Konspekt Maria Małycha Marzec 2004 Konspekt lekcji matematyki Maria Małycha Klasa I LI Temat: Funkcje trygonometryczne kąta ostrego. 1. Cele lekcji: • poznawcze - zapoznanie uczniów z pojęciem sinusa, cosinusa, tangensa i cotangensa kąta ostrego; • kształcące - kształtowanie umiejętności prawidłowego stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania zadań; • wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranną wypowiedź i zapis. 2. Typ lekcji: wprowadzająco-ćwiczeniowa. 3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: praca indywidualna i zbiorowa uczniów. 5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym). 6. Przebieg lekcji: A. Część wstępna Czynności nauczyciela 1. Sprawdzenie obecności. 2. Zapisanie tematu lekcji: Czynności uczniów Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela. Temat: Funkcje trygonometryczne kąta ostrego. B. Część postępująca 1. W trójkącie prostokątnym ABC, w którym przyjęto oznaczenia jak na rysunku mamy: B β c a b α A C b a, b - długości przyprostokątnych c - długość przeciwprostokątnej Kąty dopełniające w trójkącie prostokątnym to kąty α i β. α+β = 90◦ ⇔ α = 90◦ −β∨β = 90◦ −α 1 Uczniowie zapisują w zeszytach. Konspekt Maria Małycha 2. Definicja a) Sinusem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej leżącej naprzeciw kąta ostrego do długości przeciwprostokątnej. sinα = a c b) Cosinusem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej leżącej przy kącie ostrym do długości przeciwprostokątnej. b cosα = c c) Tangensem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej leżącej naprzeciw kąta ostrego do długości przyprostokątnej leżącej przy kącie. tgα = a b d) Cotangensem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej leżącej przy kącie ostrym do długości przyprostokątnej leżącej naprzeciw kąta. ctgα = b a 3. Funkcje trygonometryczne kątów dopełniających sinα = a c = cosβ = cos(90◦ − α) cosα = b c = sinβ = sin(90◦ − α) tgα = a b ctgα = = ctgβ = ctg(90◦ − α) b a = tgβ = tg(90◦ − α) sinα = cos(90◦ − α) cosα = sin(90◦ − α) tgα = ctg(90◦ − α) ctgα = tg(90◦ − α) UWAGA: sinus ↔ cosinus tangens ↔ cotangens 2 Marzec 2004 Konspekt Maria Małycha Marzec 2004 4. W trójkątach A1 B1 O, A2 B2 O, A3 B3 O określ stosunek odpowiednich długości. A3 A2 A1 α O |A1 B1 | |OA1 | |OB1 | |OA1 | = = |A2 B2 | |OA2 | |OB2 | |OA2 | = = B1 B2 |A3 B3 | |OA3 | = sinα |OB3 | |OA3 | B3 = cosα |A1 B1 | |OB1 | = |A2 B2 | |OB2 | = |A3 B3 | |OB3 | = tgα |OB1 | |A1 B1 | = |OB2 | |A2 B2 | = |OB3 | |A3 B3 | = ctgα UWAGA: Niezależnie od wyboru punktu A na końcowym ramieniu kąta stosunki odpowiednich długości pozostają niezmienione. 5. Zadanie 2/231, 3/232 Zadanie 2/231 a) Sprawdzam, czy trójkąt o bokach długości 3, 4, 5 jest rzeczywiście prostokątny. Ponieważ 32 + 42 = 52 więc: B β 5 3 b α A 4 3 = cosβ 5 4 cosα = = sinβ 5 3 tgα = = ctgβ 4 2 ctgα = = tgβ 3 sinα = C. Część podsumowująca D. Praca domowa Powtórzenie defincji funkcji trygonometrycznych kąta ostrego. Dokończyć zadania 2 i 3 / 232 oraz utrwalić zdobyte wiadomości. 3 C