Scenariusz zajęć z gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej

advertisement
Scenariusz zajęć z gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej
Temat: „Wyspa skarbów” Wzmocnienie mięśni posturalnych. Kształtowanie odruchu prawidłowej postawy.
Cele główne:
1. Zapobieganie powstawaniu wad postawy u dzieci.
2. Przeciwdziałanie płaskostopiu.
3. Wszechstronny i harmonijny rozwój organizmu.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- przyjmuje postawę skorygowaną w ćwiczeniach i zabawach,
-
prawidłowo wykonuje ślizgi na kocyku w siadzie klęcznym,
-
wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne ciała,
-
współuczestniczy w organizacji zajęć.
Rodzaj wady: grupa mieszana (z wykluczeniem pleców wklęsłych)
Przybory do ćwiczeń i zabaw: butelki z tworzywa sztucznego 400 ml z niewielką ilością (3 łyżeczki) czystego piasku, kocyki, karimaty,
koraliki, kasztany, skrzynia i pojemniki na skarby.
Metody: zabawowo – naśladowcza, ścisła, zadaniowa.
Indeks skrótów:
 PW – pozycja wyjściowa, N – nauczyciel, x – dziecko
TOK ZAJĘĆ
I część wstępna
NAZWA I CEL
ZABAWY
Zorganizowanie
grupy.
OPIS ZABAWY/ĆWICZENIA
Zbiórka, przygotowanie grupy do zajęć.
1."Ogień, woda,
ziemia"
Swobodny bieg po sali. Na sygnał dźwiękowy i zapowiedź
"ogień", dzieci przyjmują postawę skorygowaną przy ścianie,
drabinkach. Na zapowiedź "woda"- wejście na drabinki,
Zabawa ożywiająca,
kształtująca poprawną "Ziemia" - leżenie tyłem, przyjmowanie postawy skorygowanej
w leżeniu. 2x
postawę.
2. Ćwiczenie
oddechowe.
ORGANIZACJA
UWAGI
N
N
Stanie przy ścianie. Wdech nosem, ręce w górę, wydech - ustami
z wymawianiem "sz", ręce wzdłuż tułowia "Szum morskich fal".
N
Test ścienny: pięty
przy ścianie, nogi
wyprostowane, całe
plecy przylegają do
ściany, łopatki
ściągnięte, ręce wzdłuż
tułowia, brzuch
wciągnięty
WYTRZYMAĆ.
II część
główna
Ćwiczenia na
karimatach przy
wykorzystaniu
butelek
Butelki wyrzucone na "brzeg morza" – po dwie butelki dla
każdego dziecka, zrolowany kocyk na karimatach.
1. Ćwiczenie
elongacyjne.
PW - siad skrzyżny, plecy wyprostowane. Głowa wyciągnięta
w górę, ręce wyprostowane wyciągnięte w bok, w dłoniach
butelki.
Ruch- uniesienie rąk bokiem w górę z uderzeniem butelki
o butelkę jak najwyżej.
"Wysoko do słońca"
Powrót do pozycji wyjściowej.
5x
2. Ćwiczenie
rozciągające mięśnie
piersiowe.
PW - siad klęczny, plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta
w górę. Jedna ręka wyciągnięta w górę w skos, druga w dół
w skos. Ruch równoczesny odrzut rąk w tył "rozgrzewka przed
pływaniem" lub "wiatr wieje w żagle łodzi" po 5 jedna i druga
strona.
N
3. Ćwiczenie
wzmacniające
mięśnie prostownika
grzbietu odcinka
piersiowego i
mięśnie karku,
wzmacniające
mięśnie ściągające
łopatki.
PW - leżenie przodem, nogi wyprostowane, głowa uniesiona,
wzrok skierowany w podłogę. Pod brzuchem w okolicach pępka
zrolowany kocyk.
4. Ćwiczenie
wzmacniające
mięśnie kulszowogoleniowe,
wzmacniające
mięśnie: pośladkowe,
mięśnie prostownika
grzbietu, karku i
mięśnie ściągające
łopatki.
PW jak wyżej.
5. Ćwiczenie
oddechowe.
PW leżenie tyłem.
nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Butelki na brzuchu
trzymane rękoma. Ruch - wdech nosem z przeniesieniem rąk z
butelkami w górę do położenia na podłodze za głową. Wydech
ustami
z przeniesieniem rąk z butelkami do pozycji wyjściowej.
Zwiększenie
ruchomości klatki
piersiowej.
Ruch - wykonywanie rękoma ruchów jak przy pływaniu żabką.
Odpoczynek.
5 X.
Ruch - przeniesienie wyprostowanych rąk w bok, nogi
wyprostowane i złączone, unoszone ponad "podłogą" (nisko
nogi) - "Samolot leci nad morzem", "Samolot ląduje na wyspie".
5x
5 X.
6. Ćwiczenie
wzmacniające
mięśnie brzucha.
PW siad prosty, nogi w rozkroku, dłonie oparte na podłodze z
tyłu, między stopami na podłodze leżą butelki.
Ruch - uniesienie nóg i złączenie ich nad butelkami "gorące
butelki".
5x
Zrolowany kocyk zabezpiecza lordozę
przed jej
powiększaniem
w trakcie ćwiczeń.
7. Ćwiczenie stóp
PW jak wyżej
Ruch – stopy bawią się butelkami.
Następnie dzieci nogami wrzucają butelki do skrzyni
8. "Statki"
Zabawa ze ślizgiem
– wzmocnienie
mięśni ściągających
łopatki;
- wzmocnienie mięśni
prostownika grzbietu
odcinka piersiowego
i mięśni karku
"Statki" - wypływają z portu na poszukiwanie skarbów. Siad
klęczny na kocykach. Na sygnał ślizgi z odpychaniem się
ramion od podłogi i z przyjmowaniem pozycji wyprostowanej,
ręce
w "skrzydełka ". Statki dopływają do „wyspy skarbów”.
Dzieci rozkładają kocyki
III część
końcowa
1. Zabawa przeciw
płaskostopiu.
"Wyspa skarbów"
Siad ugięty, dłonie oparte na podłodze z tyłu.
2. "Kolory "
Zabawa uspokajająca.
Siad skrzyżny, dłonie na kolanach. Nauczyciel wymienia nazwy
różnych kolorów- na kolor czarny, biały dziecko przyjmuje
postawę skorygowaną w siadzie - ręce w "skrzydełka".
Utrwalenie
prawidłowej postawy
w siadzie skrzyżnym.
3. Omówienie zajęć.
Na sygnał zbieranie stopami przedmiotów znajdujących się na
wyspie i wrzucanie ich do pojemników.
Podsumowanie zajęć. Porządkowanie przyborów i pożegnanie.
N
Porządkowanie
przyborów przez
dzieci.
Literatura: Sławomir Owczarek „Atlas ćwiczeń korekcyjnych” Warszawa 1998r.
Opracowała: mgr Izabela Jagodzińska
nauczyciel szkoły podstawowej w Łodzi,
instruktor gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej
Download