Scenariusz lekcji. Pole magnetyczne Ziemi i magnesu trwałego.

advertisement
InterKlasa
Scenariusz lekcji. Pole magnetyczne Ziemi i magnesu trwałego.
Autor:
08.01.2009.
LEKCJA Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA
Temat: Pole magnetyczne Ziemi i magnesu trwałego.
nauczyciel: Małgorzata Musz
Materiał nauczania: Pole magnetyczne magnesu trwałego. Pole magnetyczne Ziemi.
Cele lekcji:
Wiadomości: Po lekcji uczeń potrafi:
-określić co to jest domena i jakie metale mogą być
magnesami -przewidzieć jak zachowują się magnesy przybliżone biegunami jednoimiennymi i
różnoimiennymi -narysować linie pola magnetycznego wokół magnesów sztabkowych -wytłumaczyć
dlaczego istnieje pole magnetyczne Ziemi Postawy: -umiejętność współpracy-praca w grupach przy
komputerze -postawa ucznia zgodna z kontraktem klasowym Metody pracy: praca przy komputerze,
dyskusja, pokaz doświadczeń ,praca w grupach Środki dydaktyczne: komputery, zestaw do
doświadczeń z magnetyzmu, tablica
Przebieg lekcji: I Faza wstępna: sprawdzenie
obecności,
odpytanie z lekcji poprzedniej zapoznanie uczniów z tematem lekcji, celem i przebiegiem zajęć,
wyjaśnienie uczniom na czym będzie polegała ich praca na lekcjiprzedstawianie argumentów
przemawiających za proponowaną formą
prowadzenia lekcji,
II Faza główna: Podanie uczniom zagadnień jakie uczniowie powinni poznać na lekcji: -Pole
magnetyczne -uczeń potrafi określić co to jest pole magnetyczne ( korzysta z wiadomości
zamieszczonych w Internecie http://www.fizykon.org/magnetyzm/1_pole_magnet_wstep.htm
http://www.fizykon.org/magnetyzm/2_linie_pola_magnet.htm ) -Co to jest magnes, jakie metale mają
właściwości magnetyczne?- uczeń potrafi wymienić metale o właściwościach magnetycznych (korzysta z
wiadomości zamieszczonych w podręczniku )
-Co do jest domena? –uczeń potrafi
wytłumaczyć co to jest domena( korzysta z wiadomości zamieszczonych w podręczniku )
-Jakie
bieguny magnetyczne występują w magnesach ?-uczeń potrafi wymienić bieguny magnetyczne
magnesów( korzysta z wiadomości zamieszczonych w Internecie
http://www.fizykon.org/magnetyzm/3_bieguny_magnetyczne.htm )
-Jakie jest oddziaływanie
magnetyczne magnesów sztabkowych-uczeń rysuje kształt linii pola magnetycznego między 2
magnesami oraz określa jak zachowują się magnesy zbliżone biegunami jednoimiennymi i
różnoimiennymi ( obserwuje doświadczenie wykonywane przez nauczyciela, sam wykonuje
doświadczenie oraz rysuje rysunek przedstawiony przez nauczyciela na tablicy) Nauczyciel z pomocą
uczniów rysuje na tablicy rysunek dotyczący tego zagadnienia. -pole magnetyczne magnesu trwałegouczeń potrafi narysować linie pola magnetycznego wokół magnesu trwałego(uczeń obserwuje
doświadczenie i na tej podstawie rysuje rysunek ) -ziemskie pole magnetyczne (uczeń wyszukuje
informacji w Internecie i rysuje rysunek
http://www.fizykon.org/magnetyzm/5_pole_magn_ziemskie_pole_magnet.htm ) III Faza
podsumowująca Nauczyciel z uczniami dyskutuje na temat :pola magnetycznego magnesów i Ziemi IV
Praca domowa Uczniowie mają na zadanie wytłumaczyć na czym polega powstawanie zorzy polarnej.
Uczniowie mogą korzystać z różnych źródeł wiedzy.
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 18 July, 2017, 21:54
Download