Monika Jurczak - Ślaga KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI Szkoła: Zespół Szkół miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej; Klasa: V; Jednostka metodyczna: 1*45 min; Temat lekcji: Pole prostokąta i kwadratu. Druga potęga liczby. Cele lekcji: a) Cele ogólne: Obliczanie pola powierzchni figur; kwadratu i prostokąta; b) Cele operacyjne (szczegółowe): Uczeń potrafi obliczać pole powierzchni prostokąta: - metodą szacowania ilości kwadratów jednostkowych, - korzystając ze wzoru na pole powierzchni prostokąta; Uczeń potrafi obliczać pole powierzchni kwadratu; - korzystając ze wzoru na pole powierzchni kwadratu; Uczeń potrafi przedstawić iloczyn dwóch jednakowych liczb w postaci kwadratu liczby. Metody prowadzenia lekcji: Wykład, ćwiczenia Środki dydaktyczne: Podręcznik : A. Bazyluk, J. Chodnicki, K. Dałek..., "Matematyka 2001", Podręcznik dla klasy V, Warszawa 2006; Zeszyt ćwiczeń: A. Bazyluk, J. Chodnicki, K. Dałek..., "Matematyka 2001", Zeszyt ćwiczeń dla klasy V szkoły podstawowej, Warszawa 2006; Tablica, kreda, linijka, ekierka. 1 Przebieg lekcji: I. Czynności porządkowe: Sprawdzenie obecności; Zapisanie tematu lekcji. II. Czynności organizacyjne: Określenie celów lekcji. III. Zapoznanie uczniów z nowymi treściami nauczania: 1) Obliczanie pola powierzchni prostokąta: a) Metoda szacowania ilości kwadratów jednostkowych: Podręcznik, strona 207, zadanie 1,2. b) Wzór na pole powierzchni prostokąta: P=axb Rozwiązywanie zadań: Zadanie 6. a) P = 8 x 4 = 32 cm² b) P = 21 x 4 = 84 cm² c) P = 5,6 x 9 = 50,4 cm² d) P = 10 x 7,5 = 75 cm² Zadanie 7. a) P = AB x BC = 7 x 5 = 35 cm² b) P = BC x CD = 15 x 9 = 135 cm² Zadanie 3. a) P = 4 x 7 = 28 cm² b) P = 20 x 12 = 240 cm² c) P = 35 x 43 = 1505 cm² 2 Zadanie 4. a) D C A 11 a = 11cm, b = 11cm - 2cm = 9cm B P = 11 x 9 = 99 cm² Odpowiedź: Pole prostokąta wynosi 99 cm². b) D C A 22 a = 11cm, b = 11 x 2 =22cm B P = 11 x 22 = 242 cm² Odpowiedź: Pole prostokąta wynosi 242 cm². Zadanie 5. a) Dane: Szukane: a = 13cm b=? P =117 cm² P= a x b 117 = 13 x b 13 x b = 117/:13 b = 9 cm Odpowiedź: Bok prostokąta wynosi 9cm. 3 b) Dane: Szukane: P = 225 cm² a=? a=b P= a x b 225 = a x a a = 15 cm Odpowiedź: Bok prostokąta wynosi 15cm. 2) Obliczanie pola powierzchni kwadratu: a) Wzór na pole powierzchni kwadratu: P = a x a = a² Zadanie 8. a) P = 11 x 11 = 121 cm² b) P = 15 x 15 = 225 cm² c) P = 20 x 20 = 400 cm² d) P = 27 x 27 = 729 cm² 3) Przedstawienie iloczynu dwóch jednakowych liczb w postaci kwadratu liczb: a x a = a² Zadanie 9. a) 7² b) 19² c) 33² d) a² Zadanie 10. a) 8² = 8 x 8 = 64 b) 21² = 21 x 21 = 441 c) 50² = 50 x 50 = 2500 d) 101² =101x101 = 10201 4 Zadanie 11*1. a) P = 32 x 32 = 1024 cm² b) P = 10 x 10 = 100 cm² c) P = 57 x 57 = 3249 cm² Zadanie 12*. a) a = 9 cm b) a = 13 cm c) a = 17 cm d) a = 100 cm IV. Utrwalenie nowych treści nauczania: Przypomnienie najistotniejszych treści lekcji; Zadanie pracy domowej {Podręcznik: strona 212, zadanie 3; zeszyt ćwiczeń, strona 62, zadanie A2, A3,A4} * - zadania rozwiązywane dodatkowo, w sytuacji gdy uczniowie poradzili sobie sprawnie z rozwiązywaniem powyższych zadań. 1 5