Scenariusz zajęć - Serwis.mszczonow.pl

advertisement
Obszar 2
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH
Temat: Zajęcia ruchowe w przestrzeni kosmicznej
Cele ogólne:
– doskonalenie umiejętności planowania i organizowania działań w przestrzeni
– doskonalenie kreatywności
– kształcenie umiejętności improwizowania ruchem
Cele szczegółowe:
– dziecko umie rozwiązać zagadki słowne
– doskonalenie umiejętności koncentracji i skupienia
– doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie
Pomoce dydaktyczne:
– zagadki słowne: kosmos, ziemia, rakieta, gwiazdy
– płyta CD z nagraniem muzycznym
– kamienie
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie
2. Kosmiczne zagadki - rozwiązywanie przez dzieci zagadek słownych.
Co to za okrągła planeta, na której bez wody,
tlenu i słońca nie byłoby życia?
ZIEMIA
W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć nocą i wieczorami.
GWIAZDY
Z ziemi do gwiazd mnie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr i samochody.
RAKIETA
Co to za przestrzeń między ziemią, księżycem,
planetami, oraz gwiazdami?
KOSMOS
Czy wiecie gdzie dzisiaj Was zabiorę? - w kosmos
Posłuchajcie nagrania muzycznego i spróbujcie sobie wyobrazić planetę na którą chcecie
polecieć.
3. Ćwiczenia kosmonautów
Tak jak kosmonauci ćwiczę
Skręty ciała w prawo, w lewo
Bo chcę dobrą mieć kondycję.
Bardzo dobrze mój kolego
Aby w nogach wzmocnić stawy.
Teraz złapmy się pod boki,
Wykonajmy trzy przysiady.
No i w górę cztery skoki
Księżyc śle wam swe ukłony.
Na tym kończą się ćwiczenia.
Zróbmy jeszcze cztery skłony.
W kosmosie do zobaczenia!
4. Tworzenie statków kosmicznych
Dzieci dobierają się w grupy 6 osobowe i z własnych ciał tworzą statek kosmiczny
W tle słychać podkład muzyczny /J. M. Jarre, Moon machine /
5. Statki kosmiczne lecą w kosmos
Podkład muzyczny / J.M.Jarre, Oxygene cz 4 /
6. Zwiedzanie planety
Kosmonauci wychodzą ze statków. Naśladując poruszanie się w kosmosie.
Podkład muzyczny / J. M. Jarre, Moon machine /
7. Powrót na ziemię.
Dzieci wracają do swoich statków i wracają na ziemię.
Podkład muzyczny / J.M.Jarre, Oxygene cz 4 /
8. Magiczne kamienie
Dzieci siedzą na podłodze w kole. Ręce mają założone do tyłu i zamknięte oczy. Osoba
prowadząca chodzi dookoła koła i wybiera dzieci którym kładzie kamyk na rękach.
Gdy rozda wszystkie kamienie dzieci odpowiadają na pytanie.
Co przywiozłam z kosmosu?
Osoba prowadząca tłumaczy iż jest to magiczny kamień, który zamienia dzieci w ufoludki.
Osoby które otrzymały kamienie przekazują je innym dzieciom, tak aby zamienić wszystkie
dzieci w ufoludki.
Na zakończenie ufoludki wsiadają do jednego wielkiego statku kosmicznego i odlatują
Download