KONSPEKT OTWARTEJ LEKCJI FIZYKI

advertisement
SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI [III etap edukacyjny]
DLA KLASY III GIMNAZJUM
Temat lekcji: Co wiemy o oddziaływaniach magnetycznych ? – powtórzenie
i utrwalenie wiadomości.
Cel ogólny: Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń utrwalimy wiedzę na temat
magnesów i pola magnetycznego. Przypomnimy sobie , w jaki sposób oddziałują bieguny
magnetyczne oraz czy przewodniki z prądem działają na magnes. Powtórzymy, na czym
polega magnetyzm Ziemi i w jaki sposób wykorzystuje się właściwości magnesu
w codziennym życiu.
Zamierzone cele zajęć: (w ujęciu tradycyjnym)
kształcący
 rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
 rozwijanie i formułowanie wniosków na podstawie wcześniejszych wiadomości,
przeprowadzonych doświadczeń, informacji zawartych w tekście, rysunku,
wychowawczy
 wyrabianie aktywności u uczniów,
 rozwijanie umiejętności wspólnej pracy w grupie,
 kształtowanie jasnego komunikowania wyników pracy,
poznawczy
 utrwalenie pojęć: bieguny magnetyczne, pole magnetyczne, zwojnica, elektromagnes,
siła elektrodynamiczna
 utrwalenie wiadomości na temat oddziaływań przewodników z prądem na magnesy
[związek pomiędzy zjawiskami elektrycznymi i magnetycznymi]
 ukazanie powiązań wiedzy zdobytej na lekcjach z sytuacjami zachodzącymi w życiu
codziennym.
Zamierzone cele zajęć: (w ujęciu operacyjnym)
wie, że magnesy mają dwa bieguny magnetyczne i magnesy oddziałują ze sobą
Uczeń
wyjaśnia, co nazywamy polem magnetycznym i wie jaki jest umowny zwrot linii
pola magnetycznego
wie, że źródłem pola magnetycznego jest Ziemia i magnesy trwałe
wie, że wokół przewodników z prądem wytwarza się pole magnetyczne
wyjaśnia działanie elektromagnesu i rolę rdzenia w elektromagnesie
Nabywane umiejętności:
umie posługiwać się igłą magnetyczną do wyznaczenia biegunów magnetycznych
umie określić zwrot linii pola magnetycznego
umie wykorzystać opiłki żelaza do określenia kształtu linii pola magnetycznego
magnesów trwałych
Uczeń
umie zbudować elektromagnes i zna jego działanie
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania
pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie
przeprowadza doświadczenia i wyciąga wnioski, uczy się współpracy w grupie, korzysta
z TIK
Kompetencje kluczowe:



porozumiewanie się w języku ojczystym
myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
umiejętność uczenia się
Metody pracy:
podająca- wykład informacyjny, pogadanka; praktyczna-doświadczenia
uczniowskie w grupach, ćwiczenia; problemowa- aktywizująca, dyskusja
kontrolowana
Formy pracy:
praca zbiorowa jednolita pod kierunkiem nauczyciela, praca w grupie
zróżnicowana, prezentacja wyników pracy
Środki i pomoce dydaktyczne: zeszyt, podręcznik, tablica i kreda, kartki, pisaki, karty pracy,
magnesy sztabkowe i podkowiaste, opiłki żelaza, igły magnetyczne, zwojnica, przewody,
źródło prądu, własnoręcznie wykonane elektromagnesy, gwoździe, śrubki, spinacze biurowe,
drut stalowy, klocki z różnych metali,
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wstępna:
Część porządkowa:




Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie zadania domowego.
Zapisanie tematu lekcji.
Zapoznanie uczniów z celami zajęć.
Odwołanie do wiedzy z lekcji poprzednich na temat magnesów. Nauczyciel przedstawia proste
doświadczenia z magnesami.
 Wprowadzenie do bieżącego tematu i zadań, wyjaśnienie na czym będzie polegała
praca uczniów, podział uczniów na 5 grup ćwiczeniowych (po około 3-4 osoby),
rozdanie kart pracy oraz instrukcji do doświadczeń.
 Przypomnienie BHP:
Podczas wykonywania doświadczeń zachowajcie szczególną ostrożność z uwagi na
przepływ prądu i ostre opiłki żelaza. Przestrzegajcie wszystkich zasad panujących w
pracowni fizycznej. O wszystkich zdarzeniach informujcie nauczyciela.
Faza realizacji:
Uczniowie w grupach: ( 15 minut)
• zapoznają się z treścią instrukcji i pobierają pomoce naukowe do doświadczeń,
następnie przydzielają sobie role niezbędne do wykonania zadań
• korzystają z zeszytu - notatek z poprzednich lekcji, podręcznika, telefonów
komórkowych z dostępem do Internetu
• przeprowadzają doświadczenia (po jednym w grupie)
Grupa 1 – przeprowadza doświadczenie wg instrukcji nr 1
Grupa 2 – przeprowadza doświadczenie wg instrukcji nr 2
Grupa 3 – przeprowadza doświadczenie wg instrukcji nr 3
Grupa 4 – przeprowadza doświadczenie wg instrukcji nr 4
Grupa 5 – przeprowadza doświadczenie wg instrukcji nr 5
• opisują przebieg doświadczenia na dużych kartkach, wyciągają i zapisują wnioski
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów w grupach. Sprawdza poprawność wykonywanych
czynności. Określa NaCoBeZu. Kontroluje poziom koncentracji uwagi poprzez pytania
sprawdzające. Jeśli zachodzi taka potrzeba, udziela dodatkowych objaśnień.
Faza podsumowująca:
Przedstawiciele grup krótko przedstawiają efekty swojej pracy pozostałym grupom –
wykonany plakat, przebieg doświadczenia, wnioski (3 minuty na jedno wystąpienie).
Elektromagnesy wykorzystywane przez jedną z grup zostały własnoręcznie wykonane przez
czterech chętnych uczniów. Informacje na temat wykonania elektromagnesu uczniowie
wyszukali w Internecie.
Uczniowie po krótkiej dyskusji uzupełniają kartę pracy jako podsumowanie zebranych
wniosków. Wybrani uczniowie czytają rozwiązanie zadań z kart pracy.
Każdy z uczniów określa swój wkład pracy na zajęciach i dokonuje ewaluacji zajęć poprzez
wybór odpowiedniej „buźki” zgodnie ze swoimi odczuciami. Następnie rysuje odpowiednie
„buźki” na ankiecie ewaluacyjnej.
Nauczyciel wygłasza krótki komentarz odnoszący się do pracy uczniów na zajęciach,
podsumowuje i ocenia pracę uczniów oraz zadaje prace domową:
wyszukanie w zasobach Internetu (z podaniem źródła) doświadczenia na temat magnetyzmu,
możliwego do przeprowadzenia w warunkach szkolnych.
Nauczyciel wyznacza 5 dyżurnych (po jednej osobie z grupy) do pomocy w sprzątnięciu sali.
Załącznik
1) karta pracy
2) instrukcje dla grup 1- 5 / dodatkowo jedno dla chętnych/
3) instrukcja pracy w grupie
4) ankieta dla ucznia
KARTA PRACY
POWTÓRZENIE I UTRWALENIE WIADOMOŚCI Z MAGNETYZMU
Przygotowując się do sprawdzianu sprawdź, czy potrafisz:
1) nazywać bieguny magnetyczne magnesów trwałych i opisać charakter oddziaływania między nimi;
2) opisać zachowanie igły magnetycznej w obecności magnesu oraz zasadę działania kompasu;
3) opisać oddziaływanie magnesów na żelazo i podać przykłady wykorzystania tego oddziaływania;
4) opisać działanie przewodnika z prądem na igłę magnetyczną (doświadczenie Oersteda);
5) opisać działanie elektromagnesu i rolę rdzenia w elektromagnesie;
6) opisać wzajemne oddziaływanie magnesów z elektromagnesami i wyjaśnić działanie silnika elektrycznego prądu stałego.
Zadanie 1
Zaznacz bieguny magnetyczne używając skrótów N i S.
Każdy magnes ma dwa bieguny: ……………………..i ……………………
Biegun północny oznaczamy literą ……….…………..i kolorem ……………………………..,
biegun południowy literą ……………………….i kolorem ………………………………..
Nie można ich od siebie oddzielić. Jeżeli podzielimy magnes na dwie części, to każda z nich
stanie się całym …………………………z …………….……………biegunami.
Zadanie 2
Kiedy dwa magnesy sztabkowe przyciągają się, a kiedy odpychają? Wykonaj schematyczny
rysunek.
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
Zadanie 3
W puste miejsca wstaw odpowiednie wyrazy z ramki
Pole magnetyczne to ......................................., w której działają siły magnetyczne.
Zwrot linii pola magnetycznego zaznaczamy zawsze od bieguna……………..……………….
do bieguna ……………………..…………
północnego, południowego, przestrzeń, zachodniego, magnes, pole,
Zadanie 4
Dokończ zdania.
1) Hans Chrystian Oersted przez przypadek odkrył , że każdy przewodnik
z prądem...............................................................................
2) Świadczy o tym zachowanie igły magnetycznej, która.........................................................
Zadanie 5
Uzupełnij zdania.
Siłę elektrodynamiczną nazywamy siłę, z jaką pole .................................................... działa na
przewodnik .................................................... Aby obliczyć wartość tej siły wykorzystujemy
wzór:
F = .....•........•.......
Wartość siły elektrodynamicznej zależy od:
-
Zadanie 6.
Podaj regułę prawej dłoni dla przewodnika prostoliniowego, przez który płynie prąd
elektryczny.
INSTRUKCJE DLA GRUPY UCZNIÓW
DOŚWIADCZENIE I
Demonstracja doświadczenia obrazującego najprostszy elektromagnes i zasadę jego
działania :
• nawiń drut miedziany na gruby stalowy gwóźdź ;
• końce drutu podłącz do płaskiej baterii 4,5 V ;
• wykonaj rysunek
• zbliż główkę gwoździa do drobnych żelaznych przedmiotów ( szpilki, gwoździki ) –
zapisz obserwacje
• następnie przerwij obwód prądu – zapisz obserwacje
• sformułuj wnioski
Zadanie :
Wyszukaj z podanego tekstu zastosowanie elektromagnesu. Wypisz krótko 6 przykładów:
Elektromagnesy znajdują się w prądnicach czyli urządzeniach do wytwarzania prądu elektrycznego.
Elektromagnesy znajdują się w automatycznych bezpiecznikach domowej instalacji elektrycznej.
W telewizorach odchylają one wiązki elektronów, które padają na ekran i tworzą obraz telewizyjny.
W telefonie elektromagnes porusza membraną słuchawki, dzięki czemu powstaje słyszany przez nas
dźwięk. W głośniku zmienny sygnał elektryczny pochodzący ze wzmacniacza dociera do
elektromagnesu, który na przemian przyciąga i odpycha magnes z membraną co powoduje drgania i
wytwarzanie dźwięku.
Elektromagnesy wchodzą w skład głowic zapisujących i odczytujących informacje na magnetycznych
nośnikach: taśmach magnetofonowych, dyskach twardych komputerów i dyskietkach.
W dzwonku elektrycznym po włączeniu prądu elektromagnes przyciąga młoteczek do dzwonka. Ruch
młoteczka przerywa obwód elektryczny i sprężynujący młoteczek powraca do poprzedniej pozycji.
Wówczas prąd zaczyna znowu płynąć i sytuacja się powtarza. dzwonek dzwoni tak długo, aż prąd
zostanie wyłączony.
Potężne elektromagnesy są często używane w składnicach złomu. Po wyłączeniu prądu pole znika i
wtedy unoszony ładunek spada. Podobnie w stoczniach służą do transportu blach stalowych, a w
halach produkcyjnych utrzymują ciężkie części stalowe obróbce mechanicznej.
Elektromagnesy nadprzewodzące mają również ogromne zastosowanie w medycynie. Są istotną
częścią komputerowych tomografów, które dzięki wykorzystaniu magnetycznego rezonansu
jądrowego (NMR) pozwalają uzyskać bezdotykowo obrazy wnętrza ludzkiego ciała. Badanie
tomograficzne polega na umieszczeniu pacjenta w nadprzewodzącej cewce i włączeniu silnego pola
magnetycznego.
Doświadczenie II
Prezentacja pola magnetycznego wokół magnesów sztabkowych
Pomoce:
opiłki żelaza, magnesy sztabkowe, szyba plastikowa
Połóż na ławce magnes i przykryj go szybą. Nasyp cienką warstwę opiłków na
szybkę i lekko postukaj w jej brzeg. Obserwuj wzór, jaki tworzą opiłki.
Połóż dwa magnesy biegunami jednoimiennymi a następnie różnoimiennymi.
Nasyp cienką warstwę opiłków na szybkę i obserwuj wzór, jaki tworzą opiłki.
Wykonaj rysunek, zapisz obserwacje i wniosek.
Zadanie
Narysuj pole magnetyczne Ziemi. Zaznacz odpowiednio bieguny magnetyczne
i geograficzne Ziemi.
Doświadczenie III
Co lubi magnes?
Pomoce: duży silny magnes, magnes sztabkowy, przedmioty – klocki z
różnych substancji, drut miedziany, stalowy
Zbadaj, które z przedmiotów wykonanych z różnych substancji są przyciągane
przez magnes. Spróbuj za pomocą magnesu pozbierać rozsypane na ławce
śrubki, spinacze biurowe, swoje przybory szkolne – ołówek, linijkę, łyżka,
doniczka, ołówek, spinacz biurowy, szklanka, aluminiowa puszka itp.
Zbliżaj magnes do różnych przedmiotów sprawdzając, które z nich przyciąga.
Wykonaj rysunek, zapisz obserwacje i wniosek.
Zadanie
Czy magnes przyciąga miedziany i stalowy drut?
Doświadczenie Oersteda IV
Prezentacja pola magnetycznego wokół przewodnika prostoliniowego z prądem

Pomoce
prostoliniowy przewodnik , źródło prądu np. bateria 4,5 V, igła magnetyczna

Przebieg doświadczenia
Ustawiamy igłę magnetyczną i czekamy aż wskaże kierunek północ - południe, następnie
umieszczamy nad nią przewodnik, który na krótką chwilę łączymy z bateryjką. Obserwujemy
zachowanie igły magnetycznej w momencie zamknięcia obwodu.
Wykonaj rysunek, zapisz obserwacje i wniosek.
Zadanie
W jaki sposób można określić kierunek i zwrot linii pola magnetycznego wokół przewodnika
z prądem?
Doświadczenie V
Jak zachowuje się zwojnica jeżeli płynie przez nią prąd elektryczny?
Pomoce: zwojnica, bateria, przewody, igiełki magnetyczne
Przebieg:
Zwojnicę łączymy ze źródłem prądu, na końcach ustawiamy igiełki magnetyczne,
które początkowo ustawiają się zgodnie z liniami ziemskiego pola magnetycznego.
Jak zachowuje się zwojnica podłączona do źródła prądu elektrycznego i igiełki
magnetyczne?
Wykonaj rysunek, napisz obserwacje, wniosek.
Zadanie
Jak wyznaczyć bieguny magnetyczne zwojnicy?
DOŚWIADCZENIE / dla chętnych/
Spróbuj zrobić z kawałka sztywnego drutu „huśtawkę elektrodynamiczną” i umieść ją
wewnątrz magnesu podkowiastego (układ ten przedstawiony jest na obrazku).
Podłącz przewód do prądu (np. do bateryjki 4,5V). Co widzisz? Co się zmieni, gdy prąd
popłynie w przeciwnym kierunku, a co — gdy odwrócisz bieguny magnesu?
Wykonaj rysunek, napisz obserwacje i wniosek.
Zadanie
Jak wyznaczyć zwrot działania siły elektrodynamicznej? [ czyli zwrot wychylenia
„huśtawki”]
Instrukcja pracy w grupie:
wybierzcie lidera - osobę kierującą zespołem
sekretarza - osobę zapisującą informacje, wykonującą plakat
sprawozdawcę - osobę prezentującą efekty pracy grupy
przeczytajcie instrukcję do doświadczenia i treść zadania
ustalcie między sobą co wiecie na temat zadania, korzystajcie z notatek, podręcznika,
telefonu z dostępem do Internetu
6. wykonajcie doświadczenie i przygotujcie plakat
7. efektem pracy Waszej grupy ma być plakat, na którym przedstawicie rysunek
obrazujący doświadczenie, obserwacje i wnioski (na przygotowanie całości
macie 15 minut )
8. prezentacja pracy - czas trwania max 3 minuty
1.
2.
3.
4.
5.
Ankieta dla uczniów
1. Czy przeprowadzona lekcja pozwoliła Tobie powtórzyć materiał z magnetyzmu?
2. Czy podobała się Tobie dzisiejsza lekcja?
3. Czy wolisz tradycyjną powtórkę prowadzoną przez nauczyciela?
4. Czy pracowałeś/aś na lekcji z dużym zaangażowaniem?
5. Jak oceniasz swoją pracę w grupie?
Download