KONSPEKT ZAJĘĆ TERENOWYCH Z BIOLOGII:

advertisement
SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z BIOLOGII:
TEMAT: WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
CELE
-
Poznanie zasady działania oczyszczalni ścieków
Poznanie metod oczyszczania i uzdatniania wody
Rejestrowanie stanu czystości wód naturalnych w okolicy
METODY:
Pogadanka, pokaz, demonstracja, opis
FORMY:
Wycieczka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
-
plansza przedstawiająca „zamieranie życia roślin i zwierząt z powodu zakwaszenia
w jeziorze”1- ZAŁĄCZNIK NR 1
karta wywiadu – ZAŁĄCZNIK NR 2
pytania sprawdzające dla uczniów- ZAŁĄCZNIK NR 3
wydruki otrzymane w zakładzie z zarejestrowanym stanem czystości wody w jeziorze
schemat gruntowo- korzeniowej oczyszczalni ścieków2- ZAŁĄCZNIK 4
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zaangażowanie
- postawienie problemu: co dzieje się z wodą wylewaną do kanalizacji?
- prezentacja wykresu: ZAŁĄCZNIK NR 1
- omówienie celów wycieczki do zakładu oczyszczania ścieków
- podział klasy na 5 zespołów i przydział tematów związanych ze sposobami
oczyszczania wódy:
 I grupa- zasady mechanicznego oczyszczania wody
 II grupa- zasady biologicznego oczyszczania wody
 III grupa- oczyszczanie chemiczne
 IV grupa- naturalne oczyszczanie wody
 V grupa- pytania do wywiadu- ZAŁĄCZNIK NR 2
- omówienie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki i zachowania na terenie zakładu
2. Badanie, przekształcanie
Zwiedzanie obiektu:
- zapoznanie uczniów z charakterem oczyszczalni
Ponadgraniczne zanieczyszczenie środowiska, Szwedzko-Polskie Towarzystwo Ochrony Środowiska i Urząd
Ochrony Przyrody, Sztokholm 1989, s. 18
2
Ochrona wód oczyszczanie ścieków, Informator o przedsiębiorstwach oferujących urządzenia i usługi dla
ochrony wód, Warszawa 1993, s. 14
1
-
metody oczyszczania stosowane w oczyszczalni
prezentacja za pomocą komputera danych technicznych dotyczących sposobów
i stopnia czystości wody
3. Prezentacja
Omówienie wycieczki i zdobytych wiadomości: prezentacja pracy poszczególnych grup:
Uczniowie z poszczególnych grup, wykorzystując wiadomości zdobytych podczas
wycieczki oraz opracowanych własnych materiałów prezentują wiadomości.
 mechaniczne- usuwanie części stałych (sita, kraty, rozdrabniarki)
 chemiczne- dodawanie do ścieków substancji, które doprowadzają do wytrącania
substancji szkodliwych (mieszacze, komory flokulacji)
 biologiczne- wykorzystanie procesów biochemicznych wywołanych
mikroorganizmami w warunkach tlenowych
 naturalne- korzeniowa oczyszczalnia ścieków wykorzystująca zdolności filtracyjne
gruntu oraz systemów korzeniowych- ZAŁĄCZNIK NR 4
4. Refleksja
Podsumowanie zajęć:
- próba samooceny
- sprawdzenie poziomu wiedzy zdobytej na zajęciach- ZAŁĄCZNIK NR 3
- ocena aktywności uczniów na zajęciach
Zakończenie zajęć.
Bibliografia:
1. M. Hafner, Ochrona środowiska, Polski Klub Ekologiczny, Kraków 1993 r.
2. Ponadgraniczne zagrożenie środowiska, Szwedzko- Polskie Towarzystwo Ochrony
Środowiska i Urząd Przyrody, Sztokholm 1989 r.
3. Ochrona wód oczyszczanie ścieków, Informator o przedsiębiorstwach oferujących
urządzenia i usługi dla ochrony wód, Warszawa 1993 r.
4. J. Kufel, K. Leonowicz- Babiak, Wybrane zagadnienia z ekologii, WS i P, Warszawa
1985 r.
5. Encyklopedia PWN
Opracowanie:
Agnieszka Burbul
ZAŁĄCZNIK NR 2
KARTA PYTAŃ- WYWIAD
1. Jakie metody oczyszczania wody są wykorzystywane w zakładzie?
2. Jak dużą ilość ścieków jest w stanie przyjąć zakład?
3. W jaki sposób dostarczane są zanieczyszczenia do oczyszczalni?
4. W jaki sposób sprawdzany jest stan wody pitnej?
5. Czy oczyszczona woda nadaje się do spożycia?
6. Czy poprawił się stan wód naturalnych od momentu rozpoczęcia działalności oczyszczalni
ścieków?
7. W jaki sposób rejestruje się poprawę stanu jakości wód naturalnych?
Opracowanie:
Agnieszka Burbul
ZAŁĄCZNIK NR 3
PYTANIA SPRAWDZAJĄCE DLA UCZNIÓW
1. W puste miejsca wpisz odpowiedni numer.
Przyporządkuj metody oczyszczania wody.
a) dodawanie tlenu (....)
b) mieszanie w osadnikach (....)
c) przepływ wody przez korzenie
1. Mechaniczne
2. Naturalne
3. Biologiczne
2. Uzupełnij tekst:
Organizmami wykorzystywanymi do biologicznego .................................... wód są
...........................................
Naturalnym sposobem oczyszczania wody jest przepuszczenie jej przez
............................... rośliny np. .....................................
Wstępne oczyszczanie ścieków nazywamy metodą .......................................
3. Wymień poznane metody oczyszczania ścieków i krótko je scharakteryzuj:
Opracowanie:
Agnieszka Burbul
ZAŁĄCZNIK NR 5
Wymagania
Rozszerzające
Konieczne
Podstawowe
Wymienia
rodzaje metod
Wymienia
Wymienia
metody i
urządzenia
charakteryzuje je służące do
poszczególnych
metod
oczyszczania
Opracowanie:
Agnieszka Burbul
Dopełniające
Pozaprogramowe
Zna nowoczesne
metody
oczyszczania i
porównuje je ze
sobą
Wykorzystuje
inne informacje
związane z
oczyszczaniem
wód
Download