ASD095001

advertisement
1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „BUDOWA ATOMU”
CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Budowa atomu.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (2.2) [uczeń] opisuje i charakteryzuje skład atomu (jądro:
protony i neutrony, elektrony); definiuje elektrony walencyjne.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ:
Potrafi wymienić założenia teorii
atomistyczno – cząsteczkowej
Daltona oraz zna historię
powstawania teorii atomu
Definiuje pojęcia: atom, jądro atomu,
protony, neutrony, elektrony,
elektrony walencyjne, nukleony,
liczba masowa, liczba atomowa
Wie, jaki jest symbol, masa, ładunek
i miejsce w atomie cząstek
elementarnych
Potrafi określić liczby protonów,
elektronów i neutronów w atomie
znając jego liczbę atomową i
masową
Wie, jaka jest maksymalna liczba
elektronów w powłokach
Nabywane umiejętności
UCZEŃ:
Posługuje się teorią atomistyczno –
cząsteczkową Daltona
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Wymienia symbole, ładunki, masy i
miejsce w atomie cząstek
elementarnych
Rysuje schemat budowy atomu
dowolnego pierwiastka
Zapisuje się liczbę atomową i
masową przy symbolu pierwiastka
Określa i zapisuje liczbę protonów,
elektronów i neutronów dowolnego
pierwiastka, znając jego liczbę
atomową i masową
Stosuje zdobytą wiedzę do
rozwiązywania zadań problemowych
Kompetencje kluczowe
 Kompetencje naukowe
 Porozumiewanie się w języku ojczystym
 Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
1) Wstęp:
Nauczyciel podaje temat lekcji i sprawdza wiadomości uczniów z poprzednich
zajęć.
Wprowadza uczniów do lekcji opowiadając krótko historię powstania teorii atomu.
Następnie uczniowie zastanawiają się nad definicjami: atomu, jądra atomu,
elektronu, protonu, neutronu i powłoki walencyjnej. Podczas omawiania
nauczyciel wyznacza ucznia, który wykonuje na tablicy schematyczne rysunki
budowy atomu, posługując się ilustracjami w podręcznikach/encyklopedii.
Uczniowie zapisują w zeszytach poznane definicje i rysują schemat budowy
atomu.
Nauczyciel w celu utrwalenia wiadomości wyświetla film animowany „Jak
zbudowany jest atom”.
Aby uzmysłowić uczniom jak mały jest atom, nauczyciel wyświetla i omawia
prezentację multimedialną „Odległości i wielkości w atomowym świecie”. Każdy
uczeń samodzielnie pisze notatkę podsumowującą wiadomości umieszczone w
prezentacji do zeszytu.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
2) Przebieg zajęć:
Przypomnienie wiadomości o układzie okresowym i położeniu w nim pierwiastka.
W formie rozmowy kierowanej nauczyciel wraz z uczniami omawiają pojęcia:
liczba atomowa, masowa. Uczą się odczytywania liczby atomowej z układu
okresowego pierwiastków, obliczania liczby masowej i atomowej oraz poznają,
jaka jest maksymalna liczba elektronów w powłokach elektronowych.
Uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe. Nauczyciel rozdaje karty z
ćwiczeniami. Uczniowie pracują z układem okresowym. Po wykonaniu ćwiczeń
nauczyciel prosi wyznaczonych uczniów o wpisanie wyników w tabeli na tablicy.
Instrukcja przeprowadzenia obserwacji
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:
Praca z układem okresowym pierwiastków chemicznych. Określanie numeru
grupy, numeru okresu, liczby atomowej, masowej, liczby elektronów, liczby
protonów, liczby neutronów oraz liczby powłok elektronowych i liczby elektronów
walencyjnych
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:
Pisanie informacji odczytanych z układu okresowego pierwiastków i na podstawie
posiadanych dotychczas wiadomości.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Ćwiczenie jest prowadzone podczas zajęć w klasie. Uczniowie mają do dyspozycji
podręcznik, encyklopedię komputer połączony z Internetem oraz układ okresowy
pierwiastków.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:
Uczniowie pracują w parach. Zapisują numer grupy, numer okresu, określają
liczbę atomową, masową, liczbę elektronów, liczbę protonów, liczbę neutronów
oraz liczbę powłok elektronowych i liczbę elektronów walencyjnych. Po
ćwiczeniach w parach wyznaczeni uczniowie wypełniają tabelę przygotowaną
przez nauczyciela na tablicy.
Nazwa
pierwiastka
Symbol
Numer grupy
Wapń
Potas
Żelazo
Węgiel
Tlen
Jod
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4
Numer okresu
Liczb
atomowa
Liczba
masowa
Liczba
elektronów
Liczba
protonów
Liczba
neutronów
Liczba powłok
elektronowych
Liczba
elektronów
walencyjnych
3) Podsumowanie:
Wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości uczniów.
Ocena pracy uczniów podczas zajęć. Podanie i omówienie pracy domowej.
Środki dydaktyczne




Podręcznik, encyklopedia
Układ okresowy pierwiastków
Film animowany „Jak zbudowany jest atom?”
Prezentacja multimedialna „Odległości i wielkości w atomowym świecie”
Metody nauczania
 Ćwiczenia
 Pogadanka
 Rozmowa kierowana
Formy pracy
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
5
 Praca w parach
 Praca indywidualna
Praca domowa
Podaj numer grupy i okresu oraz określ liczbę protonów, elektronów, neutronów i
nukleonów dla następujących pierwiastków:
a) Wodoru
b) Magnezu
c) Glinu
d) Chloru
Zadanie dla chętnych
Wykonaj z papieru, sznurka i kartonu model budowy atomu.
Lista załączników multimedialnych
Film animowany „Jak zbudowany jest atom?”
Prezentacja multimedialna „Odległości i wielkości w atomowym świecie”
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Download