Małgorzata Mazaraki nauczyciel geografii Gimnazjum nr 11 im. Jana Pawła II 25 – 147 Kielce Ul. Łanowa 68 Scenariusz zajęć terenowych CZYTANIE MAPY TOPOGRAFICZNEJ HASŁO PROGRAMOWE: Mapa jako źródło wiedzy geograficznej. Praktyczne wykorzystanie mapy. ZAKRES TREŚCI: Orientowanie mapy. Wyznaczanie odległości w terenie za pomocą skali mapy. Wyznaczanie azymutu. CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą topograficzną w terenie. CELE SZCZEGÓŁOWE: Wiadomości: A Uczeń zna: - terminy: mapa, skala mapy, legenda mapy, poziomica, wysokość bezwzględna, wysokość względna, azymut - budowę busoli B Uczeń wyjaśnia: - zasadę działania busoli - sposób posługiwania się busolą - sposób wyznaczania azymutu Umiejętności: C Uczeń potrafi: - określić kierunki główne i pośrednie za pomocą busoli - zorientować mapę za pomocą busoli - wyznaczyć azymut za pomocą busoli - posługiwać się legendą mapy - określić swoje położenie na mapie za pomocą busoli - obliczyć odległość w terenie przeliczając skalę mapy - odczytywać z mapy wartości poziomic - wyznaczyć wysokość bezwzględną punktu - obliczyć wysokość względną D Uczeń potrafi: - opracować trasę rajdu po wybranym terenie, wykorzystując w tym celu mapę topograficzną POSTAWY: Kształtowanie umiejętności pracy w grupie. FORMY PRACY: Grupowa, indywidualna. METODY: Praca z wykorzystaniem mapy topograficznej, obserwacja terenowa, praca z wykorzystaniem zadań zawartych w karcie pracy, pomiar w terenie. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Mapy topograficzne w skali 1 : 10 000 ( arkusze, na których widnieją okolice szkoły ), kserokopie map topograficznych obejmujące okolice szkoły, busole, linijki, paski papieru w kratkę, kolorowe długopisy, podkładki pod mapy, karty pracy. MIEJSCE ZAJĘĆ: 1. Punkt oznaczony na mapie literą A – skrzyżowanie ulic: Łanowej, Sukowskiej i Do Modrzewia. 2. Teren wokół szkoły – ul Łanowa 68 REALIZACJA ZAJĘĆ: 1. Czas trwania: 1 godzina lekcyjna. 2. Lekcja powinna być zrealizowana w I semestrze klasy I gimnazjum. 3. Poniższy scenariusz można modyfikować i realizować również w ramach zajęć pozalekcyjnych. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Faza wprowadzająca: 1. Nauczyciel przypomina cel przeprowadzenia zajęć terenowych i ich przebieg. 2. Nauczyciel informuje uczniów o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas zajęć terenowych. 3. Nauczyciel dzieli uczniów na trzyosobowe grupy. Każda z nich otrzymuje przygotowany wcześniej zestaw do pracy w czasie zajęć. Faza realizacyjna: 1. Nauczyciel wyjaśnia zasadę działania busoli oraz przypomina pojęcie azymutu. 2. Każda grupa wykonuje takie same zadania zawarte w karcie pracy. 3. Uczniowie pod opieką nauczyciela udają się do miejsca oznaczonego na mapie literą A. 4. W czasie pokonywania trasy uczniowie w poszczególnych grupach wykonują kolejno zadania zamieszczone w karcie pracy. 5. Nauczyciel na bieżąco czuwa nad prawidłowym przebiegiem zajęć, kontroluje pracę uczniów w grupach. Faza podsumowująca: Nauczyciel zbiera karty pracy i ocenia pracę uczniów. LITERATURA POMOCNICZA: 1. Jan Flis „Szkolny słownik geograficzny”. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1986 2. Roman Domachowski, Grażyna Młynarczyk „Geografia – zadania na mapach konturowych i topograficznych”. Demart, Warszawa 2003 PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE: http://www.google.pl/search?q=r%C3%B3%C5%BCa+kierunk%C3%B3w&hl=pl&tbo=u&tbm=isch&so urce=univ&sa=X&ei=ZVHfUILPIMrptQa3yYDIDQ&sqi=2&ved=0CCwQsAQ&biw=1024&bih=625 http://free.of.pl/z/zhpwatra/azymuty.htm http://www.guru.edu.pl/194/jak_wyznaczyc_azymut.html http://orientuj.pl/wyznaczanie-azymutu-i-marsz-na-azymut http://survival.strefa.pl/azymut.htm http://portalwiedzy.onet.pl/75623,,,,azymut_geograficzny,haslo.html NIEZBĘDNE POMOCE: Mapa topograficzna 1 : 10 000 arkusz KIELCE – DYMINY, Państwowa Służba Geodezyjna i Kartograficzna. Geokart – International Sp. z o. o., Rzeszów 1996 REGULAMIN ZAJĘĆ TERENOWYCH 1. Bezwzględne przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. 2. Słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela. 3. Poprawne wykonywanie zadań z karty pracy. 4. Odnoszenie się do siebie z szacunkiem. 5. Zaangażowanie w pracę na rzecz grupy. Data: KARTA PRACY Klasa……………………………….. Numer grupy…………………... Imiona i nazwiska uczniów: ……………………………………….. ……………………………………….. ………………………………………... Zadania wykonujemy, korzystając z mapy topograficznej, natomiast piszemy WYŁĄCZNIE na kserokopii tej mapy. 1. Wyruszając sprzed terenu szkoły licz kroki, by zmierzyć orientacyjnie odległość do punktu zaznaczonego na mapie literą A. Odległość punktu A od szkoły wynosi w przybliżeniu …………………………………………… m . (0-1 p.) 2. Zorientuj mapę topograficzną za pomocą busoli. Odpowiedz, w jakim kierunku poruszamy się, by dotrzeć do punktu A ? …………………………………………………………………………………………. (0-1 p.) 3. Za pomocą poziomic na mapie topograficznej określ wysokość bezwzględną miejsca, w którym się znajdujesz ……………….…………………………………………m n. p. m. (0-1 p.) 4. W legendzie mapy podkreślono zielonym długopisem dwa obiekty antropogeniczne, znajdujące się w pobliżu punktu A. a) Napisz, jakie to obiekty …………………………………………………………………... ……………………………………………………………………. (0-2 p.) b) Nazwij metodę kartograficzną, za pomocą której przedstawiono na mapie te obiekty ………………………………………………………………………………………………………………………… (0-1 p.) 5. Zmierz na mapie odległość sprzed budynku szkoły do punktu A. Możesz w tym celu wykorzystać linijkę lub pasek papieru. Zapisz wynik………………………………………………………cm (0-1 p.) 6. Korzystając ze skali mapy, oblicz rzeczywistą odległość tej trasy. Obliczenia……………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Odpowiedź……………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………m (0-1 p.) Porównaj wynik z zadaniem 1. 7. Przejdź do wyznaczonego na terenie szkolnym miejsca, gdzie znajdują się oznakowane tyczki ( każda grupa staje w wyznaczonym dla siebie miejscu ). a) Zaznacz na kserokopii mapy literą B miejsce, w którym się znajdujesz. (0-1 p.) b) Napisz, w jakim kierunku znajduje się to miejsce w stosunku do budynku szkoły ……………………………………………………………………………………………………………………….. (0-1 p.) 8. Zaznacz na kserokopii mapy czerwonym długopisem trasę, którą pokonałeś ( z punktu A do punktu B ). (0-1 p.) 9. Zorientuj mapę topograficzną za pomocą busoli, a następnie napisz, jaki kierunek wskazuje lewa ramka mapy ………………………………………………………………………………. (0-1p. ) 10. Na podstawie róży kierunków wyznacz położenie budynku szkoły względem swojego miejsca obserwacji ………………………………………………………………………… (0-1 p.) 11. Wyznacz azymut dla budynku szkoły: ……..……………………………………………………………………o (0-1 p.) 12. Na mapie topograficznej literą C zaznaczono Górę Dymińską. Zaznacz na kserokopii mapy topograficznej najkrótszą drogę do tego miejsca. (0-1 p.) 13. Podaj wysokość bezwzględną punktu C ……………………………………………………………………m n. p. m. (0-1 p.) 14. Podaj różnicę wysokości względnej między punktem A ( skrzyżowanie ulic: Łanowej, Sukowskiej i Do Modrzewia ) i punktem C ( Góra Dymińska ) ……………………………………………….m (0-1 p.) SUMA PUNKTÓW ……………………………………………………………………………………………………. Maksymalna liczba punktów – 17. PRACA DOMOWA DLA ZAINTERESOWANYCH UCZNIÓW: Korzystając z mapy topograficznej opracuj trasę rajdu pieszego po najbliższej okolicy. INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 1. Na wcześniejszych zajęciach pozalekcyjnych uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wykonują zadanie: Na boisku szkolnym wyznaczamy za pomocą dwóch tyczek i taśmy mierniczej odcinek równy 10 metrom. Każdy z uczniów przemierza ten odcinek równym krokiem i zapamiętuje, jaka ilość jego kroków jest mu potrzebna do pokonania 10 metrów. 2. Przygotowanie zajęć terenowych: - przygotowujemy dokumentację topograficzną; - na każdej kserokopii mapy topograficznej okolic szkoły w skali 1 : 10 000 zaznaczamy punkt A w tym samym miejscu w niewielkiej odległości od szkoły; - na terenie wokół szkoły ustawiamy w różnych miejscach tyczki z chorągiewkami ( tyle tyczek, ile grup ), na których widnieją numery poszczególnych grup; - przygotowujemy zestawy dla każdej z grup w koszulkach biurowych: mapa topograficzna okolic szkoły w skali 1 : 10 000, kserokopia fragmentu mapy topograficznej, regulamin zajęć terenowych, karta pracy, numer grupy; - przygotowujemy tabelę punktacji dla nauczyciela. 3. Realizacja zajęć terenowych: - nauczyciel zleca uczniom przeczytanie zadania 1 z karty pracy; - uczniowie pod opieką nauczyciela wyruszają do punktu oznaczonego na mapie literą A; - uczniowie wykonują kolejno zadania 2, 3, 4, 5, 6; - po wykonaniu zadań uczniowie udają się do punktu B ( na terenie boiska szkolnego ), gdzie zostały przygotowane miejsca do dalszej pracy każdej z grup; - uczniowie wykonują zadania 7, 8, 9, 10, 11, 12; - nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę grup; wpisuje do tabeli punkty za wykonane zadania; - nauczyciel ogłasza liczbę punktów, jaką uzyskała każda z grup i ocenia pracę uczniów. NUMER GRUPY Zadanie 1 2 3 4a 4b 5 6 7a 7b 8 9 10 11 12 13 14 Suma punktów I II III IV V VI VII 11 ŹRÓDŁO: zdjęcia zostały wykonane przez uczniów Gimnazjum nr 11 im. Jana Pawła II w Kielcach.