SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Z ZASTOSOWANIEM KOMUTERA TEMAT: Totalitaryzm. Cele lekcji: Zapoznanie uczniów z okolicznościami wybuchu rewolucji w Rosji; Ukazanie zależności pomiędzy sytuacją gospodarczą a sytuacją polityczno-społeczną w państwie rosyjskim; Zapoznanie uczniów z sytuacją wewnętrzną w Niemczech po I wojnie światowej; Zrozumienie głównych zasad nowych ideologii: komunistycznej i nazistowskiej; Uświadomienie ujemnego znaczenia komunizmu, nacjonalizmu; Uczenie zachowania właściwych postaw wobec ludzi innych narodowości; Kształcenie umiejętności dostosowania technik komputerowych do treści lekcji. Metody pracy: Pogadanka z elementami dyskusji, praca zbiorowa, z tekstem, komputerem Środki dydaktyczne: Komputer- encyklopedia multimedialna Optimus Pascal „Hitoria świata”, rozdz. „wojny światowe- Europa 1900-1945”, biografie Nowe poznane pojęcia: Bolszewicy, faszyści, komunizm, nazizm, totalitaryzm, antysemityzm Pojęcia wymagające przypomnienia: Wojna, rewolucja, agresja PRZEBIEG LEKCJI: 1. Omówienie założeń lekcji, sposobu wykorzystania komputera i encyklopedii multimedialnej. 2. Ochotnicy przypominają jakie bloki sojusznicze powstały przed I wojną, wyjaśniają pojęcia: wojna, agresja. 3. Nauczyciel omawia sytuację wewnętrzną Rosji w trakcie trwania wojny i okoliczności wybuchu rewolucji lutowej. 4. Uczniowie przypominają pojęcie – rewolucja. Komputer – nauczyciel wyświetla na ekranie: Wyjaśnienie pojęć: bolszewicy, sowieci Przybliża postacie Trockiego i Lenina Krótki film o wydarzeniach Przemówienie Lenina (film i fonia) 5. Uczniowie odpowiadają na pytania: Dlaczego społeczeństwo carskiej Rosji wystąpiło przeciwko władzy cara? Co Rosjanom obiecywał Lenin? Nauczyciel omawia okoliczności przejęcia władzy przez Stalina. Komputer – nauczyciel wyświetla na ekranie: Biografię – Józefa Stalina Pojęcie: totalitaryzmu, komunizm 6. Uczniowie przypominają warunki traktatu wersalskiego dotyczące Niemiec. Nauczyciel wyjaśnia przyczynę złej sytuacji gospodarczej i społecznej w Republice Weimarskiej. Komputer Nauczyciel wyświetla na ekranie: Biografię Adolfa Hitlera Fragment przemówienia Hitlera (film i fonia) Film porady nazistowskie Film położenie mniejszości narodowych w Niemczech Pojęcie: faszyści, nazizm, rasizm, antysemityzm 7. Uczniowie wskazują podobieństwa i różnice między komunistyczną Rosją Radziecką, a III Rzeszą, drukują teksty z encyklopedii multimedialnej. 8. Zapisanie pracy domowej – uzupełnienie zeszytu ćwiczeń.