Hanna Zielińska ŚLADAMI JEZUSA CHRYSTUSA Scenariusz zajęć

advertisement
Hanna Zielińska
ŚLADAMI JEZUSA CHRYSTUSA
Scenariusz zajęć stanowi podsumowanie i dopełnienie treści filmu Śladami Jezusa Chrystusa
prezentowanego w ramach projektu Na ścieŜkach wiary.
Poziom edukacyjny: uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum
Czas zajęć: 2 godz.
Cele
Uczeń:
- zna wydarzenia z Ŝycia Pana Jezusa
- rozumie, Ŝe Jezus Chrystus to prawdziwy Bóg i człowiek
- umie omówić okoliczności związane z wybranymi wydarzeniami z Ŝycia i działalności
Pana Jezusa
- podaje skutki wydarzeń zbawczych dla człowieka
Metody/techniki
rozmowa kierowana, praca z formularzem, praca z tekstem, klasyfikowanie, list
(zmodyfikowany), met. 4-3-1
Środki dydaktyczne
formularze, teksty biblijne (w załącznikach), kartki, kredki, Pismo Święte NT
Przebieg zajęć
1. Pierwszy etap zajęć ma na celu przypomnienie wybranych wydarzeń z Ŝycia Pana
Jezusa oraz cudów, które uczynił.
Warianty
1A. Uczniowie indywidualnie wymieniają waŜne wydarzenia z ich Ŝycia podając
miejsce, osoby, okoliczności zdarzenie.
1B. Dzielimy uczniów na grupy.
Zadanie grup polega na wymienieniu 3 waŜnych wydarzeń oraz podaniu okoliczności,
które im towarzyszyły:
gr.1 – w historii świata
gr.2 – w historii Polski
gr.3 – w historii miasta
gr.4 – w historii szkoły
Rozmawiamy z uczniami o konsekwencjach wybranych wydarzeń.
2. Przypominamy, Ŝe najwaŜniejsze wydarzenia z Ŝycia Pana Jezusa ukazywał film
Śladami Jezusa Chrystusa, który został zaprezentowany w ramach projektu
Na ścieŜkach wiary.
3. Na podstawie treści filmu oraz własnej wiedzy uczniowie wypełniają formularz
dotyczący niektórych wydarzeń z Ŝycia Pana Jezusa (załącznik 1).
4. W podsumowaniu wskazujemy, Ŝe przyjście na świat Zbawiciela zapowiadali prorocy,
którzy podali m.in. okoliczności narodzenia Pana Jezusa.
5. Czytamy Iz 4,14 oraz Mi 5,1 (załącznik 2)
Pytamy:
- Jakiego wydarzenia dotyczą te proroctwa?
Wyjaśniamy, Ŝe Bóg przez proroków zapowiadał takŜe wydarzenia związane
z działalnością Mesjasza.
6. Czytamy Iz 61,1-3a (załącznik 3)
Pytamy:
- Jakie znaki będą towarzyszyły nadejściu Mesjasza?
- Które z nich oglądaliśmy na filmie?
7. Na podstawie treści filmu oraz własnej wiedzy uczniowie wypełniają formularz
dotyczący niektórych cudów Pana Jezusa (załącznik 4)
8. Korzystając z obu formularzy (załączniki 1 i 4) uczniowie zaznaczają dwoma
kolorami wydarzenia, które wskazują na człowieczeństwo Pana Jezusa (np. na Ŝółto)
oraz na Jego Boskość (np. na niebiesko).
9. W podsumowaniu podkreślamy, Ŝe Jezus Chrystus jest jednocześnie Bogiem
i człowiekiem.
10. Kolejny etap lekcji ma pomóc w uporządkowaniu wiedzy dotyczącej wydarzeń
zbawczych.
11. Na podstawie obejrzanego filmu i własnej wiedzy uczniowie – indywidualnie
lub w grupach – układają chronologicznie wydarzenia rozpoczynając od Ostatniej
Wieczerzy do Zmartwychwstania Chrystusa. Pomocą moŜe słuŜyć Pismo Święte
Nowego Testamentu.
12. Następnie wybierają jedno z nich i opisują je jako redaktorzy encyklopedii katolickiej
lub piszą list do przyjaciela na ten temat.
13. Uczniowie zastanawiają się, jakie są konsekwencje tych wydarzeń dla człowieka.
Uczniowie pracują metodą 4-3-1, wpisując swoje odpowiedzi do formularza
(załącznik 5).
14. W podsumowani zwracamy uwagę na wielką miłość Boga do człowieka, który uniŜył
samego siebie, aby nas odkupić.
15. Przypominamy, Ŝe wiarę w Pana Jezusa naszego Zbawiciela wyznajemy odmawiając
Credo.
16. Modlitwa słowami Wyznania wiary.
ZAŁĄCZNIK 1
Uzupełnij tabelę dotyczącą Ŝycia Pana Jezusa, dopisz brakujące wydarzenia.
Wydarzenie
Miejsce wydarzenia
Narodzenie
Egipt
Odnalezienie Jezusa
Jordan
Kana
Burza na jeziorze
ZAŁĄCZNIK 2
Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem
Emmanuel. (Iz 7,14)
A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten,
który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. (Mi 5,1)
ZAŁĄCZNIK 3
Duch Pana Boga nade mną,
bo Pan mnie namaścił.
Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim,
by opatrywać rany serc złamanych,
by zapowiadać wyzwolenie jeńcom
i więźniom swobodę;
aby obwieszczać rok łaski Pańskiej, (...);
aby pocieszać wszystkich zasmuconych,
<by rozweselić płaczących na Syjonie>,
aby im wieniec dać zamiast popiołu,
olejek radości zamiast szaty smutku,
pieśń chwały zamiast zgnębienia na duchu. (Iz 61,1-3a)
ZAŁĄCZNIK 4
Cuda Jezusa
Miejsce/okoliczności
wydarzenie
Osoby uczestniczące
w wydarzeniu
Uciszenie burzy
Nain
Maryja, apostołowie, starosta
weselny, ......
Jerozolima, wieczernik
ZAŁĄCZNIK 5
Skutki wydarzeń zbawczych dla człowieka
Download