Autorski scenariusz zajęć z uczniami klasy 1

advertisement
Autorski scenariusz zajęć z uczniami klasy 1.,
zgodny z podstawą programową,
z wykorzystaniem książki Joanny Winieckiej-Nowak
„Detektyw przyrody. Świat roślin”
Krąg tematyczny: Świat roślin.
Temat: Dzień odkrywców.
Zamiast zabawy podglądanie trawy – idziemy na wycieczkę.
Cele – przewidywane osiągnięcia ucznia:
– uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;
– opowiada z uwzględnieniem związków przyczynowo-skutkowych;
– przy pomocy nauczyciela przeprowadza obserwacje przyrodnicze w terenie;
– gromadzi, segreguje i zabezpiecza zbiory przyrodnicze według wskazówek nauczyciela;
– rejestruje wybrane wyniki obserwacji (za pomocą symboli rysunkowych lub prostego
zapisu);
– uczestniczy w projektowaniu wycieczki; przy pomocy nauczyciela określa sposoby
przygotowania do realizacji wytyczonych celów (zabranie opakowań do zabezpieczenia
zbiorów, przygotowanie odpowiedniej odzieży itd.);
– potrafi przyporządkować wybrane rośliny do poznanych środowisk przyrodniczych (wybór
na podstawie obserwacji prowadzonych podczas wycieczki, pracy w szkolnym ogródku,
lektury);
– chroni przyrodę (nie śmieci, szanuje rośliny, zachowuje ciszę w sklepie z roślinami i w
ogrodzie).
Przebieg zajęć:
1. Zamiast zabawy podglądanie trawy. Na dobry początek dnia – spotkanie na polanie.
Powitanie z lalką sceniczną – Obieżyświatem. Gry i zabawy ruchowe z piłką, integrujące
grupę w oparciu o zasadę ludyczności.
1. Plecak i jego zawartość. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Nauczyciel zaprasza dzieci do kręgu, pośrodku którego, na trawie, stoi plecak pełen
niespodzianek. Wyciąga po kolei różne przedmioty z plecaka: ołówek, aparat fotograficzny,
książkę Joanny Winieckiej-Nowak pt. „Detektyw przyrody. Świat roślin” i „Dzienniczek
obserwacji terenowych”, a także list od detektywa przyrody – Alojzego Mniszka. Nauczyciel
czyta dzieciom list, stopniując napięcie i wzbudzając w nich chęć wybrania się na wycieczkę,
by odkryć tajemnicę, o której pisze detektyw Alojzy.
List:
Witajcie!
Nazywam się Alojzy Mniszek i jestem detektywem. Ale nie takim, który pomaga policji i
tropi złodziei. Mam znacznie przyjemniejszą pracę. Jestem fachowcem w odkrywaniu
tajemnic przyrody. Ściślej mówiąc, interesuje mnie wszystko, co ma związek z roślinami.
Ciekawi mnie, dlaczego trawa jest zielona, czemu w jeziorze nie rosną drzewa, czy rośliny
i ptaki się przyjaźnią. I… gdzie zgubiłem moją lupę, której brakuje w plecaku!!!
Jeśli chcecie, możecie zabrać się ze mną. R i razem rozwikłamy te fascynujące zagadki.
Nie zapomnijcie o aparacie fotograficznym, żeby na bieżąco dokumentować swoje
spostrzeżenia. Czego nie uda Wam się uwiecznić na zdjęciach, rysujcie. Pamiętajcie też o
„Dzienniczku obserwacji terenowych”. Wynotowałem w nim wszystkie zadania z książki,
żebyście mogli zaznaczać, które z nich macie już za sobą. Jeśli zadanie polega na
wytropieniu konkretnej rośliny, to jej podobiznę znajdziecie obok.
A teraz pora się dotlenić – zapoznajcie się z pierwszym rozdziałem i idziemy na wycieczkę.
Alojzy Mniszek,
detektyw przyrody
Dzieci czeka pierwsza z 20 wycieczek. Lupa ma być motywacją do wyruszenia na kolejną
wyprawę. Dzieci znajdą ją dopiero na ostatniej wycieczce.
1. Dlaczego rośliny nie mają rąk i nóg – praca z tekstem Joanny Winieckiej-Nowak.
Próba odpowiedzi na pytania:
– Do czego służą roślinom liście, łodygi i korzenie?
– Dlaczego każda roślina wygląda inaczej?
– Czy rośliny mają skórę, żyły i kości?
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat informacji pozyskanych od nauczyciela i zawartych w
tekście.
1. Wycieczka do pobliskiego sklepu ogrodniczego w celu zakupienia różnych roślin do
szkolnego ogródka. Umożliwi to permanentną obserwację posadzonych roślin i
osobiste sprawdzenie wiadomości zawartych w książce.
– Dzieci szukają roślin o długich i wiotkich łodygach oraz rozglądają się za lupą pana
Alojzego. Znajdują pierwszą wskazówkę, że detektyw Alojzy już tu był: zieloną kopertę z
pięcioma liśćmi o różnych kształtach i wiadomością od detektywa.
– Samodzielnie dokonują zakupu wybranych roślin; płacą i odbierają resztę.
– Ostrożnie przenoszą rośliny ze sklepu do szkoły w uprzednio przygotowanych
pojemnikach.
1. Zadanie dla tropiciela.
W ogródku dzieci mają za zadanie ostrożnie wyjąć rośliny z doniczek i sprawdzić, czy
faktycznie rośliny mają liście, łodygę i korzenie; dokonać: pomiarów, zdjęć… oraz uzupełnić
„Dzienniczek obserwacji terenowych”.
1. Prace w ogrodzie.
Dzieci przygotowują grządki w ogródku, na których wysadzą kupione rośliny, a więc kopią,
grabią, podlewają itd.
1. Doświadczenie. Praca w grupach.
Dzieci wracają do klasy i realizują polecenie zawarte w wiadomości od detektywa Alojzego,
którą znalazły w sklepie. Nauczyciel dzieli dzieci na 5 grup. Każda grupa otrzymuje jeden liść
i ma za zadanie przykryć go kartką i zamalować kredką – na kartce odbiją się żyłki, którymi
w liściu płyną woda i soki roślinne. Dzieci dowiadują się, że w ten sam sposób można
uwiecznić wygląd kory drzewa. Wystarczy tylko, że zabiorą na spacer przybory rysunkowe,
ale to dopiero podczas kolejnej wycieczki z detektywem Alojzym Mniszkiem.
1. Zamiast zabawy podglądanie trawy. Na dobry koniec dnia – spotkanie na polanie i
wesołe pożegnanie.
Pożegnanie z lalką sceniczną – Obieżyświatem.
Gry i zabawy ruchowe kończące zajęcia.
KONIEC
Środki dydaktyczne:
– teksty do słuchania: „Detektyw przyrody. Świat roślin”, „Dzienniczek obserwacji
terenowych, list,
– klasowa lalka sceniczna,
– piłka,
– plecak,
– koperta z pięcioma liśćmi o różnych kształtach i wiadomością,
– ołówki, kredki,
– białe kartki formatu A4,
– aparat fotograficzny,
– rośliny,
– pieniądze potrzebne na zakup roślin w sklepie,
– opakowania do przeniesienia roślin ze sklepu ogrodniczego do ogródka,
– narzędzia ogrodnicze: konewka, grabie, łopatki itd.
Autorka: Anna Zawadzka
Download