Scenariusz lekcji matematyki AUTOR: Gabriela Źrałek TEMAT LEKCJI: Cechy podzielności przez 2, 5 i 10. KLASA: IV CELE LEKCJI: uczeń zna cechy podzielności przez 2, 5, 10, uczeń znajduje brakujące cyfry w liczbie, tak aby była podzielna przez 2, 5, 10, uczeń stosuje poznane cechy podzielności w zadaniach, rozwijanie spostrzegawczości i zdolności kojarzenia. METODY NAUCZANIA: rozmowa, elementy dramy, metoda czynnościowa FORMY ORGANIZACYJNE LEKCJI: praca zbiorowa, praca indywidualna. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plakat z rysunkiem ulicy, na którym ponumerowano domy, cztery arkusze papieru z napisem Liczbolandia i podtytułem na pierwszym: „Przyjmujemy tylko liczby podzielne przez 2”, a na kolejnych arkuszach: ... 5, ... 10, karteczki z liczbami do wylosowania (załączniki nr 1 i 2), cztery kartki z napisem Księga gości, podręcznik. PRZEBIEG LEKCJI: I Część wstępna lekcji 1. Przywitanie uczniów i czynności porządkowe. 2. Sprawdzenie obecności. 3. Krótkie powtórzenie na temat dzielników i wielokrotności liczb. II Część właściwa lekcji 1. Podanie tematu lekcji. 2. Nauczyciel pyta, jak uczniowie rozumieją słowo „cecha”. Uczniowie mówią, z czym im się to słowo kojarzy. 3. Nauczyciel odwołuje się do wiadomości uczniów o liczbach parzystych, wiesza plakat z rysunkiem ulicy z ponumerowanymi domami (po jednej stronie numery parzyste, po drugiej – nieparzyste). Uczniowie podają przykłady liczb parzystych, wypowiadają się o numeracji domów na rysunku, wypisują w zeszycie liczby parzyste, zapisują wniosek: Liczba jest podzielna przez 2, jeśli jest parzysta (jeśli jej cyfra jedności to 0, 2, 4, 6, 8). 4. Nauczyciel prosi uczniów o odszukanie w zeszycie zapisanych na tej lekcji wielokrotności liczby 5, a następnie o wypisanie wielokrotności liczby 5 większych od 50, a mniejszych od 100. Uczniowie wypisują wielokrotności, odczytują je, wypowiadają się na temat swoich spostrzeżeń o cyfrze jedności i zapisują wniosek: Liczba jest podzielna przez 5, jeśli jej cyfra jedności to 0 lub 5. 5. Nauczyciel poleca uczniom wpisać kolejne wielokrotności liczby 10, a następnie przyjrzeć się cyfrom jedności w zapisanych liczbach. Uczniowie formułują i zapisują wniosek: Liczba jest podzielna przez 10, jeśli ma w rzędzie jedności cyfrę zero. 6. Nauczyciel rozwiesza cztery arkusze z napisami Liczbolandia. Wyjaśnia, że za chwilę każdy z uczniów wylosuje liczbę (załącznik nr 1). Jeżeli jego liczba będzie spełniała warunki podzielności określone w danej krainie, to będzie mógł ją odwiedzić. Na pamiątkę pobytu wpisze się do księgi gości. Uczniowie losują liczby, podchodzą do arkuszy i wpisują się do Księgi gości. Nauczyciel czuwa nad właściwym wyborem arkuszy, zadając uczniom pytania pomocnicze. Pyta, czy wszystkie Liczbolandie zostały odwiedzone przez taką samą liczbę gości - która gościła najmniej gości, która najwięcej i dlaczego. 7. N.: Wyjaśnia, że po raz drugi będą losować kartoniki, ale tym razem będzie napisane, do której Liczbolandii mają dotrzeć; aby do niej dotrzeć, uczniowie muszą uzupełnić brakujące cyfry w podanej liczbie (załącznik nr 2). Uczniowie uzupełniają cyfry i prezentują liczbę całej klasie, mówiąc, którą Liczbolandię miały odwiedzić. III Część końcowa lekcji 1. Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji. 2. Ocena przez nauczyciela pracy uczniów. 3. Zadanie i omówienie pracy domowej (zad. 1, 2, 7 i 8 ze str. 162 z podręcznika). 4. Pożegnanie uczniów. ZAŁĄCZNIKI: Załącznik nr 1 256 350 75 632 2900 1502 444 1008 62 81 105 550 335 8 7568 855 1000 3505 692 195 14 10 35 55 101 98 22 6 412 900 liczba podzielna przez 2: liczba podzielna przez 2: Załącznik nr 2 liczba podzielna przez 2: liczba podzielna przez 2: liczba podzielna przez 2: liczba podzielna przez 2: 56 1 5401 175 31 liczba podzielna przez 5: liczba podzielna przez 5: liczba podzielna przez 5: liczba podzielna przez 5: liczba podzielna przez 5: liczba podzielna przez 5: 21 81 701 1 50 liczba podzielna przez 10: liczba podzielna przez 10: liczba podzielna przez 10: liczba podzielna przez 10: 33 1 100 1 liczba podzielna przez 10: liczba podzielna przez 10: 31 1 81 liczba podzielna przez 2 i 5: liczba podzielna przez 2 i 5: 15 1 48 1 900 1 702 1 68 1 855 1 100 1 liczba podzielna przez 2 i 5: liczba podzielna przez 2 i 5: liczba podzielna przez 2 i 5: 55 1 855 1 200 1 61 liczba podzielna przez 2 i 5: 31