Komunikacja międzyludzka scenariusz zajęć dla gimnazjalistów Cel główny: - Zapoznanie uczniów z różnymi formami komunikacji międzyludzkiej oraz ukazanie drogi, jaką przepływa komunikat. Cele operacyjne: Uczeń: - potrafi wyjaśnić pojęcia „komunikacja”, „komunikacja interpersonalna”, nadawca, odbiorca, - umie dostrzec, nazwać i przedstawić zachowania werbalne i niewerbalne, - umie wyjaśnić, dlaczego dochodzi do zakłóceń w porozumiewaniu się. Metody: - mini wykład, - burza mózgów, - drama, - ćwiczenia praktyczne. Formy pracy: - praca grupowa i zbiorowa. Środki dydaktyczne: - kartki z zadaniem - plansza schematu „komunikacji międzyludzkiej”. Przebieg zajęć: 1. Próba odpowiedzi na pytanie: Czym jest komunikacja? Wspólne zredagowanie znaczenia tego terminu: Komunikacja- to porozumiewanie się, przekazywanie myśli, udzielanie wiadomości, łączność ( język jako narzędzie komunikacji między ludźmi). Komunikacja interpersonalna – to proces wymiany wiadomości między dwiema osobami. Jest to jedna z form porozumiewania się między ludźmi. Ponadto wyróżnia się komunikację grupową, zachodzącą między większą liczbą osób, oraz komunikację zbiorową (-komunikowanie zbiorowe), do tej liczebnie wielkiej grupy kierowane są, za pomocą środków masowego przekazuinformacje. Warto także wspomnieć tutaj o asertywności, jako umiejętności, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć i poglądów swoich rozmówców. Teoria asertywności oparta jest na założeniu, że każda jednostka ma prawo do wyrażania siebie i obrony swoich praw. Zapisanie tematu lekcji 2. Podajemy pytanie: Jakie są sposoby porozumiewania się ludzi? Wywieszamy plansze „komunikacji międzyludzkiej”. 3. Kto bierze udział w procesie komunikowania się? Wyjaśnienie uczniom, że aby zaistniał proces komunikowania się, musi istnieć nadawca, odbiorca, wspólny dla nadawcy i odbiorcy kod (język), kanał (środek) komunikacji i oczywiście sam komunikat Należy również wyjaśnić, że brak jednego z tych elementów może spowodować zakłócenia w komunikacji językowej. Może to nastąpić w wyniku niewłaściwego odbioru informacji. Komunikowanie – to przesyłanie przekazów między nadawcą a odbiorcą. W życiu codziennym wszyscy jesteśmy uczestnikami tego procesu. Wyróżniamy dwa rodzaje porozumiewania się: Komunikacja werbalna – to słowa. Komunikacja niewerbalna – to mimika, gesty, postawa ciała. Należy podkreślić, że warto dbać o zgodność tych dwóch komunikacji, bo w przeciwnym razie doprowadzi to do zupełnego braku porozumienia. 4. Pytanie: Jakie mogą występować bariery w skutecznym porozumiewaniu się i jak możemy ich uniknąć? Podanie uczniom najczęściej występujących barier komunikacyjnych: Osądzanie-czyli krytykowanie, obrażanie, wychwalanie się. Interesowanie się cudzym problemem – czyli pocieszanie, doradzanie, zmienianie tematu Decydowanie za innych - czyli rozkazywanie, grożenie, moralizowanie. Podanie sposobów utrzymujących dobry kontakt odbioru: Należy swoim zachowaniem werbalnym i niewerbalnym potwierdzać odbierane treści. Do najprostszych zachowań niewerbalnych należą skupienie się na nadawcy, zwrócenie się w jego stronę, utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Natomiast do sposobów werbalnych, czyli językowych zachowań pomagających w utrzymywaniu kontaktu można zaliczyć np.: proste słowa potwierdzające nasze zainteresowanie i podtrzymujące kontakt, parafrazowanie, czyli ujęcie w inne słowa, tego, co ktoś powiedział, sprawdzając czy dobrze usłyszeliśmy, - odzwierciedlenie, czyli mówienie komuś, jakie są naszym zdaniem jego odczucia. ĆWICZENIA: Jak ludzie komunikują się? # Uczniowie metodą burzy mózgów wypisują na kartkach różne sposoby porozumiewania się np.: ( rysunki, ikony, język, znaki świetlne i drogowe, gesty, symbole matematyczne, chemiczne, umówione sygnały itp. # Dzielą się na grupy i odgadują przedstawione wyżej bez pomocy słów, ale za pomocą gestów, rysunków, znanych filmów. # Każda grupa otrzymuje zadanie napisane na kartce: „Pokaż poprzez układ ciała, mimikę, gesty, że jesteś … (zdenerwowany, zły, nieśmiały, szczęśliwy, spokojny) # Wybrane osoby z każdej grupy przedstawiają własne propozycje, pozostali odgadują jakie uczucia zostały przedstawione. # Poprzez zabawę w głuchy telefon, uczniowie wnioskują jak łatwo zniekształca się informacja w przypadku braku bezpośredniego kontaktu nadawcy i odbiorcy. Na koniec ćwiczenia uczniowie wyciągają wnioski, że najdoskonalszym sposobem porozumiewania się jest język. Poprzez zachowania niewerbalne można dużo powiedzieć i dużo odczytać. Podsumowanie zajęć.……………………………………………………………………… KOMUNIKOWANIE MIĘDZYLUDZKIE INTERPERSONALNE (indywidualne) bezpośrednie pośrednie (twarzą w twarz) (list, telefon) ZBIOROWE bezpośrednie pośrednie (wykład, teatr) masowe periodyczne (prasa, radio, telewizja) ograniczone nieperiodyczne (telewizja kablowa (książki , filmy w zakładzie pracy) płyty, plakaty) KOMUNIKACJA NIEWERBALNA POZAWERBALNA Opracowała: Marzena Kozioł