Doc

advertisement
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI POLONISTYCZNEJ
(edukacja wczesnoszkolna)
Temat zajęć:
Kl. 0 W karnawale wybieramy się na bale. Wysłuchanie wiersza D. Gellner pt.
„Karnawał”. Omówienie treści wiersza. Czytanie globalne wyrazu „bal”.
Dzielenie wyrazów na sylaby. Łączenie masek w pary. Ozdabianie masek.
kl. I W karnawale wybieramy się na bale. Poznanie zwyczajów karnawałowych.
Układanie wyrazów z sylab. Pisanie wyrazów, zdań.
kl. II W karnawale wybieramy się na bale. Zasady pisania zaproszeń. Układanie
zaproszenia, przepisywanie.
Kl. III W karnawale wybieramy się na bale. Przypomnienie zasad pisania
zaproszeń. Redagowanie zaproszenia.
Cel ogólny:
- poznanie karnawałowych zwyczajów,
- poznanie, przypomnienie zasad formułowania wypowiedzi pisemnej –
zaproszenie
Cele operacyjne (uczeń):
- zna pojęcia: karnawał, maska,
- zna zasady pisania zaproszeń (II, III),
- kształci i doskonali umiejętność czytania,
- kształci i doskonali umiejętność pisania,
- kształci umiejętność redagowania wypowiedzi pisemnej (II, III),
- kształci umiejętność poprawnego układania odpowiedzi na pytania
Cele terapeutyczne:
- stwarzanie serdecznej atmosfery w celu zainteresowania dzieci realizowanymi
treściami edukacyjnymi i odwrócenia uwagi od przykrych sytuacji związanych
z hospitalizacją
Metody pracy:
- podająca
- praktyczna
- oglądowa
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
wiersz D. Gellner pt. „Karnawał”, odtwarzacz CD, komputer, płyta
z piosenkami, płyta multimedialna z tekstem, prezentacja komputerowa,
zaproszenia, karty pracy, kartonik z wyrazem do globalnego czytania,
serpentyny, maski, balony
Przebieg zajęć:
Część wstępna
1. Wysłuchanie piosenki pt. „Karnawałowy bilet”
- rozmowa nt. piosenki
Część główna
1. Obejrzenie i omówienie prezentacji komputerowej nt. karnawału
- wyjaśnienie pojęć: karnawał, maskarada
- demonstracja elementów kojarzących się z balem
2. Odczytanie przez N. wiersza D. Gellner pt. „Karnawał” z podręcznika
multimedialnego wyd. Operon
3. Rozmowa nt. treści wiersza
- kto przyszedł w odwiedziny,
- jak wyglądał gość,
- co przyniósł,
- jaki jest nastrój wiersza
Uczniowie zaznaczają w podręczniku multimedialnym jak wyglądał
Karnawał i co z sobą przyniósł.
4. N. – Na dzisiejszych zajęciach nauczymy się redagować zaproszenie.
Będzie to zaproszenie na bal karnawałowy. N. demonstruje kilka
zaproszeń.
Aby napisać zaproszenie trzeba poznać i zapamiętać kilka zasad:
- kogo zapraszamy?
- na co zapraszamy?
- kiedy zapraszamy?
- gdzie zapraszamy?
- kto zaprasza?
5. N. - Aby lepiej zapamiętać te zasady wykonamy ćwiczenie (tzw. zasada
pięciu palców)
- U. kolorują pytania zapisane na palcach, potem tymi samymi kolorami
zaznaczają na zaproszeniu charakterystyczne elementy zaznaczone na
dłoni.
6. U. kl. 0 dzielą na sylaby i głoski wyrazy wokół tematu karnawał (bal,
maska, maskarada, kostium, balon, itp.), czytają globalnie wyraz „bal”,
łączą w pary maski, ozdabiają maski.
U. kl. I dzielą na sylaby i głoski wyrazy wokół tematu karnawał (bal,
maska, maskarada, kostium, balon, itp.), czytają sylaby i tworzą z nich
wyrazy. Ułożone wyrazy przepisują. Piszą zdania z wyrazami zw. z
tematem „karnawał”.
U. kl. II układają fragmenty zdań (wg. zasady pięciu palców) tworząc
zaproszenie. Czytają gotowe zaproszenie. Przepisują je, naklejają na
karcie zaproszenia.
U. kl. III redagują zaproszenie według podanych pytań lub uzupełniając
luki w zdaniach. Czytają gotowe zaproszenie. Przyklejają je na karcie
zaproszenia.
Część końcowa
1. U. formułują odpowiedzi na pytania:
- co to jest karnawał?
- jakie są zasady pisania zaproszeń?
2. Zadanie do samodzielnego wykonania
- nauka czytania wiersza pt. „Karnawał”
- kolorowanka – stroje karnawałowe.
Scenariusz opracowała: Joanna Masłowska
Download