdy ilość jest niewielka,
to jest kropla lub kropelka.
Gdy jest ciepło, wtedy płynie,
a na lód twardnieje w zimie.
(woda)
Chociaż mam zęby, niczego nie jadam,
tylko splątane włosy układam.
(grzebień)
Kiedy do ręki mnie bierzesz,
wesoło zęby szczerzę,
bo nigdy nie mam dosyć
zębami dbać o włosy.
(grzebień)
Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na Ziemi nie byłoby życia.
Opracowała – mgr Małgorzata Mrotek
3
Scenariusz zajęcia z edukacji zdrowotnej – 4-latki
(woda)
Duży lub mały jest w każdej łazience.
Kiedy skończysz mycie, wytrze ci ręce.
(ręcznik)
Kolorowa rączka, czuprynka „na jeża” –
kiedy z niej korzystam, to zęby wyszczerza.
(szczoteczka do zębów)
Jest okrągła niby miska,
przy niej wisi ręcznik duży.
O tym wie najmniejsze dziecko,
że do mycia ona służy.
(umywalka)
Jaka przychodzi wróżka
do chorych dzieci w łóżkach?
Co wróżka zapisze, połkniesz,
nawet, gdy gorzkie okropnie.
(lekarka)
Lśniąca, biała „misa”
jest w naszej łazience.
Przypomina dzieciom –
„Chodźcie umyć ręce”.
(umywalka)
Leczy wszystkich ludzi,
odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu.
Kto to jest, czy wiecie?
(lekarka)
Kwadratowa. Kolorowa albo biała bywa.
W kieszeni ją nosisz. Często jej używasz.
(chusteczka)
Co pan doktor bierze w ręce,
by posłuchać jak bije serce?
(słuchawka, stetoskop)
Kiedy kaszlesz, kichasz w głos,
w co należy wsadzić nos?
(chusteczka)
Coś ci dolega, boli cię głowa,
wtedy go strząsasz, pod ramię chowasz.
Jego kolega pokazać może,
ile jest ciepła w domu lub na dworze.
(termometr)
Dwie pomocnice małe służą ci życie całe.
Są pracowite, a przy tym
lubią często być myte.
(ręce)
Gdy chcesz zmierzyć gorączkę,
to go chowasz pod rączkę.
(termometr)
Czy też takie same szorujesz u siebie,
jakie mają piły i grabie, i grzebień?
(zęby)

Rozmowa:
- o czym były ostatnie zagadki (o lekarzu),
- kiedy idziemy do lekarza,
- jakich lekarzy dzieci znają (specjalności) – czym się zajmują,
- kto to jest pielęgniarka i co robi,
- co trzeba robić, żeby nie chorować (dbać o wygląd, czystość, uprawiać sporty, chodzić do
dentysty, zdrowo się odżywiać – jeść owoce i warzywa, bo w nich są witaminy, a jak najmniej jeść słodyczy i chipsów, nie spędzać zbyt wiele czasu przed telewizorem i komputerem,
spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, gimnastykować się),
- jak wy dbacie o zdrowie?

Śpiew piosenki pt. „Do lekarza”.
Opracowała – mgr Małgorzata Mrotek
4
Scenariusz zajęcia z edukacji zdrowotnej – 4-latki

Wspólny taniec przy piosence „Poskacz ze mną” – zwrócenie uwagi na ważną rolę
ruchu i gimnastyki w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia. Dzieci w rytm piosenki
podskakują po obwodzie koła. Podczas refrenu – w rozsypce poruszają się po sali
naśladując: grę w piłkę, skakanie w gumę, skakanie na skakance, skok w tył, w przód,
w bok.

Podsumowanie zajęcia: recytacja wiersza: „Tak czy nie” –
Kiedy ktoś ma brudne ręce
i rękami tymi je,
czy powiecie, że to zdrowo?
Moi drodzy! Bo ja – nie.
Kiedy ktoś nie myje zębów,
szczotki, proszku ani tknie.
A potem go zęby bolą.
Czy wam żal go? Bo mnie – nie.
Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka,
płacząc, że mu włosy rwie.
Czy go za to pochwalicie?
Moi drodzy! Bo ja – nie.
Komu woda, mydło, szczotka
niepotrzebne i nie w smak,
czy nazwiecie go brudasem?
Moi drodzy! Bo ja – tak.

Wspólne zaśpiewanie piosenki „Myj zęby” – rodzic śpiewa wraz z dzieckiem,
wykorzystując przygotowany tekst.

„Moje przybory toaletowe” – dzieci naklejają na kartce papieru przygotowane
wcześniej elementy z kolorowego papieru: kubek, szczoteczka i tubka pasty do zębów.
Ozdabiają kubeczki wzorami literopodobnymi za pomocą pisaków.
Opracowała – mgr Małgorzata Mrotek
5
Download