Konspekt lekcji Osiągnięcia II RP (KONSPEKT_LEKCJI)

advertisement
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: Historia i społeczeństwo
Nauczyciel: Anna Kozłowska
Szkoła: podstawowa
Klasa: VI a
Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne
Temat: Osiągnięcia II RP
Cele ogólne:
- przedstawienie osiągnięć II Rzeczpospolitej w dziedzinie gospodarki, nauki, kultury
- przedstawienie odbudowy Polski po okresie zaborów
- przedstawienie walk o granice do 1922 roku
- doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
- doskonalenie umiejętności pracy w grupach
- korzystanie z TiK
Cele operacyjne:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
a) pamięta:
- pojęcia: analfabetyzm, Centralny Ośrodek Przemysłowy ( COP), wielki kryzys
1
- najważniejsze osiągnięcia II RP w: gospodarce, nauce, kulturze, sporcie
- kiedy i gdzie walczono o kształt granic II RP
- wybitne postacie: Eugeniusz Kwiatkowski, Janusz Kusociński, Hanka Ordonówna
b) rozumie:
-
rozumie, że odbudowujące się po 123 latach niewoli państwo polskie, musiało się uporać
z wieloma trudnościami wewnętrznymi,
-
rozumie, że Polacy przez długie lata pozbawieni niepodległości, musieli się dopiero uczyć
„demokracji”
-
jak ważne jest umiejętne korzystanie z wiedzy zawartej w internecie
c) potrafi wskazać i uzasadnić
- wpływ zaborów na sytuacje w powstającej niepodległej Polsce
-
związek między sytuacją międzynarodową (wielki kryzys) na rozwój II RP
-
w jaki sposób może korzystać z TiK, odnieś się do kodeksu
Środki dydaktyczne: prezentacja slajdów – „Osiągnięcia II RP.”, zestawy zadań
przygotowane przez nauczyciela, podręcznik
Metody: rozmowa nauczająca, pokaz slajdów, praca w grupach, debata
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Przebieg lekcji
I. Wprowadzenie
1.Sprawy organizacyjne
2. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie, kiedy Polska odzyskała niepodległość, jaki
traktat zakończył II wojnę światową, prosi o przypomnienie nazwisk twórców niepodległej
Polski. Nauczyciel przedstawia jaki istniał podział władzy w okresie II RP
2
3. Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji. Periodyzacja dziejów, przedstawienie w jakich
latach istniała II RP
II. Rozwinięcie
4. Debata, podział klasy na 4 grupy (każda z grup to inne ministerstwo), każda z grupa (po
wcześniejszym przygotowaniu, znalezieniu informacji w Internecie) przedstawia jak
nazywało się ministerstwo odpowiedzialne za poszczególne działy i z jakimi problemami
borykała się Polska po odzyskaniu niepodległości i jakie są propozycję uczniów, by je
rozwiązać (przedstawia lider każdej z grup):
- wojsko ( Ministerstwo Spraw Wojskowych)
- edukacja (Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego)
- gospodarka (Ministerstwo Przemysłu i Handlu)
- kultura ( Ministerstwo Kultury i Sztuki)
Nauczyciel wciela się w role premiera, prowadzi spotkanie rządu, debata na temat problemów
w państwie, uzupełnienie wiedzy uczniów (uzupełnienie z podręcznika)
6. Każda z grup ma za zadanie przygotować fragment prezentacji dotyczącej działań
podjętych przez dane ministerstwo
Prezentacja zostanie uzupełniona i złożona w całość na drugiej lekcji
5. Podsumowanie debaty
II lekcja- przygotowanie prezentacji, uzupełnienie wiedzy uczniów, pokaz prezentacji
multimedialnej
Zapisanie notatki
III. Zakończenie
6.Podsumowanie lekcji.
Powtórzenie najważniejszych osiągnięć II RP
7.Zadanie pracy domowej
Napisz krótki życiorys Janusza Kusocińskiego i Hanki Ordonówny
3
4
Download