Konspekt do lekcji matematyki w kl. V SP dział ,,Ułamki zwykłe” Temat: Dzielenie ułamków zwykłych. Czas trwania: 1 godzina lekcyjna • Cel ogólny: - rozwijanie umiejętności w zakresie dzielenia ułamków zwykłych. • Cele operacyjne: Uczeń umie: - dzielić ułamek zwykły przez liczbę naturalną (A-B) dzielić ułamki zwykłe (C-D) wykonać sprawdzenie dzielenia poprzez mnożenie (A-B) wykorzystać dzielenie ułamków zwykłych do rozwiązywania zadań tekstowych (C) - zmniejszać daną liczbę ileś razy (C-D) - wykorzystać dzielenie ułamków zwykłych w życiu codziennym (C-D) Uczeń wie: - jak się dzieli ułamki zwykłe przez liczbę naturalną (A) - jak się dzieli ułamki zwykłe, które są zapisane jako liczby mieszane (A) - przez jaką liczbę nie wolno dzielić (B) - jak rozwiązuje się zadania tekstowe z wykorzystaniem dzielenia ułamków zwykłych (B) - jak sprawdza się poprawność wykonanego dzielenia (A) • Cel wychowawczy: - przyzwyczajenie do rzetelnej pracy, systematycznej i dokładnej - wdrożenie do właściwej organizacji pracy Metody: gry dydaktyczne, pogadanka, ćwiczeniowa 1 Formy pracy: - indywidualna (uzupełnienie kart pracy) - praca w grupach (układanie domina, malowanie choinki) - praca z całą grupą (wspólne rozwiązywanie zadań) Środki dydaktyczne: - gry dydaktyczne (domino matematyczne, malowanie choinki) - prostokątny karton papieru, mazaki, nożyczki - karty pracy - podręcznik ,,Mogę zostać Pitagorasem” Przebieg zajęć: I. Część wstępna 1. Sprawdzenie listy obecności. 2. Sprawdzenie pracy domowej (ilościowe). II. Część właściwa 1. Podanie tematu lekcji. 2. Praca z całą klasą: Trzy czwarte prostokątnego papieru rozcinamy na dwie równe części i jedną z nich malujemy na czerwono. Jakim ułamkiem całego kartonu jest zamalowana 3 4 część? 1 4 1 8 1 8 1 8 1 8 1 8 1 8 1 8 1 8 2 3 3 3 = :2 = 4 4⋅2 8 3 3⋅ 2 3 ⋅2 = = . 8 8 4 3 Zamalowana część stanowi całego kartonu. 8 Sprawdzenie: Aby podzielić ułamek przez liczbę całkowitą różną od zera, należy mianownik ułamka pomnożyć przez liczbę całkowitą, a licznik przepisać bez zmiany. Ćwiczenie 1. Liczbę 12 podziel przez 4. Następnie pomnóż ją przez odwrotność liczby 4. Co zauważyłeś? 12 : 4 = 3 12 ⋅ 1 12 ⋅ 1 = =3 4 4 1 4 Zatem 12 : 4 = 12 ⋅ = 3 . W obu przypadkach otrzymaliśmy to samo. Aby podzielić dowolną liczbę przez ułamek, należy pomnożyć ją przez odwrotność ułamka. 3. Rozwiązanie wspólnie na tablicy przykładów: Ćwiczenie 1. Wykonaj dzielenie: 7 : 21 = 10 25 : 15 = 26 1 3 : 10 = 3 2 4: = 3 1 1 3 :1 = 5 7 4. Gra dydaktyczna – domino matematyczne (załącznik 1) Podział klasy na grupy 4-5 osobowe. Zespoły przystępują do pracy. Zadanie zostaje zaliczone, gdy uczniowie przykleją kostki domina na arkuszu papieru oraz uzasadnią swoje rozwiązanie dokumentując je na przeznaczonym do tego 3 arkuszu. Grupa, która pierwsza ułoży domino dostaje po 2 plusy, druga po jednym plusie. Nauczyciel nadzoruje pracę poszczególnych zespołów zwracając przede wszystkim uwagę na grupę uczniów, którzy mają problemy z samodzielnym rozwiązaniem zadań. Nauczyciel zadaje naprowadzające pytania. 5. Gra dydaktyczna ,,Malowanie choinki” (załącznik 2). Nauczyciel wyjaśnia na czym polega gra. Gra przedstawiona jest na dwóch kartkach. Na jednej są zadania do rozwiązania. Każde zadanie oznaczone jest innym kolorem. Prawidłowy wynik to odpowiedź, która jest przedstawiona na drugiej kartce. Odpowiedź należy pokolorować odpowiednim kolorem. Pierwsza drużyna otrzymuje po 2 punkty, druga po 1 punkcie. 6. Uzupełnienie karty pracy . 7. Podsumowanie lekcji. • Jak dzieli się ułamki zwykłe? • Jak sprawdza się wykonalność dzielenia ułamków zwykłych? 8. Zadanie pracy domowej. Zadanie 9.7 str. 110. (Podręcznik ,,Mogę zostać Pitagorasem” dla kl. V SP) Opracowała Anna Borkowska-Szymaniak Podpis osoby hospitującej: ........................................... 4 Załącznik 1 Domino matematyczne START 3 :2 4 3 8 1 5: 2 10 10 : 16 1 4 5 1 1 5 5 8 4 4 : 5 9 1 1 1 :1 3 9 15 : 3 4 1 3 4 : 2 4 20 6 Średnia arytmetyczna liczb: 4 3 23 24 21 1 40 2 1 28 1 2 i3 4 3 42 : 4 5 1 5 11 : 222 20 3 2 5 :2 7 3 META 5 Załącznik 2 Malowanie choinki 6 Zadania do gry ,,Malowanie choinki” • Niebieski: 5 : 1 2 • Różowy: 3 :2 4 • Fioletowy: 3 :5 4 • Żółty: 4 2 :7 5 1 6 • Zielony: • Biały: 3 7 . 8 12 Średnia arytmetyczna liczb: 6 ,4 ,3 3 5 : 4 8 3 7 8 10 • Pomarańczowy: 1 : • Czerwony: 2 1 3 :1 5 7 7