Scenariusz lekcji religii, kl

advertisement
Scenariusz lekcji religii, kl. VI OSM I stopnia
nauczyciel: Emilia Raczyńska
Temat: Świadectwa kultury chrześcijańskiej
Cel główny:
Ukazanie świadectw kultury chrześcijańskiej jako wyrazu wiary tych, którzy je tworzyli.
Cele operacyjne:
Wiedza:
- Uczeń jest świadomy, że kultura człowieka wyraża się w różny sposób, wymienia różne
rodzaje działalności kulturotwórczej
- wymienia świadectwa kultury chrześcijańskiej
- opowiada o zakończeniu okresu prześladowań w 313 r. za cesarza Konstantyna
Umiejętności:
- Uczeń potrafi wyjaśnić, co było powodem początków piśmiennictwa chrześcijańskiego
- dostrzega wartości religijne w sztuce chrześcijańskiej
- uzasadnia, że dzieła kultury chrześcijańskiej pomagają człowiekowi przybliżać się do Boga
Postawy:
- Uczeń potrafi odpowiednio się zachować podziwiając dzieła sztuki chrześcijańskiej
- słucha uważnie nagrania muzyki liturgicznej, oraz modlitw starochrześcijańskich
- wykazuje się postawą szacunku dla dóbr kultury chrześcijańskiej, jako wyrazu wiary osób
które były przed nami.
Metody i środki dydaktyczne:
- ekspozycja, ilustracje przedstawiające dzieła sztuki sakralnej
- wzajemne odpytywanie się
- refleksja
- audycja, nagrania modlitw i śpiewów, płyta CD i odtwarzacz
Przebieg lekcji
Wstęp 10 min.
Przed rozpoczęciem katechezy przygotowujemy małą wystawę przedstawiającą dzieła kultury
chrześcijańskiej. Rozpoczynamy modlitwą, a po niej oglądamy wystawę. Prowadzimy
rozmowę nad tymi ilustracjami, które wzbudziły największe zainteresowanie uczniów.
Zadajemy pytanie: Dlaczego aż do dnia dzisiejszego zachwycamy się i otaczamy szacunkiem
tego typu dzieła?
Rozwinięcie 25 min.
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie uczniowie samodzielnie czytają tekst z podręcznika i
przygotowują się do odpowiedzi na pytania kolegi (pracują metodą wzajemne odpytywanie
się) Następnie dzielimy klasę na grupy, każdy członek zespołu przedstawia pytania
przygotowane przez siebie a pozostali na nie odpowiadają. Po zakończeniu pracy prosimy
przedstawicieli grup aby na podstawie zgromadzonych wiadomości odpowiedzieli na pytanie
postawione we wstępie lekcji. Uczniowie powinni wskazać, że: chrześcijanie od początku ze
szczególną czcią pisali o osobie Jezusa Chrystusa, na różne sposoby wyrażali swoją wiarę w
to, że tylko w Nim mogą dostąpić zbawienia. Ze względu na prześladowania zmuszeni byli
przedstawiać prawdy wiary chrześcijańskiej w sposób symboliczny, oddawali też cześć
męczennikom, solidaryzując się z nimi, co umacniało u nich wiarę, a kiedy prześladowania
ustały – budowali świątynie wyrażając wiarę w wielkość i dobroć Boga.
Podsumowanie 10 min.
Zwracamy uwagę, że dzieła sztuki chrześcijańskiej pomagają człowiekowi być blisko Pana
Boga, Wspominamy Biblię Pauperum, która miała ludziom niemiejącym czytać przybliżać
prawdy wiary. Eksponujemy obraz, który pomoże uczniom skupić się na modlitwie.
Odtwarzamy nagranie jednej z modlitw starochrześcijańskich lub śpiewu gregoriańskiego.
Uczniowie słuchają w skupieniu i modlą się.
Download