KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY I Data: 07.03.2012r. Prowadząca: Irena Choińska Klasa: 1e Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10 – zadania różne. Obszary z podstawy programowej: - w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się rozumnie, dąży do wykonania zadania, - sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu liczenia), wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres do 20); zapisuje liczby cyframi (zakres do 10), - wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie do 10, poprawnie zapisuje te działania, - zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań; Cele operacyjne: Uczeń: - Sprawnie dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10; - Umie porządkować liczby jednocyfrowe; - Porównuje liczby w zakresie 10; - Rozwiązuje proste zadania tekstowe; - Układa zadanie tekstowe do ilustracji; - Potrafi współpracować w zespole na rzecz wspólnego dobra; - Aktywnie uczestniczy w zajęciach. Metody pracy: problemowa, oglądowa, słowna, ćwiczeń praktycznych. Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w grupach. Środki dydaktyczne: różne karty pracy do pracy indywidualnej i grupowej, „lizaki” do przyznawania punktów, znaczki dla uczniów. Przebieg zajęć: 1.Uczniowie pracują w grupach. Rozwiązują graf. Każdy uczeń wykonuje jedno działanie z karty pracy i przekazuje ją koledze. Dzieci przekazują sobie kartę pracy, aż do momentu wykonania wszystkich działań (KARTA PRACY 1). 2.Uczniowie pracują samodzielnie (zadanie zróżnicowane). Obliczają działania następnie wpisują rosnąco wyniki wraz z literami do tabeli. Po zakończeniu pracy odczytują hasło – temat zajęć (KARTA PRACY 2). 3.Na tablicy przedstawione są pary liczb. Z każdej grupy losowo wybrany uczeń porównuje liczby i wpisuje odpowiedni znak <, >, =. Przerwa śródlekcyjna. 4.Uczniowie pracują w grupach, rozkład liczby na składniki. (KARTA PRACY 3). 5.Rozwiązywanie zadania tekstowego na dodawanie w zakresie 10. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie (KARTA PRACY 4). 6.Układanie zadania do ilustracji. Uczniowie pracują w grupach (KARTA PRACY 5). 7.Praca z łamigłówką (zadanie dodatkowe). 8.Podsumowanie. Rysując smutną lub wesołą buźkę pokażcie czy lekcja Wam się podobała? Nauczyciel liczy punkty każdego zespołu, następnie wyróżnia wszystkich uczniów znaczkami. Karty Pracy: KARTA PRACY 1 Zadanie Wykonaj jedno działanie i wpisz wynik w odpowiednie miejsce, następnie zadanie przekaż koledze. START 2 META +2 +1 -1 +4 +3 -2 -6 -1+ -5 -1 +4 +2 KARTA PRACY 2 I poziom 1+1= Z 2+3= D 10 - 4 = A 6-3= A 5+2= N 7+3= A 9-1= I LICZBY LITERY KARTA PRACY 2 II poziom 3+1+1= A 4 + 3 + 1= I 10 - 6 - 1 = A 8-4-2= Z 2+3+2= N 7+2+1= A 9-5= D LICZBY LITERY KARTA PRACY 3 Na tej karcie pracy, należy uzupełnić działania odpowiednimi liczbami tak, aby działania były prawdziwe. 8 = __ + __ 10 = __ + __ + __ 5 = __ + __ 9 = __ + __ + __ KARTA PRACY 4 Jurek włożył do koszyka 5 gruszek. Ola dołożyła 4 gruszki. Ile gruszek jest w koszyku? W koszyku jest gruszek. KARTA PRACY 5 Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu. + = Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu. + = Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu. + = Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu. + = Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu. + = Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu. + =