SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3 – 4 LETNICH TEMAT : ,,Wyprawa w kosmos”– zabawy wprowadzające pojęcie kuli jako figury geometrycznej . CELE OGÓLNE : - zapoznanie z figurą geometryczną kulą , rozwijanie wyobraźni dzieci poprzez zabawy i słuchanie muzyki , ćwiczenie spostrzegawczości podczas poszukiwania ukrytych przedmiotów , zachęcanie do prawidłowego wykonywania zadań , CELE SZCZEGÓŁOWE : Dziecko : - zapoznaje się z figurą geometryczną kulą i stara się ją rozpoznać wśród otaczających je przedmiotów , - przestrzega reguł obowiązujących w grupie ( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych ) , - wie , że ma prawo do swobodnego wypowiadania własnych myśli, - uważnie słucha i pyta o niezrozumiałe fakty , - zachowuje bezpieczeństwo podczas zabaw , METODY : podające , ekspresyjne, praktycznego działania , FORMY : - zbiorowa , indywidualna , grupowa , ŚRODKI DYDAKTYCZNE : - globus , lampka , tunel , chusta animacyjna , materiał granatowy z rysunkami gwiazd i planet , magnetofon , nagrania magnetofonowe z muzyką J.M .Jarrea, i piosenką ,, Księżycowy kamień ‘’, rakietki z papieru , dwie kule owinięte folią aluminiową , piłki , piłeczki do gry w ping-ponga , podstawki , mazaki , małe kawałki folii samoprzylepnej , emblematy z księżycami i słońcami , znaczki ,,Mały Kosmonauta ‘’,gwiezdny miecz . PRZEBIEG ZAJĘĆ : 1.Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał ,,Słońce i Księżyc”. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy : słoneczka – dziewczynki , księżyce – chłopcy . Wszystkie dzieci przykucają w rozsypce. Przy dźwiękach grzechotki poruszają się słoneczka , przy dźwiękach trójkąta – księżyce .Cisza jest sygnałem do przykucnięcia . 2. Słuchanie fragmentów wiersza A. H. Murgrabi ,,Halo , to mówi Ziemia ‘’. Nauczyciel recytuje wiersz , wcielając się w postać Ziemi –zakłada na głowę opaskę podtrzymującą globus .Uświadamia dzieciom na podstawie wiersza , że Ziemia jest kulą krążącą wokół Słońca .Dzieci wyruszają w poszukiwaniu innych kul w przestrzeni kosmicznej. 3.Zabawa relaksacyjna ,, Lecimy w kosmos ‘’przy dźwiękach muzyki J. M . Jarrea . Dzieci wchodzą przez tunel do statku kosmicznego i kładą się na dywanie . Nauczycielka wraz z pomocą w trakcie trwania muzyki elektronicznej poruszają nad nimi granatowy materiał z gwiazdami i planetami . 4.,,Szukamy księżycowego kamienia ‘’ – zabawa ćwicząca spostrzegawczość . Dzieci podzielone na dwie grupy wędrują po śladach zostawionych przez rakiety i odszukują dwa księżycowe kamienie ( w kształcie kuli ) .Dzieci trzyletnie odnajdują większy , a czteroletnie – mniejszy. Wracają na Ziemię . 5.Zabawa przy piosence ,,Księżycowy kamień’’. Dzieci podają sobie w kole z rąk do rąk ,,księżycowe kamienie ‘’ odnalezione podczas poprzedniej zabawy ,śpiewając piosenkę . 6.,,Planety ‘’- zabawa z chustą animacyjną . Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy : trzylatki i czterolatki .Pokazuje dzieciom piłki różnej wielkości i w różnych kolorach . Zwraca uwagę na to , że są w kształcie kuli .Trzylatki podrzucają piłki na chuście animacyjnej , a czterolatki w tym czasie przechodzą pod chustą . Potem następuje zmiana . 7.,,Moja planeta ‘’- ozdabianie piłeczek do gry w ping – ponga mazakami i małymi kawałkami folii samoprzylepnej . Nauczycielka zwraca uwagę na kulisty kształt piłeczek .Mówi , że są to małe planety , którym trzeba nadać nazwę i barwę . Trzylatki ozdabiają je mazakami rysując wzory , a czterolatki – przyklejając kawałki folii samoprzylepnej .Dzieci oglądają prace i wypowiadają się na ich temat .Umieszczają je w kąciku dla rodziców . Ewaluacja – swobodne wypowiedzi dzieci na temat przeprowadzonych zajęć . 8.Pasowanie na ,, Małego Kosmonautę ‘’ gwiezdnym mieczem . Przypięcie odznak . Opracowała : Anna Tkaczyk Zajęcia przeprowadzono dnia 19.02.2010.r