Autor - Scholaris

advertisement
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Reprezentacja danych w komputerze
2 CELE LEKCJI:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:

podać przykłady maszyn liczących;

wymienić najpopularniejsze formaty plików;

omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

opisać działanie podstawowych bramek logicznych;

omówić schemat blokowy komputera.
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:

zamieniać liczbę w systemie dziesiętnym na liczbę w systemie dwójkowym
i odwrotnie;

dodawać i mnożyć liczby binarne;

zamieniać liczbę w systemie dziesiętnym na liczbę w systemie
szesnastkowym i odwrotnie;

wykorzystać kalkulator do zamiany liczb w różnych systemach liczenia;

obliczać kod binarny znaku na postawie tablicy kodów ASCII;

przeliczać jednostki informacji.
3 METODY NAUCZANIA

pogadanka;

pokaz;

ćwiczenie.
1
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

komputery w sieci lokalnej;
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE

lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich;

program Kalkulator;

projektor multimedialny lub program NetMeeting.
6 PRZEBIEG LEKCJI
2
a
x
Faza
przygotowawcza
Etap
Zadanie
Przebieg realizacji
Uwagi do realizacji
– czynności organizacyjne
(5 min)
– wprowadzenie
do tematu lekcji (5 min)
– podanie tematu lekcji
– krótkie przedstawienie
historii maszyn liczących
(10 min)
– wyszukanie w Internecie informacji dotyczących maszyn liczących
– przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie
uczniów jej treścią
– zapoznanie z przykładami maszyn liczących od XVI do XXw.
– omówienie przeznaczenia maszyn liczących
– możliwości współczesnych komputerów
Faza realizacyjna
y
– zapis danych
w komputerze (10 min)
– omówienie sposobu zapisu danych w technice komputerowej
- system binarny
(20 min)
– przedstawienie sposobu zapisu liczby dziesiętnej
– przypomnienie najpopularniejszych formatów plików tekstowych, graficznych,
dźwiękowych
– omówienie ogólnego sposobu przedstawienia liczby w systemie n
– charakterystyka systemu binarnego
– prezentacja sposobu zapisu liczby dwójkowej
– algorytm zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową
– algorytm zamiany liczby dwójkowej na dziesiętną
– dodawanie i mnożenie liczb binarnych
– wykorzystanie Kalkulatora (Widok – Naukowy) do konwersji pomiędzy
systemami liczbowymi
3
– system szesnastkowy
(10 min)
– opis i zastosowanie systemu szesnastkowego
– kodowanie ASCII
(5 min)
– zapis znaków drukarskich
– algorytmy zamiany liczby w systemie dziesiętnym na liczbę w systemie
szesnastkowym i odwrotnie
– tablica kodów ASCII
Faza
podsumowująca
– standardy kodowania polskich znaków diakrytycznych
– jednostki informacji
(5 min)
– przypomnienie jednostek informacji
– działania logiczne na
bitach (10 min)
– omówienie bramki logicznej
– schemat blokowy
komputera (5 min)
– przypomnienie schematu blokowego komputera
– omówienie treści
poznanych na lekcjach
(5 min)
– omówienie poznanych wiadomości i umiejętności
– przeliczanie jednostek
– przypomnienie rachunku zdań
– omówienie modelu przepływu danych w komputerze
– zadanie domowe
7 BIBLIOGRAFIA
[1] E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002.
[2] G. Koba, Informatyka, cz. 1, Migra, Wrocław 2003.
[3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003.
4
8 ZAŁĄCZNIKI
8.1 Zadanie domowe
Scharakteryzuj system ósemkowy i zapisz algorytm zamiany liczby w systemie dziesiętnym na zapisaną w systemie ósemkowym.
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
2 x 45 minut
10 UWAGI
5
PREZENTACJA
Prezentacja zawiera makra. Aby w pełni wykorzystać prezentację, należy w programie Power Point włączyć makra.
Bramki logiczne
© Joanna Pszonak
na podstawie
I. Bujnowski, Z. Talaga – Informatyka t. 1. Wyd. Szkolne PWN 2003
Prezentacja zawiera makra.
Aby w pełni wykorzystać prezentację należy w programie Power Point włączyć makra.
6
Download