Nałogi, agresja - Gimnazjum w Miastku

advertisement
Anna Krupa-Achtelik
Gimnazjum im. Jana Pawła II
W Miastku
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ.
Temat dotyczy problemu palenia, picia i narkomanii wśród młodzieży. Jej celem
jest dokonanie analizy przyczyn skłaniających młodzież do zażywania
narkotyków, picia alkoholu i palenia papierosów.
Temat: Nałogi czy silna wola i zdrowie?
Czas trwania: jednostka lekcyjna – 45 minut
Cele lekcji:
Uczeń:
- dostrzega zagrożenie życia ze strony nałogów i złych nawyków
- potrafi dbać o własny, zdrowy styl życia
- preferowanie zdrowego stylu życia
- potrafi współdziałać w grupie
Metody: pogadanka, burza mózgów, dyskusja
Pomoce dydaktyczne: karteczki, mazaki
Przebieg lekcji:
I WPROWADZENIE
1. wprowadzeniem do tematu jest pogadanka z elementami dyskusji na temat
nałogów, nawyków i ich skutków.( załącznik 1+broszura pt.” Dzieci są
pierwszymi ofiarami palenia tytoniu”)
Pytania pomocnicze do dyskusji np.:
- Kto i co ma wpływ na funkcjonowanie człowieka od urodzenia do śmierci?
- Czego uczymy się całe życie?
- Do czego potrzebne są człowiekowi różne informacje?
- Dlaczego ulegamy innym lub wywieramy presję na ludzi naszym zdaniem
słabych?
- Co jest ważniejsze dla człowieka, silna psychika czy siła fizyczna?
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Na tablicy uczniowie zapisują nałogi , które szkodzą zdrowiu człowieka i
ludziom, z którymi nałogowiec przebywa:
NAŁOGI – narkomania, alkoholizm, palenie papierosów
2. Metodą „burzy mózgów” na tablicy zapisują odpowiedzi na pytanie:
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po środki uzależniające – mimo, że to nie jest
dla nich dobre i wiedzą, że nie powinni tego robić? (podkreślić
najważniejsze). (załącznik 2))
3. Techniką „burzy mózgów” zapisujemy na tablicy straty i korzyści, związane
z używkami.(załącznik 3)
III PODSUMOWANIE
4. Każdy uczeń otrzymuje karteczkę n której ma za zadanie odpowiedzieć na
pytanie:
Jakie cechy charakteru powinnam/powinienem rozwijać aby prowadzić zdrowy
styl życia-bez nałogów i złych nawyków?
W podsumowaniu uczniowie prezentują swoje zapisy na kartkach.
ZAŁĄCZNIK 1
Alkohol to popularna nazwa alkoholu etylowego. Jest to bezbarwny płyn
powstający w wyniku fermentacji i destylacji. Cza steczki alkoholu etylowego
zawarte w wódce, piwie czy winie nie ulegają procesom trawienia, ale są
bezpośrednio wchłaniane do krwioobiegu. Stamtąd trafiają do mózgu,
powodując najpierw stan ożywienia, potem działają usypiająco. Poziom
alkoholu we krwi określamy w promilach, wskazujących ile gramów alkoholu
znajduje się w jednym litrze krwi. Np. 3 promile stanowią zagrożenie życia, 4
promile powodują śmiertelne zatrucie, 0,2 promila we krwi jest zabronione i
karane prowadzenie samochodu.
Narkomania jest chorobą powstałą w wyniku zażywania bez wskazań
lekarza środków uzależniających – narkotyków tzn. niektórych leków
uspokajających, nasennych i przeciwbólowych oraz substancji odurzających, jak
morfina, kokaina czy opium. Środki narkotyczne powodują zmiany
fizjologiczne w organizmie. Prowadzi to do fizycznego i psychicznego
uzależnienia od przyjmowanych substancji.
Palenie tytoniu powoduje pobudzenie układu nerwowego człowieka. W
dymie papierosowym są zawarte substancje które powodują uszkodzenia
narządów w organizmie człowieka i zakłócają wiele procesów w nim
zachodzących. Tlenek węgla utrudnia oddychanie, powoduje nowotwory i
choroby serca. Substancje smoliste uszkadzają naczynia krwionośne. Nikotyna
ma działanie rakotwórcze, w dużych dawkach jest śmiertelna, zwęża naczynie
krwionośne i powoduje nadciśnienie. Kadm wywołuje nowotwory, ołów zakłóca
działanie enzymów, a arsen uszkadza skórę, wątrobę i płuca. Palacz szkodzi nie
tylko sobie, lecz także ludziom ze swojego otoczenia. Dym z papierosów jest
bowiem wdychany przez osoby niepalące i narażą je na te same schorzenia, na
które mogą zachorować palacze.
ZAŁĄCZNIK 2
1.
2.
3.
4.
5.
6.
dostępność
kryzys dojrzewania
potrzeba przynależności do grupy
moda
chęć odurzenia się
ciekawość
7. nuda
8. obrona przed problemami
9. sytuacje rodzinne
10.uleganie namowom
11. spróbowanie czegoś zakazanego
12. poczucie dorosłości
13. nowe doznania psychiczne
ZAŁĄCZNIK 3
-
STRATY
↓
przykład STRAT:
utrata zdrowia
problemy w szkole
kłótnie z rodzicami
wypadki
rozpad rodziny
alkoholizm
strata pieniędzy
agresja
konflikty
utrata autorytetu
utrata zdrowia
utrata władzy nad własną wolą
ograniczona świadomość
utrata życia
KORZYŚCI
↓
przykład KORZYŚCI:
- lepsze samopoczucie
- pewność siebie
- miejsce w grupie
- dobra zabawa
- lepszy humor
- towarzystwo
- szpan
- załatwienie spraw
- dla lepszego trawienia (alkohol)
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ.
Temat dotyczy problemu agresji wśród młodzieży.
Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi uczniów na problem agresji, rodzaje,
przyczyny i skutki.
Temat: Radzenie sobie z własną i cudzą agresją.
Czas trwania: dwie jednostki lekcyjne
Cele lekcji:
Uczeń:
- rozumie znaczenie słowa agresja
- dostrzega przyczyny ludzkiej agresji
- rozumie potrzebę pozytywnego nastawienia do siebie i do swojego
życia
- określa przyczyny agresji
- przewiduje skutki zachowań agresywnych
metody: pogadanka, dyskusja, burza mózgów, śnieżna kula
Pomoce dydaktyczne: karteczki, mazaki, arkusz papieru, karteczki dla
wszystkich uczniów w klasie, na kilku karteczkach wyrysowane jest serduszko
Przebieg lekcji:
I WPROWADZENIE
1.Faza wprowadzająca:
* nauczyciel wita się z uczniami wypowiadając słowa:
Witam wszystkich, którzy: -mają dziś zły humor
- mają dobry humor
- cieszą się z naszego spotkania
1. Każda uczeń kończy zdanie:
- najlepsza rzecz, jaka zdarzyła mi się w tym tygodniu……………
- najgorsza rzecz, która przytrafiła mi się w tym tygodniu…………
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Nauczyciel przedstawia temat zajęć ze zwróceniem uwagi na reakcję
zachowań dzieci i młodzieży. Pogadanka wymaga bardzo życzliwej
atmosfery w klasie. Należy udowodnić uczniom, że szczerość wypowiedzi
nie może być powodem uwag i żartów, lecz służyć zrozumieniu siebie i
innych.
Nauczyciel zadaje pytania, które pomogą zrozumieć własne przyczyny
agresji uczniów:
- z kim z domowników i w jaki sposób rozmawiasz o zachowaniu
Twoim i innych?
- Czy masz kogoś (rodziców, dziadków, nauczyciela, koleżankę, kolegę)
z kim w rozmowie czujesz się bardzo spokojnie, przyjemnie? Co
podoba Ci się w tej osobie?
- Jacy ludzie działają na Ciebie drażniąco, tzn. w obecności których
czujesz się nieswojo, źle?
- Jakie sytuacje powodują najczęściej Twoje zdenerwowanie?
- Jakie Twoje słowa i zachowanie powodują zdenerwowanie innych?
2. Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń do słowa agresja – uczeń
zapisuje na tablicy.
3. Uczniowie otrzymują karteczki, na których zapisują, jakie zachowania,
sytuacje, bądź też osoby budzą w nich agresję / po zapisaniu przykleją je na
jednej połowie dużej kartki papieru, jeden uczeń głośno odczytuje / chwila
zastanowienia się, analizy i uogólnienia.
4. Następnie uczniowie zapisują na karteczkach, jakie zachowania, które osoby,
sytuacje budzą w nich uczucia przyjacielski / przyklejają karteczki do drugiej
połowy papieru, głośne odczytanie /
5. Na podstawie zapisanych sformułowań uczniowie opowiadają się za, przeciw
określonym zachowaniom, dokonuje wyboru uzasadniając, z którymi ludźmi
czuje się lepiej i bezpieczniej.
6. Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy - czas pracy 10 min.
Otrzymuje przydział funkcji i zadań:
Nauczyciel: Wyobraźcie sobie, że jesteście:
I grupa - politykami
II grupa - rodzicami
III grupa - uczniami
IV grupa – nauczycielami
Zastanówcie się, co możecie zrobić, aby powstrzymać łańcuch agresji. Po
zakończeniu zadania uczniowie prezentują swoje propozycje pozostałym
grupom.
7. Nauczyciel podaje zadania do przemyślenia i dyskusji, aby nastawić się
pozytywnie do siebie i do swojego życia.
- dlaczego należy mówić często czarodziejskie słowa: „dziękuję”,
„proszę”, „przepraszam”?
- dlaczego popełniając błąd, wstydzisz się powiedzieć: „pomyliłem(łam)
się”?
- dlaczego należy być odpowiedzialnym(ą) za wszystko co mówisz i co
robisz?
- Dlaczego mówimy „śmiech to zdrowie”, a poczucie humoru to
lekarstwo na wszystkie ludzkie smutki?
III PODSUMOWANIE
1. Uczniowie układają 10 przykazań klasy zmniejszających agresywne
zachowanie (uczniowie pracują w grupach 10 min.) po czym prezentują
opracowania.
2. Gra „Tydzień życzliwości”
Losowanie karteczek, na kilku narysowane jest serduszko. Osoba, która
wylosuje taką karteczkę nie chwali się, ale przez następny tydzień stara się
być „serduszkiem” dla innych, nikomu o tym nie mówi, na następnym
spotkaniu próba odgadnięcia, kto był naprawdę serduszkiem. Gra powtarza
się.
Download